Abstrakcyjne tło nawiązujące do Windows
Co oznacza, że Microsoft, który stoi za Windowsem, rezygnuje ze wsparcia dla systemu Windows 7? | fot.: stock.adobe.com

Co dalej z Windowsem 7? Czy w przyszłości będzie można korzystać z tego systemu?

Windows jest najchętniej używanym systemem operacyjnym na świecie – to fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. W związku z tym jego autorzy stale dbają o jego rozwój i choć między innymi w Polsce istnieje ogromna rzesza ludzi, które wciąż korzystają z siódmej jego wersji (Windows 7), muszą sobie zdawać sprawę z tego, że niedługo zakończy się dla niej wsparcie.

Uwaga – wsparcie dla Windowsa 7 dobiega końca!

Co oznacza, że Microsoft, który stoi za Windowsem, rezygnuje ze wsparcia dla systemu Windows 7? Otóż z chwilą, gdy decyzja ta wejdzie w życie, a zostało to zaplanowane na 14 stycznia 2020 roku, wspomniana firma nie będzie oferować czegokolwiek związanego z pomocą techniczną w zakresie tej wersji systemu operacyjnego.

To jednak nie wszystko – zaniechane zostaną także wszelkie aktualizacje oprogramowania wydawanego oficjalnie na systemy Windows, a wraz z nimi również aktualizacje i poprawki zabezpieczeń. To ostatnie jest w szczególności ważne, gdyż bezpośrednio dotyka naszego bezpieczeństwa. Wszystkie luki w systemie, które znajdą hakerzy po zakończeniu jego oficjalnego wsparcia nie będą łatane i będą mogły być wykorzystywane przeciwko nam.

Czy z Windowsa 7 nadal będzie można korzystać? Jakie mamy opcje?

Nie panikujmy – zakończenie wsparcia dla systemu Windows 7 nie oznacza, że stracimy możliwość korzystania z komputera właśnie z nim na pokładzie. W tej kwestii nic się nie zmieni – żadna z jego obecnych funkcji nie ucierpi. Problem leży w tym, że zwiększona będzie nasza podatność na wirusy i złośliwe oprogramowanie, co jest bezpośrednim efektem braku jakichkolwiek aktualizacji.

Jakie zatem mamy opcje? Ta najrozsądniejsza zakłada przesiadkę na najnowszą, dziesiątą wersję tego systemu. Jest ona nie tylko oficjalnie wspierana i na bieżąco aktualizowana, ale też o wiele bardziej przystępna w wyglądzie i funkcjonalna. Co najważniejsze, korzystanie z niej jest w pełni bezpieczne, a w razie potrzeby możemy skorzystać z oficjalnych kanałów pomocy technicznej.

Mniej popularną, ale również możliwą do wprowadzenia w życie opcją jest postawienie na zgoła odmienny system operacyjny. Tutaj do dyspozycji mamy niemal wyłącznie popularnego Linuxa, w wielu przypadkach udostępnianego w darmowych dystrybucjach. Niestety, w jego przypadku nie jest tak kolorowo – przeciętny użytkownik nie zwróci bowiem uwagi na jego ogromne umiejętności, a na nieprzystępność względem korzystania z niego na co dzień.

Podsumowanie

Choć zakończenie wsparcia dla Windowsa 7 wcale nie oznacza tego, że bazujące na nim komputery przestaną działać, powinno być alarmujące i skłaniać do przesiadki na nową wersję systemu. O ile bowiem praca na siódmej wersji „okna” będzie możliwa, nie będzie do końca bezpieczna i komfortowa – a wszyscy wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo w tak poddanym cyfryzacji świecie, jak nasz. Naturalnie istnieją inne opcje, jedną z których jest Linux, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że osoby przyzwyczajone do Windowsa po prostu się w nich nie odnajdą i uznają je za mało intuicyjne.

PRY