Jak dbać o cerę dojrzałą?

Jednym z najbardziej istotnych elementów pielęgnacji cery, niezależnie od wieku, jest z pewnością jej oczyszczanie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chociaż najczęściej cera dojrzała wymieniana jest obok różnych rodzajów skóry, w rzeczywistości to określenie odnosi się bardziej do jej stanu, niż do typu. Starzenie to proces, który dotyczy każdego – w pewnym okresie życia nawet kobiety do tej pory nie mające większych problemów z cerą zauważają, że jej stan się pogorszył.

Cera dojrzała, czyli jaka?

Nasza skóra zaczyna starzeć się dosyć wcześnie, bo po ukończeniu 25. roku życia. Po trzydziestce cały proces nieco przyspiesza, ale o cerze dojrzałej możemy mówić dopiero w przypadku kobiet, które ukończyły 45 lat. Oczywiście jest to granica umowna, bo wiele zależy od wcześniejszej pielęgnacji i czynników indywidualnych. Po czterdziestce we krwi zaczyna spadać poziom estrogenu i progesteronu, czyli hormonów żeńskich. W efekcie pogarsza się ukrwienie skóry, co oczywiście wpływa na jej wygląd. Charakterystycznymi oznakami cery dojrzałej są suchość, brak elastyczności, zmarszczki, a także szary odcień skóry. Oprócz tego zmienia się nieco kształt twarzy – opadają policzki oraz kąciki oczu i ust. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmniejszona produkcja kolagenu spowodowana wiekiem, a także wolniejszy metabolizm komórek i ich słabsza zdolność do regeneracji. Dojrzała cera szybko traci wodę, za to powoli przyjmuje składniki odżywcze – właśnie dlatego tak ważna jest jej właściwa pielęgnacja.

Najważniejsze zasady dbania o cerę dojrzałą

Jednym z najbardziej istotnych elementów pielęgnacji cery, niezależnie od wieku, jest z pewnością jej oczyszczanie. Usunięcie makijażu i zanieczyszczeń osadzających się na twarzy każdego dnia to podstawa. W ten sposób mamy też pewność, że składniki odżywcze zawarte w kremie będą miały szansę wniknąć w skórę podczas snu. Oprócz tego panie z cerą dojrzałą powinny pamiętać o złuszczaniu naskórka za pomocą peelingu – taki zabieg działa wygładzająco i poprawia ukrwienie skóry. Wymagająca skóra potrzebuje nieco bardziej odżywczych kosmetyków, dlatego konieczne jest sięgnięcie po produkty przeznaczone specjalnie dla cery dojrzałej, np. z linii NIVEA CELLular Anti-Age. Zawierają one m. in. kwas hialuronowy i wyciąg z magnolii, które przyspieszają proces regeneracji skóry. Co kilka dni warto uzupełnić pielęgnację o serum. Pamiętajmy też o kremie pod oczy, a także o szyi – wiele kobiet nie nakłada na nią kosmetyku nawilżającego, a to błąd!

Co przyspiesza starzenie skóry?

Chociaż na upływ czasu nie mamy żadnego wpływu, możemy unikać czynników, które negatywnie wpływają na wygląd cery i przyspieszają proces jej starzenia. Jednym z nich jest mocna opalenizna, która nie tylko pogłębia zmarszczki, ale też optycznie dodaje lat. Niekorzystnie działa częste spożywanie produktów z dużą zawartością cukru, palenie papierosów i picie alkoholu, a także dieta uboga w tłuszcze. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zmarszczek jest też niewłaściwa pielęgnacja, dlatego przed snem koniecznie trzeba zmyć makijaż, a następnie nałożyć odżywczy krem. Oprócz tego warto unikać stresu, bo on również przyspiesza procesy starzeniowe.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meso serum

Koncentracja wyjątkowych składników aktywnych w codziennej pielęgnacji z serum od mesoestetic®

Pielęgnuje skórę, kiedy śpisz, a przy regularnym stosowaniu przynosi efekty, jakie kiedyś można było osiągnąć …