kobieta liść na twarzy
Kosmetyki naturalne nie zawierają sztucznych dodatków ani żadnych chemicznych substancji | fot.: materiał partnera

Kosmetyki naturalne – czy to działa? Sprawdź, jak jest naprawdę!

Kosmetyki naturalne – kolejny chwyt marketingowy czy najlepsze odkrycie kosmetyczne? Jak to z nimi jest? Warto czy nie warto? Już nie musisz szukać odpowiedzi na te pytania. Znajdziesz je wszystkie w tym artykule!

Kosmetyki naturalne a drogeryjne – podobieństwa

Mówiąc o kosmetykach drogeryjnych mamy na myśli oczywiście te konwencjonalne, które w swoim składzie zawierają także różne dodatki niepochodzące z natury. Niektóre kosmetyki naturalne dostępne są w drogeriach, ale zazwyczaj w mniejszości. Dlatego najlepiej szukać ich w sklepach online.

Jak się okazuje, kosmetyki naturalne i te drogeryjne mają wiele podobieństw. Przede wszystkim i w jednych, i w drugich znajdują się składniki aktywne. Są to substancje, które w głównej mierze odpowiadają za działanie danego kosmetyku. Zazwyczaj wyróżnia się 3 rodzaje takich składników. Podział ten zależny jest od stopnia, w jakim substancje wnikają do ludzkiego organizmu.

 • Składniki aktywne, które działają na powierzchni skóry – należą do nich m.in. substancje nawilżające, np. masła i lipidy;
 • Składniki aktywne, które wnikają w głąb skóry – będą to witaminy i retinoidy;
 • Składniki aktywne działające na poziomie komórkowym – głównie przeciwutleniacze.

Co istotne, kosmetyki naturalne w większości przypadków zawierają więcej składników aktywnych, bo nawet kilkanaście. W kosmetykach drogeryjnych występują przeważnie w okrojonej liczbie 2-3 substancji.

Ponadto, zarówno kosmetyki naturalne, jak i drogeryjne zawierają w swoim składzie witaminy, a także różnego rodzaju masła czy ekstrakty roślinne.

pielęgnacja ciała przed lustrem
Co istotne, kosmetyki naturalne w większości przypadków zawierają więcej składników aktywnych, bo nawet kilkanaście | fot.: materiał partnera

Kosmetyki naturalne a drogeryjne – różnice

Co właściwie różni kosmetyki naturalne od drogeryjnych? Podobieństw jest sporo. Różnica jedna. Ale zasadnicza. Kosmetyki naturalne nie zawierają sztucznych dodatków ani żadnych chemicznych substancji. Co więcej, samo zastosowanie składników, które pochodzą z natury nie wystarczy. Składniki naturalne powinny zostać pozyskane bez szkody dla środowiska.

Decydując się na kosmetyki naturalne masz więc pewność, że nie są testowane na zwierzętach (sprawdzaj to przy każdej marce). Ponadto, wyprodukowane zostały w taki sposób, który nie oddziałuje negatywnie na naturę.

Kosmetyki naturalne – czy to działa?

Nie zawierają chemii, nie szkodzą środowisku, ale czy działają? I co najważniejsze: czy działają skutecznie? To zależy. Jak to? Kosmetyk kosmetykowi nie równy. Ta zasada jest taka sama i w przypadku produktów organicznych, i konwencjonalnych. Podstawa to skład.

Jakie składniki są zatem pożądane?

 • ekstrakt z białej trufli,
 • woda polodowcowa,
 • kwas hialuronowy,
 • wosk pszczeli,
 • ekstrakt z korzeni winorośli,
 • algi,
 • hydrolaty,
 • witaminy: A, E i C.

To oczywiście tylko niektóre z nich. Jeśli produkt kosmetyczny, po który sięgasz ma je w składzie, to śmiało możesz go wybrać. Nie wiesz jaką markę wybrać? Przyjrzyj się bliżej produktom Calluna Medica! To polska marka kosmetyków naturalnych, która stawia na wysokojakościowe składy. Opracowywane są one w laboratoriach i poddawane licznym testom. Calluna Medica to doskonałe połączenie natury i nauki! 

Czy kosmetyki naturalne uczulają?

To często powtarzana obawa w kontekście naturalnych produktów. Jaka jest odpowiedź? Nie bardziej niż produkty drogeryjne. Jeśli masz uczulenie na składnik, który znajduje się w danym kremie, to nie powinnaś go stosować. Na szczęście wybór jest obecnie tak duży, że na pewno znajdziesz alternatywę. Uczulenie już wystąpiło, a Ty o nim nie wiedziałaś? Po prostu przestań stosować dany kosmetyk. Lekkie zaczerwienienie powinno niedługo ustąpić. 

Chcesz mieć pewność, że kosmetyk Cię nie uczuli? Wykonaj najpierw test. Nałóż niewielką ilość kremu na przedramię i odczekaj kilka godzin. Nic się nie dzieje? Śmiało zaaplikuj krem na twarz.

Odpowiednio dobrane kosmetyki naturalne wykazują pożądane działanie: odżywiają, nawilżają, a nawet chronią przed działaniem szkodliwych substancji. Nie bój się po nie sięgać. To może być przepis na świetny wygląd Twojej cery!

Materiał partnera

Sprawdź także

minimalistyczna pielęgnacja skóry

Minimalizm w pielęgnacji

Popularna od kilkunastu lat moda na minimalizm, szturmem wdarła się także do naszych łazienek. O …