Pyszna kawa prosto z ekspresu
Pamiętajmy też, że częstotliwość czyszczenia ekspresu zależy od tego, jak intensywnie go używamy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak dbać o ekspres do kawy?

Dla wielu z nas kawa jest czymś, bez czego trudno się obejść. Ten aromatyczny napój jak żaden inny pobudza do działania, dodaje energii, poprawia nastrój i samopoczucie. Jednak, aby w pełni cieszyć się jego smakiem, należy regularnie czyścić ekspres – zarówno ten kolbowy, jak i automatyczny.

Higiena to podstawa

Okazuje się, że dla niektórych wielbicieli kawy informacja o tym, że trzeba dbać o higienę ekspresu, jest sporym zaskoczeniem. A takie postępowanie ma dwie, ważne zalety. Pierwszą z nich jest o wiele lepszy oraz intensywniejszy smak kawy. Drugą jest fakt, że zadbany ekspres posłuży nam zdecydowanie dłużej i nie będzie ulegać awariom. Podstawową zasadą dbania o taki sprzęt jest każdorazowe filtrowanie wody. Nie należy o tym zapominać, ponieważ w większości polskich miast i małych miejscowości woda jest dość twarda. Może więc pogarszać smak brązowego napoju, a z czasem doprowadzić do osadzania się kamienia wewnątrz ekspresu. Nie tylko w termobloku czy bojlerze, ale także w mniejszych elementach, takich jak uszczelki i rurki. Przez to cały mechanizm działa wolniej i stopniowo ulega niszczeniu.

W prawidłowej pielęgnacji pomogą nam specjalne akcesoria do ekspresów. Przykładowo, do oczyszczania wody możemy wykorzystać zwykły dzbanek filtrujący, który znajdziemy w wielu sklepach internetowych, lub filtry przeznaczone do ekspresów różnych marek. Możemy kupić również specjalne testery twardości wody, które pozwolą na bieżąco kontrolować jej stan. W przypadku ekspresów kolbowych równie ważne jest czyszczenie grupy (czyli miejsca, z którego woda leci na zmieloną kawę), a w ekspresach automatycznych – bloku zaparzającego. Osadzają się w nich zarówno cząsteczki kawy, jak i szkodliwa pleśń. Właśnie dlatego powinniśmy często i regularnie czyścić te elementy. Do umycia grupy w ekspresie kolbowym potrzebna będzie specjalna szczotka i przeznaczony do tego proszek. W sprzęcie automatycznym wystarczy zastosować specjalne tabletki odkamieniające i czyszczące.

Pyszna kawa z mlekiem

Jeżeli jesteśmy fanami latte, cappuccino i innych, mlecznych kaw, pamiętajmy o myciu również tych elementów, które służą do spieniania. Po każdym użyciu takiej dyszy należy ją przetrzeć wilgotną ścierką, a następnie odkręcić zawór na chwilę, aby para usunęła resztki mleka. Oczywiście poza stosowaniem tych bardziej skomplikowanych zabiegów, równie ważne jest to, co na zewnątrz. Od czasu do czasu, a nawet codziennie, dobrze jest wytrzeć ekspres wilgotną ścierką z dodatkiem jakiegoś łagodnego preparatu.

Pamiętajmy też, że częstotliwość czyszczenia ekspresu zależy od tego, jak intensywnie go używamy. Jeżeli codziennie, to z pewnością takie zabiegi będą potrzebne jak najczęściej. Poza tym zawsze bierzmy pod uwagę zalecenia producenta, które najlepiej pokierują nas, jak dbać o konkretny mechanizm. Stosując się do powyższych rad, bez problemu przedłużymy żywotność ekspresu i zapewnimy sobie doskonały smak każdej kolejnej kawy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ekspres do kawy

Czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy?

Wybierając poszczególne przedmioty, kierujemy się różnymi wytycznymi. Jak zatem stwierdzić, że dany wybór będzie odpowiedni? …