szafran
Szafran to najdroższa przyprawa na świecie | fot.: Fotolia

Najdroższe przyprawy świata

Przyprawy znajdują się w każdej kuchni stanowiąc nieodłączny element różnych posiłków. Sól, czarny pieprz, papryka ostra i słodka, majeranek czy też oregano to najczęściej wykorzystywane przyprawy, które nadają się idealnie do przyrządzania dań kuchni polskiej oraz europejskiej. Decydując się jednak na poznawanie smaków z nieco odleglejszych zakątków świata, należy zaopatrzyć się również w inne przyprawy, które nadają potrawom wyjątkowego smaku i aromatu, jednak ich ceny potrafią zwalić z nóg. Które zatem przyprawy należą do tych najdroższych na świecie?

Szafran

Pochodzi z Azji Środkowej, jednak obecnie uprawiany jest również w Grecji, Hiszpanii oraz Indiach i spośród wszystkich przypraw stosowanych w kuchni to właśnie szafran jest tą najdroższą na świecie. Szafran to przyprawa, którą uzyskuje się z kwiatu krokusa uprawnego, który ma trzy znamiona i w momencie, gdy roślina dojrzewa, są one zbierane, a następnie suszone.

Dlaczego jednak szafran jest najdroższą przyprawą na świecie? Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż w celu uzyskania około 1 kg gotowego produktu potrzeba ponad 70 tys. kwiatów, z których w ręczny sposób pozyskuje się cenne znamiona. W niektórych rejonach świta, w których uprawia się szafran, a za kilogram tej przyprawy należy zapłacić nawet tysiąc dolarów, jednak warto wiedzieć o tym, że aby nadać potrawie wyjątkowego smaku oraz aromatu wystarczy dodać do niej niewielka ilość tej przyprawy. Do jakich dań można dodawać szafran? Przyprawa ta nadaje się idealnie jako dodatek do owoców morza, jednak można ją również wykorzystać do przygotowywania ciast, zup oraz ryżu. Szafran oprócz walorów smakowych wyróżnia również bogactwo wielu składników mineralnych takich jak potas, miedź, magnez, żelazo, cynk, magnez oraz selen.

Wanilia

Pochodzi z Meksyku, jednak uprawiana jest również na Madagaskarze, Tahiti oraz w Indonezji a za 1 kilogram tej przyprawy można zapłacić nawet ponad 200 dolarów, dlatego też należy ona do jednych z najdroższych przypraw na całym świecie. Dlaczego jednak wanilia jest aż tak droga? Jest to spowodowane przede wszystkim sposobem jej produkcji, który pochłania dosyć dużo czasu. Każda laska wanilii dojrzewa w innym czasie, przez co jej zbiory przeprowadzane są praktycznie każdego dnia. Warto przy tym również podkreślić fakt, iż każdy zarodek zapylany jest ręcznie, co pochłania mnóstwo czasu. Każda laska wanilii swoim wyglądem przypomina fasolkę szparagową, a wszystko, co najcenniejsze znajduje się w jej wnętrzu. Wanilia wykorzystywana jest obecnie głównie do przygotowywania deserów, jednak nadaje się również idealnie do dań kuchni azjatyckiej.

wanilia
Słodka i aromatyczna wanilia to świetna przyprawa do różnego rodzaju deserów | fot.: Fotolia

Kardamon

Pomimo tego, iż kardamon pochodzi z Azji, to jednak obecnie uprawiany jest również w Gwatemali, Tanzanii oraz na Sri Lance. Najcenniejszy na świecie jest Kardamon malabarski, który jest bardzo drogi, a za kilogram tej przyprawy można zapłacić nawet 300 zł. Kardamon stanowi nieodłączny element kuchni azjatyckiej i dodawany jest nie tylko do potraw wytrawnych, ale również do słodkich potraw i napoi. Można go z powodzeniem dodawać do skorupiaków, dań mięsnych oraz do grzanego wina.

Kardamon
Kardamon stanowi nieodłączny element kuchni azjatyckiej i dodawany jest nie tylko do potraw wytrawnych, ale również do słodkich potraw i napoi | fot.: Fotolia

KPA

Sprawdź także

ciasto z rabarbarem i truskawkami

Wiosenne ciasto z rabarbarem

Wiosna jest idealnym czasem, żeby upiec pyszne i puszyste ciasto z rabarbarem. Nie potrzeba dużych …