naturalne probiotyki
Warzywa w doskonały sposób oczyszczają jelita, ponieważ są bogate w błonnik, mają niską zawartość tłuszczu i kalorii oraz są pełne witamin, minerałów i przeciwutleniaczy | fot.: materiał partnera

Detoks jelit – co warto jeść, aby oczyścić jelita?

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, aby poprawić własne samopoczucie i usprawnić pracę układu pokarmowego, jest zadbanie o swoje jelita. Pomóc w tym może zdrowa dieta, z wykorzystaniem określonych pokarmów, które włączone do codziennego jadłospisu ułatwią proces oczyszczania jelit, tym samym zmniejszając toczący się w ich obrębie proces zapalny i podrażnienie błon śluzowych.

Zielone warzywa i kiszonki

Warzywa w doskonały sposób oczyszczają jelita, ponieważ są bogate w błonnik, mają niską zawartość tłuszczu i kalorii oraz są pełne witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Spośród nich warto wybierać warzywa zielone, takie jak szpinak, jarmuż i brokuły oraz odmiany kapustne, czyli kapustę, brukselkę i kalafior. Ponadto warzywa (zwłaszcza te kiszone) pełnią rolę probiotyków, które wzmacniają naturalną, zdrową florę jelitową.

Kurkuma i pieprz

Jednoczesne spożywanie kurkumy i pieprzu wpływa łagodząco na stan zapalny w obrębie jelit. Stan zapalny jest podstawą większości dolegliwości jelitowych, przyczyniając się do utraty równowagi i tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi chorobotwórczych bakterii, wirusów i drożdży. Kurkuma działa jak silny związek przeciwzapalny, zmniejszając ilość śluzu w obrębie jelit. Natomiast pieprz pomaga zwiększyć wchłanianie substancji czynnej zawartej w kurkumie o nazwie kurkumina. Oprócz tego łagodzi dolegliwości, takie jak gazy i wzdęcia oraz ułatwia prawidłowe wypróżnienie.

Produkty pełnoziarniste

Stosując dietę oczyszczającą jelita, należy skupić się przede wszystkim na pełnoziarnistych produktach spożywczych, które są minimalnie przetworzone. W tym przypadku dobrym wyborem będą: brązowy lub też „dziki ryż”, nieoczyszczone kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak, kuskus) i brązowe makarony. Oprócz tego do diety warto włączyć produkty zbożowe, takie jak otręby czy płatki owsiane, które zawierają największe ilości błonnika, stając się przez to jednymi z najlepszych pokarmów oczyszczających jelita. Dodatkowo białe, pszenne pieczywo należy koniecznie wymienić na ciemne, przygotowywane z mąki z pełnego przemiału.

Soki warzywno-owocowe

Soki również stanowią doskonałe źródło błonnika, pod warunkiem, że przy wyciskaniu wykorzystujemy cały owoc, czyli razem z jego skórką. W celu oczyszczania jelit najlepiej sprawdzą się soki z dodatkiem cytrusów, jabłek, selera naciowego, natki pietruszki oraz imbiru. Co ważne, picie takich soków nie tylko wpłynie korzystnie na motorykę jelit, ale także wspomoże pracę układu odpornościowego ze względu na dużą zawartość witaminy C, witamin z grupy B czy kwasu foliowego.

Inne sposoby na oczyszczanie jelit

W przypadku kiedy mimo stosowania odpowiedniej diety nadal obecne jest uczucie ciężkości, wzdęcia lub gazy, dobrze jest sięgnąć po lek, który stosowany jest w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Sprawdzonym lekiem jest Espumisan, który zawiera substancję czynną o nazwie symetykon, o działaniu zmniejszającym napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu i powodującym ich pękanie. Dzięki temu gazy, uwolnione w ten sposób, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Warto dodać, że Espumisan nie zawiera cukru, może być stosowany z innymi lekami, również przez kobiety w ciąży i matki karmiące.

Materiał partnera

Sprawdź także

Nie zmarnuj wakacji! Skorzystaj z probiotyków!

Wakacje to doskonały moment na zmianę stylu życia. Nie od dziś wiadomo, że tylko wprowadzenie …