mężczyzna w garniturze ze smartwatchem
Same bransoletki nie muszą być w tym samym kolorze co buty, ale powinny przynajmniej być podobne | fot.: stock.adobe.com

Jak dobrać zegarek do ubioru? Praktyczne porady!

Jeśli spojrzysz na rynek zegarków na rękę, na pierwszy rzut oka widać, że rozwija się on w zawrotnym tempie. Modne słowo par excellence to wearables – czyli zegarki, które mają mocny techniczny akcent i mogą zrobić o wiele więcej niż klasyczne czasomierze.

Różne okazje i pasujące zegarki na rękę – wyróżnienie

Jak mogliśmy się nauczyć z pięciu kategorii zegarków, różne typy zegarków zostały opracowane na specjalne okazje/sytuacje. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni zegarek na tę okazję i nie popełnić żadnego modowego faux pas. 

Black-Tie – W takim przypadku prostota jest atutem. Sam zegarek nie powinien rzucać się w oczy i powinien znikać w stroju, w końcu smoking powinien przyciągać uwagę, czyli ogólny wygląd. Z prostym wieczorowym zegarkiem z białą tarczą i czarnym skórzanym paskiem nie pomylisz się tutaj.

Biznes – Na oficjalne, biznesowe okazje (w garniturze) idealny jest prosty, klasyczny zegarek na rękę w kolorze srebrnym lub złotym. Cienka, niezbyt zagracona tarcza z prostym skórzanym paskiem pasuje tu bardzo dobrze (zegarek garniturowy). Alternatywnie możesz również nosić elegancki zegarek do nurkowania ze skórzanym paskiem

Business Casual – W normalnym codziennym życiu zawodowym nie zakładam tutaj obowiązku noszenia garnituru, na pewno można założyć stylowy, elegancki zegarek typu diver, aviator lub military. Tutaj po prostu ważne jest, aby zegarek pasował do stroju i nie błyszczał, bo ma zupełnie inny styl. Na przykład nieporęczny zegarek lotniczy z mocno przeładowaną obudową nie pasuje do prostej koszuli i dżinsów. Z kolei zegarek nurkowy z eleganckim metalowym paskiem robi wrażenie. Dobrym przykładem jest huawei Watch gt Elegant.

Casual – Gdy zegarek ma metalowy pasek, staje się mniej formalny. Z tego powodu zegarki na rękę z metalowym paskiem są bardziej odpowiednie do spędzania wolnego czasu lub do codziennych stylizacji biznesowych. Z drugiej strony skórzany pasek nadaje się na prawie każdą okazję. Ale nawet jeśli chodzi o stylizacje casualowe, wolę zegary analogowe, osobiście z zegarami cyfrowymi nie radzę sobie zbyt wiele, a jeśli już, to tylko na następną okazję.

Sport – zegarek wieczorowy ma równie mało miejsca w sporcie jak zegarek pilota. W takim przypadku bardziej prawdopodobne jest użycie zegarków cyfrowych, które są wystarczająco wytrzymałe, aby wchłonąć jeden lub drugi wpływ i przechowywać dane niezbędne sportowcowi. Oczywiście wykracza to poza zwykłe wyświetlanie czasu i bardziej w kierunku: mierzenia pulsu, wyświetlania dystansu, sprawdzania tętna itp.

Skoordynuj skórzane elementy odzieży i zegarka

W artykule o skórzanych paskach dla mężczyzn wspomniano już, że ważne jest, aby dopasować kolor paska do swoich butów. Powiedzmy czarny pasek do czarnych butów i brązowy pasek do brązowych butów. Teraz do tego bardzo prostego równania dodano zegarek. Bo i tutaj należy uważać, aby skórzane elementy – zazwyczaj bransoletka – pasowały do ​​pozostałych skórzanych elementów Twojego stroju. 

Jest zatem prawie jasne, że czarną bransoletkę nosi się z czarnymi butami i paskiem; brązowa bransoletka z brązowym paskiem i butami. Paski do zegarków w kolorze srebrnym lub złotym dobrze komponują się z obydwoma kolorami.

W tej chwili rośnie również liczba zegarków na rękę z wymiennymi bransoletkami, co oczywiście znacznie ułatwia użytkownikom reagowanie na różne kolory butów, ponieważ mogą one dostosować bransoletkę do sytuacji według własnego uznania. Same bransoletki nie muszą być w tym samym kolorze co buty, ale powinny przynajmniej być podobne.

  • Nigdy nie noś zegarka z czarnym paskiem do brązowych butów. Albo brązową wstążkę z czarnymi butami.
  • Możesz nosić zegarek z gumowym paskiem do ćwiczeń, a nie na imprezę z czarnym krawatem lub oficjalną okazję. 
  • Chronometr został zaprojektowany z myślą o sporcie i powinien być noszony razem z nim, bardziej szykowne wersje można nosić również na co dzień.
  • W przypadku zegarka klasycznego pasek powinien być wykonany ze skóry lub w przypadku metalu przynajmniej pasować do koloru koperty. 
  • Szorstkie, mocno zużyte, starzejące się bransoletki ze skóry najlepiej nosić do dżinsów, nie ma dla nich miejsca na oficjalnej imprezie. 
  • Klasycznym wyborem na zegarek na rękę powinien być skórzany pasek, ale pasują też złote i srebrne.

Materiał partnera

Sprawdź także

mężczyzna biegający z plecakiem na trasie biegu po lesie

Planujesz zacząć biegać? Oto niezbędnik, który Ci pomoże

Bieganie jest jedną z tych dyscyplin sportowych, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy …