Duże półki w magazynie
Często podejmowanym tematem jest bezpieczeństwo wynajmu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wynajem magazynu – oszczędność czasu i pieniędzy

Wielu przedsiębiorców, których specyfika działalności zmusza do przechowywania i magazynowania dużych ilości towarów staje przed dylematem: hala lub magazyn – własne czy wynajęte? Posiadanie własnego lokum jest dość wygodne, jeśli prowadzimy działalność stacjonarną, nie wymagającą częstych zmian miejsca świadczenia usług. Wówczas sami odpowiadamy za stan lokalu i znamy go najlepiej. Nie ponosimy też dodatkowych opłat poza związanymi z mediami czy posiadaniem nieruchomości. Jednak co w przypadku, kiedy zmuszeni jesteśmy do częstych zmian miejsca prowadzenia działalności lub jeśli jej specyfika wymaga posiadania kilku punktów w różnych lokalizacjach? Kupować czy wynająć?

Bezpieczny wynajem

Często podejmowanym tematem jest bezpieczeństwo wynajmu. W przypadku prowadzenia firmy i przechowywania towarów musimy być pewni, że mamy zapewnione do tego miejsce i z dnia na dzień nie będziemy zmuszeni go opuścić. Bezpiecznie wynajmiemy magazyn podpisując z wynajmującym umowę, która będzie zawierała zapis o odpowiednim dla naszych potrzeb i charakteru prowadzonego przedsiębiorstwa okresie wypowiedzenia. Zwykle taki okres jest nie krótszy niż 3 miesiące. W tym czasie najemca może znaleźć sobie spokojnie nowe lokum, a wynajmujący kolejnego najemcę. Należy pamiętać, że bez względu na zapisy w umowie zawsze istnieje pole do negocjacji między najemcą a wynajmującym. Jeśli zależy nam na szybszym opuszczeniu lokalu, możemy próbować porozumienia.

Co z kosztami?

Zakup hali magazynowej to inwestycja na lata, która w czasie posiadania nieruchomości stopniowo zwraca się. Nie zawsze jednak dysponujemy środkami, które umożliwiają nam zakup i nie zawsze też mamy potrzebę zakupu, np. w przypadku wspomnianych wcześniej zmian lokalizacyjnych. Wówczas należy szukać czegoś do wynajęcia. Jak to zrobić, żeby nie przepłacić, a być zadowolonym? Musimy liczyć się z tym, że lokale atrakcyjne lokalizacyjnie będą miały wyższą cenę. Atrakcyjną lokalizacją dla hal i magazynów są węzły komunikacyjne, położenie przy głównych drogach, autostradach, a także w niedalekiej odległości od centrów miast. Np. wyszukując: magazyny do wynajęcia Lublin, wyszukiwarki internetowe czy też wyszukiwarki na stronach deweloperów oraz biur nieruchomości pokazują nam zarówno te położone w parkach logistycznych, jak i na obrzeżach dużych miast. Taniej będzie na pewno w kompleksach magazynowych, gdzie powierzchni do wynajęcia jest wiele i jest ona rozdysponowana między wielu najemców. Co ważne, przed wynajęciem hali musimy dokładnie oszacować koszty: zarówno te związane z samym wynajęciem, jak i wszelkie opłaty dodatkowe, np. transport, jeśli myślimy o obiekcie w mniej dogodnym położeniu. Dopiero po oszacowaniu wszystkich kosztów możemy dokonać skrupulatnego porównania wszystkich punktów.

Stan lokalu

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan, w jakim znajduje się lokal. Od tego w dużej mierze będzie zależało bezpieczeństwo przechowywanych tam towarów. Celujmy w obiekty, które nie straszą swoim wyglądem. Mimo, że od hali magazynowej nie wymaga się wiele, szczelnych dach, solidne okna czy dostęp do wszystkich mediów w budynku powinny być zapewnione i dokładnie sprawdzone przed wynajęciem.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

magazyn dropshipping

Dropshipping czyli własny sklep bez wielkiego magazynu!

Dropshipping jest to coraz popularniejszy, model sprzedażowy polegający na tym, że właściciel sklepu jest pośrednikiem …