Kobieta trzyma się za bolący brzuch
Samo zjawisko występowania wzdęć i gazów jest naturalne dla naszego organizmu. | fot.: Fotolia

Uporczywe wzdęcia i gazy – skąd się biorą i jak skutecznie z nimi walczyć?

Problemy gastryczne, związane z wzdęciami brzucha i gazami jelitowymi, należą obecnie do jednych z najczęściej występujących. I dość uporczywych, gdyż potrafią w znacznym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie oraz – ze względu na wstydliwy charakter objawów – powodować duży stres w sytuacjach towarzyskich. Ponadto, mogą wskazywać na poważniejsze komplikacje, dotyczące stanu naszego zdrowia. A zatem co powinno się wiedzieć o tego typu dolegliwościach oraz jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Objawy wzdęć i gazów – dokuczliwe, wstydliwe, dość powszechne

Wzdęcia i gazy to współcześnie jedne z najczęściej występujących dolegliwości gastrycznych. Według badań, w Polsce skarży się na nie ponad 40% ludności. Ale wbrew pozorom nie należą one do łatwych w diagnozie. Choćby z tego względu, że odczucia z nimi związane, u poszczególnych osób są dość subiektywne.

Niemniej, w przypadku tych dolegliwości można wskazać charakterystyczne objawy. To uczucie nabrzmiałego brzucha (niczym „balon”), niekiedy bolesne, a także nadmierna produkcja oraz duża ilość nagromadzonych w jelitach gazów czy uporczywe uwalnianie ich w postaci tzw. wiatrów. Wzdęcia rzadko pojawiają się z rana – zwykle narastają w przeciągu całego dnia i bardziej dokuczliwe stają się wieczorem. Występowanie wzdęć jest dość prawdopodobne, jeśli po posiłku zauważamy i odczuwamy szybkie zwiększenie obwodu brzucha, które „znika” już nazajutrz lub nawet wcześniej.

Wzdęcia i gazy, czyli wiele przyczyn tego samego problemu

Samo zjawisko występowania wzdęć i gazów jest naturalne dla naszego organizmu. Powstają one choćby w wyniku fermentacji resztek spożytego pokarmu, wywoływanej przez obecne w jelitach bakterie. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy odczuwać nieprzyjemne, bolesne i krępujące skutki tych procesów. Takie dolegliwości zaś potrafią mieć zróżnicowane podłoże.

Nagromadzenie gazów w jelitach może być spowodowane przez nadmiar powietrza połykanego podczas mówienia, łapczywego jedzenia, żucia gumy czy palenia papierosów. Czynnikami wpływającymi na taki stan są też przyjmowane płyny gazowane bądź produkty spożywcze, uznawane za ciężkostrawne – np. groch, fasola, kukurydza, orzechy, kapusta, cebula, kalafior – czy nietolerancja na laktozę lub fruktozę. Wzdęcia i gazy mogą powstawać także na skutek dużego, utrzymującego się stresu albo konkretnych trudności, dotyczących kondycji układu pokarmowego: zbyt szybkiego lub wolnego przemieszczania się pokarmu w jelitach, upośledzenia procesów trawienia (niski poziom odpowiedzialnych za to enzymów) i wchłaniania substancji odżywczych oraz gromadzenia się większych ilości produktów ubocznych przemiany materii. Nierzadko tego typu dolegliwości są symptomami poważniejszych schorzeń, jak niedrożność jelit, zespół jelita drażliwego bądź nieswoiste zapalenia jelit (zwłaszcza, gdy towarzyszą im jeszcze biegunki czy zaparcia).

Sposoby na skuteczną walkę z wzdęciami i gazami

Omawiane dolegliwości wpływają nie tylko na dyskomfort fizyczny, ale również psychiczny. Mimo powszechności tych problemów, osoby na nie cierpiące często wstydzą się ich, czują się skrępowane – zwłaszcza w towarzystwie. Tego typu trudności gastryczne potrafią negatywnie wpływać na codzienne życie: korzystanie z komunikacji miejskiej czy pracę i ważne spotkania biznesowe. Równie dokuczliwe stają się wzdęcia, gazy i ból brzucha podczas urlopu za granicą – jak można przeczytać na stronie http://babeczkowo.com.pl/wzdecia-gazy-bol-brzucha-urlopie/, specyfika obcej kuchni i egzotycznych dań nierzadko sprzyja sytuacjom zdrowotnym, które skutecznie przeszkadzają w odpoczynku. Jak zatem rozwiązać problemy z trawieniem?

Zacznijmy od odpowiednich nawyków. Starajmy się nie jeść zbyt szybko i nie rozmawiać za dużo podczas spożywania posiłków. Rzadsze żucie gumy czy picie napojów gazowanych również przysłuży się sprawie. Oczywiście niebagatelną rolę odgrywa w tym przypadku dieta. Starajmy się wykluczyć z jadłospisu produkty ciężkostrawne albo przynajmniej zmniejszyć ilość ich spożycia. Osobom skarżącym się na uporczywe wzdęcia i gazy pomaga również regularnie uprawiana aktywność fizyczna. Zawsze też możemy sięgnąć po stosowne leki czy preparaty ziołowe o właściwościach przeciwwzdęciowych czy wiatropędnych (np. na bazie melisy, kminku czy mięty). Jeśli jednak dolegliwości stają się przewlekłe, zbyt dokuczliwe oraz towarzyszą im inne, niepokojące objawy – osłabienie, gorączka czy nagły spadek masy – powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładniejszych obserwacji i uzyskania pełniejszej diagnozy.

OLI

Sprawdź także

choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna – jakie są jej najpopularniejsze symptomy? Jaka dieta sprzyja przedłużeniu okresu wyciszenia?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zaliczana do grupy schorzeń określanych jako nieswoiste zapalenie jelita grubego (WZJG). Jest …