Mężczyzna przed komputerem - zmęczone oczy
Bardzo często doskwierający nam bez jakiegoś wyraźnego powodu ból oczu składamy na karb przemęczenia, niewyspania albo przypadkowego podrażnienia oka.|fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ból oka: niegroźna dolegliwość czy poważne schorzenie?

Bardzo często doskwierający nam bez jakiegoś wyraźnego powodu ból oczu składamy na karb przemęczenia, niewyspania albo przypadkowego podrażnienia oka. Dopiero uciążliwy i utrzymujący się przez dłuższy czas ból jest w stanie zmusić nas do szukania pomocy u lekarza, choć przecież wzrok jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów i każdy, nawet najdrobniejszy ból oczu powinien być istotnym sygnałem ostrzegawczym.

W wielu przypadkach rzeczywiście jest tak, że zasadniczą przyczyną bólu oczu jest mechaniczne podrażnienie spojówki albo jej nadmierne wysuszenie związane z długotrwałym przebywaniem w klimatyzowanym i niewietrzonym pomieszczeniu, ale generalnie nigdy nie należy bólu oczu bagatelizować, może on bowiem oznaczać poważniejsze problemy. Jakie?

Najczęstsze choroby oczu

Jednym z najczęstszych schorzeń jest zapalenie spojówki. To choroba bardzo łatwa do rozpoznania: oczy dość mocno pieką, są bardzo wrażliwe na światło, silnie łzawią i są zaczerwienione. Zdarza się, że w kącikach oczu podczas zapalenia spojówek pojawia się ropna wydzielina, którą należy delikatnie usuwać (zmywać). Przyczyną mogą być zarówno wirusy, jak też zwykła reakcja alergiczna albo (znacznie rzadziej) przemęczenie oczu i długotrwałe narażenie na czynniki potencjalnie podrażniające: światło słoneczne, praca przy monitorze komputera albo wspominane już suche powietrze.

Zespół suchego oka może mieć dość podobne objawy (silne zaczerwienienie, ropna wydzielina), którym jednak towarzyszy ucisk w oku, zmniejszenie ostrości widzenia oraz ból odczuwalny podczas patrzenia. Warto mieć na uwadze, że zespół suchego oka często bywa objawem innych schorzeń, jak np. cukrzyca, niektóre nowotwory czy choroby tarczycy.

Zapalenie nerwu wzrokowego objawia się silnym bólem towarzyszącym poruszaniu gałką oczną, niewyraźnym widzeniem i problemami w rozróżnianiu kolorów. To schorzenie bywa zwykle efektem infekcji wirusowej lub kontaktem oczu z oparami trujących substancji, ale może też być wynikiem stwardnienia rozsianego.

Jaskra to kolejne dość łatwe do zdiagnozowania schorzenie oka: zawsze towarzyszy jej silne przekrwienie, rogówka jest charakterystycznie zamglona, a źrenice reagują na światło bardzo słabo. Dodatkowo odczuwalny jest silny ból, który często promieniuje nawet do tyłu głowy i na twarz. Bezpośrednią przyczyną jaskry jest znaczny wzrost ciśnienia śródgałkowego.

Skuteczne rozwiązanie na doraźne problemy

Niezależnie od przyczyny bolące oczy bardzo często uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, dlatego warto zawsze mieć przy sobie odpowiedni preparat, który choćby częściowo złagodzi nieprzyjemne objawy. W aptekach są dostępne bez recepty różne farmaceutyki, ale warto zwrócić uwagę, by ten, który kupimy, koniecznie miał w składzie kwas hialuronowy oraz prowitaminę B5 – dzięki nim bowiem krople skutecznie nawilżają oczy i redukują ból. Dobrze jest też wybrać taki preparat, którego skład jest maksymalnie naturalny: bez konserwantów i innych zbędnych substancji, które mogłyby dodatkowo podrażniać oko. Wymagania te spełnia na przykład Bepanthen Eye, który z uwagi na swój naturalny skład jest polecany jako krople do regularnego nawilżania oczu dla użytkowników soczewek kontaktowych.

Jeśli jednak ból oczu utrzymuje się przez 2 lub 3 dni pomimo stosowania farmaceutyków  i nienarażania oczu na potencjalnie podrażniające bodźce, należy bezzwłocznie udać się do okulisty w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Ból zawsze jest sygnałem wysyłanym przez organizm, że najwyższa pora zwrócić baczniejszą uwagę na dany obszar ciała, nie lekceważmy więc tego rodzaju informacji i reagujmy tak szybko, jak to możliwe.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta zakładająca wkładkę ortopedyczną na ostrogę piętową

Ostroga piętowa – co to jest, czym się objawia, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Ostroga piętowa to narośl kostna, która pojawia się na pięcie. Początkowo powoduje ból podczas chodzenia, …