klimat cyberpunk
Często niesłusznie wydaje nam się, że do grania w gry potrzebujemy zebrać całą drużynę, a tymczasem na rynku jest wiele świetnych i przyjemnych pozycji, w które możemy grać w 2 lub kilka osób | fot.: stock.adobe.com

Gry planszowe i karciane w klimatach cyberpunkowych

Nie ulega wątpliwości, że po premierze gry Cyberpunk 2077 świat oszalał nie tylko na jej punkcie, ale też całego cyberpunkowego klimatu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ fantastyka naukowa już od lat cieszy się niemałą popularnością. Do łask wróciły też gry planszowe i karciane, które coraz częściej pojawiają się na wieczorach z przyjaciółmi, czy nawet stają się głównym punktem wspólnych wyjść. Łatwo więc można sobie wyobrazić, jak świetne to musi być połączenie – gry planszowe i karciane w o tematyce cyberpunkowej. A oto kilka z nich!

Kosmopolis idealne dla dwojga 

Często niesłusznie wydaje nam się, że do grania w gry potrzebujemy zebrać całą drużynę, a tymczasem na rynku jest wiele świetnych i przyjemnych pozycji, do których wystarczy usiąść w dwie osoby. Taką właśnie karcianką jest „Kosmopolis”. To gra strategiczna, w której sam decydujesz, jak potoczą się losy Twoich obywateli. Możesz skupić się na rozbudowie swojego rodzinnego miasta lub wysyłać ich do Gwiezdnej Stolicy – wszystko po to, by na koniec rozgrywki zebrać jak największą ilość punktów.  

Sama rozgrywka jest żywa i dość szybka, zasady proste a cena gry całkiem niska, dzięki czemu to idealny tytuł dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z grami karcianymi, ale boją się skomplikowanych pozycji. Dzięki małym rozmiarom może towarzyszyć w niejednej podróży i umilać czas w pociągu lub samolocie. Dodatkowym atutem są piękne ilustracje autorstwa Kwanchai Moriya. 

Cybernetyczny pojedynek, czyli Android 

W takim zestawieniu po prostu nie mogło zabraknąć oczywistej klasyki gatunku, czyli całego uniwersum Android. Każdy fan cyberpunkowego klimatu zna tę świetną grę i jej różne odsłony, dzięki którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Najważniejszą pozycją będzie oczywiście „Android: Netrunner”, czyli gra karciana dla dwóch graczy. Dzięki niej możemy na chwilę zapomnieć o naszej codzienności i wcielić się w ogromną korporację lub runnera (czyli hakera) w ekscytującej walce. Świat gry to typowa dystopijna przyszłość, w której u władzy stoją megakorporacje, a ludzie i maszyny żyją w symbiozie. W tym niesamowitym uniwersum osadzona jest też gra planszowa dla większej ilości graczy, czyli „New Angeles (Miasto Korporacji)”. Przeznaczona dla 4-6 osób planszówka daje nam możliwość walki między sobą na spryt i strategię. Każdy z graczy wciela się w jedną z korporacji, a rozgrywka opiera się na zdobyciu przewagi nad przeciwnikami. Nie można też zapomnieć o „Android: Mainframe”, gdzie z kolei gracze wcielają się w hakerów i konkurują ze sobą o to, komu uda się wykraść najwięcej cennych danych korporacji. To też świetna propozycja na wieczory ze znajomymi czy imprezy, ponieważ zasady gry są wyjątkowo proste. 

Jak widać, można znaleźć coraz więcej tytułów, które fabularnie ocierają się o cyberpunk. Co prawda wciąż nie jest to ten poziom popularności, który osiągają na przykład gry związane z fantastyką, jednak przy odrobinie cierpliwości, da się trafić na odpowiadający nam tytuł. Na rynku znajduje się też wiele gier anglojęzycznych, które nie zostały wydane w Polsce, co być może jeszcze kiedyś się zmieni. Przede wszystkim warto pamiętać, że gry planszowe i karciane to wiele godzin niesamowitej zabawy i możliwość przeżywania wspaniałych przygód bez wychodzenia z domu, tak więc miłego grania! 

JCH

Sprawdź także

CS GO

Najlepsze strony z darmowymi skinami CS:GO

Od 2016 roku liczba serwisów oferujących usługę otwierania skrzyń rośnie wykładniczo, przez co nie tylko …