Eksperci zalecają wnikliwe zapoznanie się z dołączoną do opakowania ulotką lub kontakt z naturopatą lub producentem w celu ustalenia odpowiedniej dawki |fot.: Materiał partnera zewnetrznego

Żyj naturalnie! Adaptogeny jako ziołowe zamienniki sztucznych suplementów diety

Napoje energetyczne mają za zadanie zwiększyć naszą wydajność i, jak sama nazwa wskazuje, sprawić, byśmy mieli więcej energii, jednak większość z nich zawiera znaczne ilości kofeiny, cukru oraz innych stymulantów. Ich stosowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia arytmii serca, podwyższonego ciśnienia krwi, niewydolności nerek oraz, paradoksalnie, chronicznego zmęczenia.

Jeśli masz dosyć wspomagania swojego organizmu sztucznymi suplementami zawierającymi szkodliwe składniki, może warto pomyśleć o ziołowych, naturalnych produktach?

Szczególnie, że są one pozyskiwane z roślin znanych od wieków ze swoich zdrowotnych właściwości. Mowa tu o adaptogenach, grupie ziół i grzybów wspierających naturalnie organizm w walce ze stresem, których popularność znacznie wzrosła w ostatnim czasie wśród osób zorientowanych na dbanie o swoje zdrowie i pragnących czerpać z dobrodziejstw natury.

Adaprogeny, często wykorzystywane w medycynie homeopatycznej, są znane od stuleci. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zostały gruntownie przebadane przez rosyjskich naukowców pod kątem ich wpływu na organizm; chciano dowiedzieć się w jaki sposób adaptogeny mogą pomóc podnieść wydajność astronautów, żołnierzy oraz rosyjskich olimpijczyków.

Do grupy adaptogenów zalicza się kilkanaście roślin (niektóre z nich zostały przetestowane pod względem leczniczych właściwości, niektóre nie), a kilka z nich zdaje się mieć bardzo obiecujący potencjał jeśli chodzi o podwyższenie poziomu energii u sportowców.

Ashwagandha

Święte zioło w ajurwedycznej medycynie, wykazuje naukowo potwierdzone działanie zwiększające wrażliwość na insulinę, redukujące stres oraz  znacznie poprawiające kondycję. Badania opublikowane w Dzienniku Ajurwedy i Medycyny Integralnej (1) dowodzą, że kolarze, którzy przyjmowali 500mg Ashwagandhy dwa razy dziennie przez okres ośmiu tygodni, cieszyli się większą zdolnością aerobową (zdolność do ciągłego wysiłku fizycznego przez dłuższy czas przy jednoczesnej wytrzymałości na zmęczenie) niż grupa badanych otrzymujących placebo. Podobny eksperyment (2) przeprowadzono w 2015 roku, wśród grupy 50 sportowców, przez okres 12 tygodni. Pod koniec badania okazało się, że osoby przyjmujące Ashwagandhę cieszyły się znacznie większą wytrzymałością niż te, które dostawały placebo.

Ashwagandę można zażywać w postaci kapsułek, jak również płynnego ekstraktu dodawanego do napojów. Choć przyjmowanie Ashwagandhy nie powoduje żadnych większych skutków ubocznych,  to czasem wystąpić może łagodny ból brzucha.

Rhodiola Rosea (Różeniec górski)

Dziennik Badań Nad Siłą i Kondycją opublikował wyniki eksperymentu (3), podczas którego udowodniono, że uczestnicy przyjmujący Różeniec górski przed rozpoczęciem aktywności fizycznej zdecydowanie zyskiwali na szybkości, a także odczuwali mniejsze zmęczenie. Naukowcy przypisują temu adaptogenowi działanie zwiększające produkcję endogennych opioidów, co wpływa na poziom dopaminy w organizmie.

Jeśli nie jesteś w nastroju do ćwiczeń lub nie możesz się do nich zabrać w związku z chronicznym zmęczeniem, jakie odczuwasz – sprawdź jak Różeniec górski może Ci pomóc!

W jednym z badań przeprowadzonych w 2017 r. (4), naukowcy zaobserwowali widoczny wzrost poziomu energii wśród osób go przyjmujących (wystarczył zaledwie tydzień regularnego suplementowania, choć całe badanie trwało 8 tygodni). Ze względu na właściwości stymulujące zaleca się przyjmowanie Różeńca wcześnie rano, by uniknąć zaburzeń snu.

Cordyceps

Ten dziko rosnący grzyb jest znany od wieków i z powodzeniem stosowany w medycynie chińskiej w postaci kapsułek lub herbat. Podczas gdy dyskusja nad efektywnością Cordycepsu i jego właściwości zwiększających sportowe osiągi, wciąż pozostaje otwarta (jedno z badań przeprowadzonych w 2014 r. nie wykazało widocznego wpływu na zdolności aerobowe organizmu), grzyb ten wciąż zyskuje uznanie w świecie ziołolecznictwa, ze względu na swe bioaktywne składniki pozytywnie oddziałujące na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zawierają one adonazynę – kwas nukleinowy wspierający wytwarzanie energię ATP. Cordyceps jest także bogaty w witaminy z grupy B oraz niezbędne aminokwasy.

Jak wskazuje badanie (5) przeprowadzone wśród grupy biegaczy, a którego wyniki opublikowano w Dzienniku Suplementów Diety, adaptogen ten zwiększa wydolność organizmu podczas intensywnych sesji treningowych oraz zwiększa umiejętności radzenia sobie z treningami o znacznym stopniu trudności.

Jakie adaptogeny wybrać?

Warto zwrócić uwagę na to aby preparat z adaptogenów był niestandaryzowany. Tylko tego typu produkt jest w stanie zagwarantować nam pełną przyswajalność składników aktywnych.

Większość badań naukowych, potwierdzających działanie adaptogenów została wykonana na ekstraktach wodno-alkoholowych, z tego też względu warto zwrócić uwagę na postać, w jakiej jest nasz preparat – najlepiej by były to krople.

Jeden z największych producentów tego typu ekstraktów w Europie znajduje się w Polsce. Warto zajrzeć na jego stronę, aby dowiedzieć się nieco więcej o adaptogenach: https://mothersprotect.com/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia

Uwagi

W większości przeprowadzonych badań uczestnicy przyjmowali adaptogeny przed przystąpieniem do ćwiczeń. Eksperci zalecają wnikliwe zapoznanie się z dołączoną do opakowania ulotką lub kontakt z naturopatą lub producentem w celu ustalenia odpowiedniej dawki. Adaptogeny są już dostępne w większości sklepów ze zdrową żywnością, nie wszystkie jednak mogą być stosowane przez osoby, które przyjmują niektóre leki. Także czas przyjmowania adaptogenów musi być limitowany.

Wszystkie trzy opisane tu rośliny: Ashwagandha, Rhodiola Rosea oraz Cordyceps nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3545242/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4687242/
  3. https://journals.lww.com/nsca-jscr/fulltext/2013/03000/The_Effects_of_an_Acute_Dose_of_Rhodiola_rosea_on.37.aspx
  4.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28219059
  5.  https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/19390211.2016.1203386?src=recsys&journalCode=ijds20

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

suplementacja magnezu

Przeciwdziałanie zmęczeniu w codziennych aktywnościach – kiedy warto suplementować magnez, a kiedy po prostu się wyspać

Przewlekłe zmęczenie jest powszechnym problemem, który dotyka wiele osób na całym świecie. To uczucie ustawicznego …