Xbox Series X Logo
Xbox pozwoli na kompatybilność ze starszymi akcesoriami i urządzeniami peryferyjnymi – takimi, jak chociażby kontrolery | fot.: stock.adobe.com

Xbox Series X: wszystkie ważne informacje

Już tylko cztery miesiące dzielą nas od premiery nowej konsoli Xbox Series X. Czy nowe dzieło Microsoftu może wstrząsnąć rynkiem gier? Wygląda na to, że ma ku temu możliwości. Czego można się spodziewać? Wiemy trochę na ten temat i podzielimy się tymi informacjami.

Szybkość i płynność działania

Pierwsze, co warto podkreślić, gdy mowa o Xbox Series X, to fakt, iż inżynierowie Microsoftu zadbali o jak największą szybkość działania konsoli. I mowa tu nie tylko o zastosowaniu dysku SSD, który zapewnia szybszy dostęp do danych. Mocny procesor 3,8 GHz robi swoje, podobnie jak 16 GB pamięci RAM DDR6. Co ciekawe, zadbano również o szybsze wczytywanie gier, a więc o zniwelowanie problemu z nudnym oczekiwaniem.

Potężne możliwości graficzne

Jeśli jednak mówimy o szybkości działania Xbox Series X, koniecznie trzeba przy tym wspomnieć również o możliwościach, jakie daje karta graficzna, w którą wyposażono konsolę. O jej potędze świadczą liczby – jej moc obliczeniowa to aż 12 teraflopów!

Szybkość to jednak nie jej jedyna zaleta. Możliwości graficzne Xbox Series X pozwalają na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości nawet 8X. W przypadku rozdzielczości 4X animacja osiągalna jest nawet w 60 klatkach na sekundę. A to nadal nie wszystko. Nie, ponieważ nowy Xbox będzie mieć jeszcze jeden atut w zanadrzu, a mianowicie…

Ray Tracing w Xbox Series X

… obsługę śledzenia promieni. Technologia ta pozwala na bardzo realistyczne wyświetlanie obrazów trójwymiarowych, a także animowanie ich ruchu w przestrzeni. W ostatnich latach mało kto z niej korzystał ze względu na spore wymagania sprzętowe, jednak Xbox Series X już w standardzie będzie posiadać odpowiednie możliwości.

Gry zajmą mniej miejsca

Ciekawe jest to, że twórcy Xbox Series X postarali się o to, aby ich gry zajmowały jak najmniej miejsca na dysku. To wyraźny ukłon w stronę tych graczy, którzy lubią grac naprzemiennie w wiele różnych produkcji.

Gracze nie stracą starych gier!

Microsoft zadbał nie tylko o wprowadzenie wielu nowości. Inżynierowie z Redmont zadbali również o to, aby nowa platforma była kompatybilna ze starymi grami. Co więcej, w wielu przypadkach możliwe okaże się korzystanie z profitów, jakie daje nowa konsola, czyli z możliwości szybszego wczytywania gry. To ważna kwestia, ponieważ osoby, które wcześniej posiadały swoje ulubione tytuły, nadal będą mogły do nich wracać, nawet po zmianie platformy na nowszą. Nie wykluczy to jednak w żaden sposób korzystania również z nowych gier.

Kompatybilność wsteczna nie ograniczy się do gier

Najistotniejszą informacją dla osób, które wcześniej posiadały starsze wersje Xboksa, będzie fakt, że nowy Xbox pozwoli na kompatybilność ze starszymi akcesoriami i urządzeniami peryferyjnymi – takimi, jak chociażby kontrolery. I mowa tu nie tylko o padach.

Jak tłumaczy sam Microsoft – jest to wyraz szacunku dla tych użytkowników poprzedniej generacji konsoli, którzy zainwestowali swoje pieniądze w rozbudowę sprzętu. Nie da się jednak ukryć, ze jest to tez dość istotny sygnał dla osób, które wahają się pomiędzy zakupem Xboksa a PlayStation – a nowa generacja tej ostatniej ukaże się mniej więcej w tym samym terminie, co Xbox Series X.

Materiał partnera zewnętrznego