Gazy jelitowe
Jelita to struktury bogato zasiedlone przez „zaprzyjaźnione” bakterie. Biorą one udział w wielu procesach oraz umożliwiają zachowanie homeostazy, czyli równowagi biologicznej| StockAdobe.com

O czym świadczy nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych?

Nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych to częsta przyczyna występowania wzdęć. Obecność powietrza w jelitach jest stanem fizjologicznym, ale nadmierna jego ilość i zaleganie może świadczyć o różnych nieprawidłowościach. Przykładami mogą być: groźne patologie, takie jak zastój w jelitach spowodowany niedrożnością lub septycznym porażeniem oraz nieswoistymi chorobami zapalnymi. Najczęściej jednak świadczy o zaburzeniu równowagi biologicznej wewnątrz jelit.

Równowaga biologiczna jelit

Jelita to struktury bogato zasiedlone przez „zaprzyjaźnione” bakterie. Biorą one udział w wielu procesach oraz umożliwiają zachowanie homeostazy, czyli równowagi biologicznej. Bakterie jelitowe biorą udział w syntezie witaminy B6, wpływają na jelitową produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika istotnego między innymi w procesach biologicznych kontrolujących nastrój, a także stanowią warstwę biofilmu chroniącego jelita przed inwazją chorobotwórczych mikroorganizmów. Na skład flory bakteryjnej ma wpływ mnóstwo czynników, a prym wśród nich stanowi dieta. Jelita zasiedla wiele gatunków bakterii, prowadzących procesy fermentacyjne, których skutkiem jest wytworzenie gazów, takich jak: dwutlenek węgla, metan czy siarkowodór. Dieta stymulująca rozrost tych bakterii zwiększa ryzyko nadmiernego gromadzenia się gazów jelitowych.

Proces fermentacji wymaga dostarczenia produktów mogących ulegać temu procesowi. Podaż tych składników stymuluje nie tylko procesy metaboliczne, ale również rozwój kolonii tych bakterii. Konsekwencją tego faktu jest pośrednie zwiększenie ilości gazów jelitowych przy przyjmowaniu stymulujących bakterie pokarmów.

Składniki pokarmowe stymulujące fermentację jelitową to przede wszystkim węglowodany. Cukry proste oraz oligosacharydy, charakteryzujące się słabym wchłanianiem wewnątrz przewodu pokarmowego, są idealną pożywką dla przeprowadzających fermentację bakterii. Warzywa szczególnie pobudzające fizjologię tych bakterii to: kapusta, kalafior, brukselka, czosnek i szparagi. Owoce zawierają bardzo lubianą przez bakterie fruktozę. Sztuczne słodziki zawarte w napojach gazowanych również stymulują wzrost fermentacyjnych bakterii.

Czy tylko bakterie mają wpływ na pojawianie się wzdęć?

Dieta, wpływająca na rozwój bakterii, ma szczególne znaczenie w przypadku wzdęć niespowodowanych chorobami ustrojowymi. Oprócz diety problem nadmiaru gazów jelitowych spowodowany może być przez zewnętrzną podaż powietrza do układu pokarmowego. Główną drogą przedostawania się powietrza atmosferycznego do jelit jest dostawanie się gazów wraz z kęsami pokarmu. Nieuważne, szybkie spożywanie posiłków sprawia, że wraz z pokarmem do przełyku trafiają znaczne ilości powietrza, które w konsekwencji mogą zalegać wewnątrz jelit i dawać objawy typowe dla wzdęć.

W celu eliminacji w sposób objawowy nagromadzonych pęcherzy powietrza można zastosować Espumisan. Lek ten zmniejsza napięcie powierzchniowe bąbli gazu, co sprawia, że są one rozbijane, a w konsekwencji rozpuszczane w masie kałowej.

Leczenie przyczynowe opiera się na zmianie diety, prowadzeniu aktywnego trybu życia i większym skupieniu na codziennych posiłkach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

serowo bekonowa keto bomba

Dieta ketogeniczna – co może jeść ketogenik?

Poszukiwanie idealnej diety zakończone? Czy to właśnie dieta ketogeniczna jest odpowiedzią na oczekiwania milionów ludzi …