Xbox game pass
o stosunkowo świeży abonament, z którego skorzystać mogą użytkownicy komputerów osobistych opartych na systemie Windows 10 oraz posiadacze konsol z grupy Xbox One | fot.: stock.adobe.com

Czym jest Xbox Game Pass i co zyskujemy dzięki tej usłudze?

Żyjemy w ciekawych czasach, w których gry wideo niemalże leżą na ulicy. Dla użytkowników konsol PlayStation 4 i Xbox One przewidziane są abonamenty, które pozwalają na zabawę w sieci, a przy okazji co miesiąc zapewniają bezpłatny dostęp do konkretnych produkcji. Z kolei posiadacze pecetów mogą zaoszczędzić na licznych akcjach promocyjnych. Cyfrowe sklepy pokroju Steama, Epic Games Store oraz polskiego GOG.com rozdają gry za darmo albo w cenie tak niskiej, że ściąganie pirackiej wersji nie ma większego sensu. Trzeba jednak dodać, że zwykle są to tytuły starsze lub stworzone przez niezależnych deweloperów.

Na rynku dostępna jest jednak alternatywa, której grzechem byłoby nie wypróbować. Szczególnie że można to zrobić za… 4 zł.

Xbox Game Pass – z czym to się je?

To stosunkowo świeży abonament, z którego skorzystać mogą użytkownicy komputerów osobistych opartych na systemie Windows 10 oraz posiadacze konsol z grupy Xbox One. Jego działanie można porównać do systemu znanego z popularnych serwisów VOD pokroju np. Netfliksa. W tym przypadku w zamian za cykliczną opłatę otrzymujemy dostęp nie do filmów i seriali, ale gier. W najlepszej sytuacji są pecetowcy, którzy w pierwszym kwartale zapłacą za Xbox Game Pass jedynie 4 zł. Kolejne wyceniono już na 56,99 zł. Z kolei użytkownicy konsoli co miesiąc wpłacą na konto Microsoftu tylko 40 zł. W tym momencie na rynku nie ma drugiej tak znakomitej oferty.

W co warto zagrać?

Subskrypcja Xbox Game Pass daje dostęp do przeszło 100 produkcji, a baza ta stale uzupełniana jest o nowe tytuły. W abonamencie znajdziemy pozycje reprezentujące praktycznie każdy gatunek. Mamy tu gry RPG (np. Pillars of Eternity, Children of Morta), strzelanki (Halo: kolekcja Master Chief), strategie (Age of Wonders: Planetfall, Frostpunk) oraz spory wybór gier imprezowych i kooperacyjnych (Blazing Chrome, Broforce). Podobnie, jak w przypadku Epic Games Store, dostajemy masę mniejszych tytułów od niezależnych producentów, ale to nie wszystko.

W Xbox Game Pass można obecnie zagrywać się w produkcje o wielomilionowych budżetach, które nadal biją rekordy popularności. Wśród nich znajdziemy kultowe dzieło polskiego studia CD Projekt RED – Wiedźmin 3: Dziki Gon czy hit Rockstar Games, czyli Grand Theft Auto V. To także dostęp do świeżych, a nawet premierowych pozycji, takich jak Rage 2 (na PC), Gears 5 oraz The Outer Worlds.

Nie da się ukryć, że obecnie w Polsce najpopularniejszą konsolą jest PS4. Wystarczy spojrzeć na sklepowe półki, które aż uginają się od gier stworzonych z myślą o sprzęcie Sony. Microsoft nie składa jednak broni i konsekwentnie walczy o klientów. Inwestuje w kolejne studia deweloperskie, a także rozbudowuje bazę tytułów oraz oferowanych usług. Xbox Game Pass to oferta tak dobra, że aż trudno uwierzyć, że jej utrzymanie może się komukolwiek opłacać. Jako klienci nie musimy się tym przejmować, dla nas liczy się przede wszystkim cena i pozytywy.

Oferta skierowana jest głównie do osób, które nie odczuwają potrzeby posiadania fizycznych egzemplarzy gier albo przed ich zakupem chcą dany produkt sprawdzić. Xbox Game Pass wydaje się też idealnie skrojony pod posiadaczy popularnej ostatnio konsoli Xbox One S All-Digital. Sprzęt ten nie ma napędu, obsługuje wyłącznie tytułu z dystrybucji cyfrowej. Wygląda na to, że Microsoft realizuje ciekawy plan, na którym klienci mogą jedynie zyskać.

KKA

Sprawdź także

Dziedzictwo Hogwartu

Dziedzictwo Hogwartu – co musisz wiedzieć zanim sięgniesz po grę?

Wielkimi krokami zbliża się premiera długo oczekiwanej przez graczy gry osadzonej w świecie Harrego Pottera. …