korony porcelanowe stomatolog
Implanty zębowe są najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, u których zęby sąsiadujące z luką są zdrowe i nie wymagają odbudowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak uzupełnić brak zęba – most czy implant

Gdy tracimy ząb, powstaje pusta przestrzeń w uzębieniu, którą należy jak najszybciej wypełnić. Często zęby przednie są odbudowywane ze względów estetycznych, ale równie ważne jest uzupełnienie luk w zębach bocznych. Zaniedbanie odbudowy zgryzu może prowadzić do różnych problemów, które często nie są od razu widoczne. Przykłady to zaburzenia trawienia spowodowane niewłaściwym przeżuwaniem pokarmów, a także utrata tkanki kostnej w miejscu brakującego zęba. Ponadto sąsiednie zęby, pozbawione bocznego oparcia, zaczynają się przesuwać. Brak większej ilości zębów naraża także pozostałe zęby na szybsze ścieranie się i uszkodzenia, ponieważ zmniejsza się powierzchnia gryząca, co zwiększa siły działające na pozostałe zęby.

Jeśli zauważysz brakujący ząb, należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem specjalizującym się w protetyce. Doradzi on najlepszą formę odbudowy uzębienia, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Dzięki dostępności wielu nowoczesnych technik i metod leczenia można skutecznie odtworzyć brakujący ząb. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są korony na implantach lub mosty protetyczne.

Kiedy dobrym rozwiązaniem jest most protetyczny?

Mosty protetyczne są często zalecane pacjentom, którzy mają brakujący ząb lub kilka zębów obok siebie, otoczone przez własne naturalne zęby. Most protetyczny składa się z koron porcelanowych na zębach sąsiadujących z luką oraz korony zawieszonej nad dziąsłem, łączącej te korony i uzupełniającej lukę. Filary mostu mogą być osadzone na naturalnych zębach lub na implantach. W porównaniu z implantami, mosty są tańsze i czasem preferowane przez pacjentów, u których nie ma wystarczającej grubości kości do implantacji zęba. Jednak mosty protetyczne to protezy stałe i nie można ich łatwo usunąć, co może być wadą dla niektórych pacjentów.

Kiedy lepszy będzie implant zębowy?

Implanty zębowe są najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, u których zęby sąsiadujące z luką są zdrowe i nie wymagają odbudowy. W przeciwieństwie do mostów protetycznych, wszczepienie implantu nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, co jest bardzo ważne z punktu widzenia ich dalszego zdrowia. Implant zębowy to proteza, która zastępuje brakujący ząb w sposób bardzo naturalny. Po osadzeniu implantu w kości, jest on trwale zintegrowany z tkanką kostną, co pozwala na normalne użytkowanie. Implanty zębowe chronią kość przed zanikiem, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego zgryzu i uniknięcia problemów z przewodem pokarmowym. Wadą implantów zębowych jest wyższa cena w porównaniu z mostami protetycznymi oraz dłuższy czas oczekiwania na ostateczną odbudowę uzębienia, ponieważ wymaga to integracji implantu z kością.

Więcej informacji na temat implantów zębowych i mostów protetycznych na stronie Wójcik Dental Clinic 

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

stomatologia bonding

Bonding stomatologia – zalety i wady zabiegu

W stomatologii estetycznej można znaleźć mnóstwo różnych zabiegów. Jednym z nich jest bonding stomatologia. Jak …