smartwatch czy smartband
Smartband, inaczej nazywana inteligentną opaską lub opaską fitness zazwyczaj występuje w formie prostej bransoletki, którą można założyć na nadgarstek | fot.: materiał partnera

Smartwatch a smartband — czym się różnią?

W ostatnim czasie popularne stały się tzw. inteligentne opaski. Stosowanie smartbandów i smartwatchy jest coraz powszechniejsze i stawia na nie szerokie grono osób. Nie wszyscy jednak znają różnicę pomiędzy smartbandem a smartwatchem. Czym charakteryzują się te produkty i który będzie odpowiedniejszy do naszych wymagań?

Smartband — co to jest?

Smartband, inaczej nazywana inteligentną opaską lub opaską fitness zazwyczaj występuje w formie prostej bransoletki, którą można założyć na nadgarstek. Głównym celem takiego urządzenia jest śledzenie parametrów, związanych z aktywnością fizyczną użytkownika opaski. W zależności od funkcji danego modelu może być wyposażony w krokomierz czy monitor serca. Smartbandy uważane są raczej za proste urządzenia, aczkolwiek dzięki ich funkcjonalności, pozwalają na skuteczne śledzenie parametrów, związanych z aktywnością fizyczną.

Czym jest smartwatch?

Budowa smartwatch zbliżona jest do nowoczesnego zegarka, choć jego działanie jest nieco bardziej rozbudowane. Smartwatche w większości można sparować z telefonem w celu poszerzenia ich funkcji. Ze względu na zaawansowanie technologiczne, uważa się je za urządzenia bardziej profesjonalne niż smartbandy.

Smartband i smartwach — podobieństwa i różnice

Sportowe opaski na nadgarstek mają kilka elementów wspólnych. Zaliczamy do nich:

  • śledzenie aktywności ruchowej,
  • możliwość uzyskiwania powiadomień — choć droższe smartbandy również mają funkcję konfiguracji z telefonem, smartwatche są w tym zakresie bardziej zaawansowane, a niektóre modele pozwalają nawet na wysłanie odpowiedzi przy pomocy opaski.

W zależności od modelu smartbandy i smartwatche mogą mieć różne funkcje. Smartwatche są jednak bardziej zaawansowane technologicznie:

  • ekran — większość smartwatchy wyposażonych jest w ekran dotykowy; smartbandy mają natomiast prosty ekran sterowany przyciskami fizycznymi,
  • hardware — tutaj smartwatche zdecydowanie przodują, ponieważ są to urządzenia zaawansowane technologiczne, wyposażone w procesor oraz pamięć do obsługiwania aplikacji; jakość technologiczna smartbandów jest znacznie mniejsza,
  • możliwość instalowania aplikacji — tylko w przypadku smartwatchy.

Smartband czy smartwatch — co wybrać? 

Zarówno smartband, jak i smartwatch charakteryzują się dużą funkcjonalnością w zależności od potrzeb. Jeśli poszukujemy czegoś, co pomoże nam lepiej monitorować naszą aktywność fizyczną, opaska fitness powinna nam w zupełności wystarczyć. Jest to dość tanie i skuteczne urządzenie. Jeżeli natomiast oprócz funkcji śledzenia aktywności ruchowej, chcemy mieć dostęp do funkcji wysyłania wiadomości czy korzystania z aplikacji, lepiej postawić na smartwatch. W zależności od modelu takie urządzenia charakteryzują się wieloma opcjami, stanowiąc formę minismartfonów. Są oczywiście też dużo droższe od prostych smartbandów. Osoby zainteresowane opaskami sportowymi zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu z urządzeniami i akcesoriami GSM Electrotrend.

Materiał partnera

Sprawdź także

mężczyzna biegający z plecakiem na trasie biegu po lesie

Planujesz zacząć biegać? Oto niezbędnik, który Ci pomoże

Bieganie jest jedną z tych dyscyplin sportowych, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy …