Zakochana para
Witamina E jest silnym antyoksydantem zwalczającym niebezpieczny stres oksydacyjny. | fot.: Fotolia

Witamina młodości, witamina płodności, czyli sekrety witaminy E

Witamina E to grupa związków chemicznych nazywanych tokoferolami. Słynie ze swoich właściwości opóźniających starzenie się skóry, dlatego znalazła powszechne zastosowanie w kosmetologii. Jej niedobór u mężczyzn może prowadzić do bezpłodności. Z tego powodu jest także nazywana witaminą płodności. Chociaż dzienne zapotrzebowanie na wit. E jest niewielkie (wynosi zaledwie 8-13 mg na dobę), to nie można dopuścić do jej niedoboru, który może doprowadzić do anemii, uszkodzeń systemu nerwowego, problemów z zębami i kośćmi, zmęczenia oraz podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi.

Rola witaminy E w organizmie

Witamina E pełni wiele istotnych funkcji w organizmie ludzkim. Przede wszystkim jest silnym antyoksydantem zwalczającym niebezpieczny stres oksydacyjny. Ponadto wit. E chroni organizm przed działaniem wolnych rodników będących przyczyną uszkodzeń komórkowych, a co za tym idzie zapobiega starzeniu się, dlatego często nazywamy ją witaminą młodości. Witamina E wspomaga również proces syntezy substancji przecikrzepliwych, dzięki czemu skutecznie zapobiega powstawaniu zakrzepów i chorób nimi wywołanych, np. zakrzepowego zapalenia żył. Witamina płodności, bo tak również bywa nazywana wit. E wspomaga proces wytwarzania męskiego nasienia oraz odgrywa istotną rolę w czasie ciąży. Jest bowiem odpowiedzialna za prawidłowy rozwój płodu i jego utrzymanie. Niedobór witaminy E w czasie ciąży może być przyczyną poronienia lub wad genetycznych dziecka, ponieważ substancja ta uczestniczy także w ochronie krwinek czerwonych, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych w całym ciele.

Skutki niedoborów wit. E

Niedobory witaminy E w organizmie zdarzają się rzadko i najczęściej są ściśle związane z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów. Pojawią się także u osób cierpiących na rzadką chorobę genetyczną nazywaną zespołem Bassena-Kornzweiga. Zazwyczaj objawiają się chronicznym zmęczeniem, anemią, rogowaceniem i szybkim starzeniem się skóry i podatnością na infekcje. Mogą prowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń systemu nerwowego, a także do równie groźnej degeneracji mięśni. Ponadto niedobór wit. E objawia się także problemami z zębami i kośćmi. Pamiętajmy zatem, by nie lekceważyć pierwszych symptomów braku tego składnika w organizmie. Jeśli podejrzewamy, że nasza dieta jest uboga w witaminę E, śmiało możemy sięgnąć po suplementy ją zawierające, ponieważ nadmiar tej substancji jest łatwo usuwany z organizmu. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż długotrwałe przyjmowanie zbyt dużej ilości wit. E może przynieść niepożądane skutki (m.in. bóle głowy, zaburzenia jelitowe i osłabienie mięśni).

Produkty bogate w witaminę E

Dobrym źródłem witaminy E są oleje roślinne. Znajdziemy ją głównie w oleju sojowym, kukurydzianym, słonecznikowym i orzechowym. Produktami bogatymi w witaminę E są również migdały, jajka, marchewka, orzechy, kiełki pszenicy, mąka pełnoziarnista, margaryna, mleko, brukselka oraz warzywa zielonolistne. Warto pamiętać, że wit. E rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego przygotowując sałatki, powinniśmy koniecznie skrapiać je oliwą lub innym olejem, by nie stracić tego cennego składnika. Ponadto warto pamiętać, że witamina E doskonale łączy się z witaminą A, dlatego warto komponować posiłki, które zawierają składniki bogate w obie witaminy. Pozwoli to na zapewnienie organizmowi zbilansowanej diety bogatej we wszystkie niezbędne składniki mineralne.

Niedobory witaminy E są rzadko spotykane, jednak należy pamiętać, że nieregularny tryb życia, niezdrowa dieta i ciągły stres mogą ograniczyć wchłanianie tego cennego składnika. Możemy sobie pomóc, zażywając suplementy diety (np. http://www.vigorup.pl/witamina-e.html). Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częste infekcje i osłabienie organizmu prowadzą do awitaminozy. Warto więc zadbać o uzupełnienie diety w witaminę E już teraz.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

tabletki witamina b12

Jaką witaminę B12 wybrać? Cztery rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Witamina B12, czyli kobalamina, należy do witamin egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane organizmowi …