Mydła naturalne
Mydło w bardzo korzystny sposób wpływa na stan skóry, jednak dotyczy to wyłącznie tego naturalnego, a niestety w obecnych czasach, coraz większa liczba osób decyduje się na zakup kostek myjących, które mogą podrażniać skórę | fot.: Fotolia

Rodzaje i właściwości naturalnych mydeł

Mydło towarzyszy nam od tysięcy lat. Wynalezione przez Fenicjan, a dzięki temu, że zajmowali się oni międzynarodowym kupiectwem, produkt ten bardzo szybko stał się popularny na całym świecie. Mydło w bardzo korzystny sposób wpływa na stan skóry, jednak dotyczy to wyłącznie tego naturalnego, a nie kostek myjących, które mogą podrażniać skórę. Aby skóra mogła czerpać korzyści z niezwykłych właściwości mydła, należy postawić na to naturalne, które pozbawione jest chemicznych dodatków. Jakie rodzaje naturalnych mydeł dostępne są w sklepach?

Mydło marsylskie

Mydło marsylskie to produkt, który składa się wyłącznie z oliwy z oliwek i produkowane jest w tradycyjny sposób w Marsylii. Obecnie mydło marsylskie można zakupić w sklepach nie tylko w czystej postaci, ale również z dodatkiem innych olejów roślinnych. Jeśli chodzi o właściwości tego mydła, to bardzo dobrze oczyszcza skórę, a także dogłębnie ją nawilża, dzięki czemu może być stosowane do każdego rodzaju skóry. Oczywiście podczas zakupów najlepiej wybrać tradycyjne marsylskie mydło, jeśli jednak dostępne jest tylko to z dodatkiem innych olejów, to należy zwrócić uwagę na to, czy pozbawione jest ono chemicznych substancji.

Mydło z Aleppo

Tradycyjne syryjskie mydło wytwarzane jest od tysiącleci w mieście Aleppo, a głównymi jego składnikami są oliwa z oliwek, wodorotlenek sodu oraz olej laurowy. Po mydło z Aleppo mogą w zasadzie sięgać posiadaczki każdego rodzaju skóry, jednak przed zakupem niezwykle ważne jest to, aby sprawdzić zawartość oleju laurowego w mieszance. Jeśli w mydle znajdują się śladowe ilości tego oleju, to jest on przeznaczony do skóry suchej, jeśli jednak jego stężenie mieści się w przedziale od 10% do 40%, to mogą po ten produkt sięgać posiadaczki skóry tłustej i mieszanej. Mydło z Aleppo to kosmetyk, który bardzo dobrze oczyszcza skórę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu skóra nie tylko odzyskuje blask, ale również jej pory zostają dogłębnie oczyszczone, co przekłada się tym samym na likwidację zmian trądzikowych.

Mydło borowinowe

Borowina to w bardzo dużym skrócie nieodwodniony torf leczniczy, który bardzo często dodawany jest do leczniczych kąpieli mających na celu załagodzenie nie tylko bóli mięśniowo-stawowych, ale również nieprzyjemnych kobiecych dolegliwości. Obecnie pewne ilości borowiny dodawane są do olejów roślinnych, w efekcie czego powstaje mydło borowinowe, które pomaga nawilżyć skórę odbudowując jej naturalny płaszcz hydro-lipidowy, a także wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za utrzymanie przez skórę elastyczności oraz sprężystości na odpowiednim poziomie. Mydło borowinowe polecane jest nie tylko do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ale również tej dojrzałej, ponieważ z uwagi na swój bogaty skład pomaga przywrócić jej młody wygląd, a także zmniejsza widoczność niewielkich zmarszczek.

KPA

Sprawdź także

minimalistyczna pielęgnacja skóry

Minimalizm w pielęgnacji

Popularna od kilkunastu lat moda na minimalizm, szturmem wdarła się także do naszych łazienek. O …