Spotkania z Filmem Górskim goście
Spotkania z Filmem Górskim to także wspaniali goście. W tym roku będą nimi między innymi Krzysztof Wielicki i Andrzej Bargiel | fot.: materiał partnera zewnętrznego

12. Spotkania z Filmem Górskim

Już po raz 12. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim zapraszają na Spotkania z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09.

W ramach Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego będzie można obejrzeć 22 filmy z takich krajów, jak: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. Wśród filmów będzie 15 pokazów premierowych w Polsce. Wszystkie to produkcje z ostatnich 2 lat, które oceniać będzie międzynarodowe jury. Na zwycięzców czeka siedem nagród, w tym Grand Prix w wysokości 4000 PLN. Nagrodami są od lat charakterystyczne i unikatowe rzeźby autorstwa zakopiańczyka Rząsy.

W ramach wydarzenia odbywa się także głosowanie na Nagrodę Publiczności 12. SzFG. Kilkadziesiąt innych filmów zostanie pokazanych poza konkursem. W ramach Nocnego Kina Górskiego zostanie zaprezentowany „Tryptyk Tatrzański” w reżyserii Jerzego Surdela, w skład którego wchodzą trzy filmy: „Dwóch”, „Odwrót”, „Akcja”.

W tym roku gośćmi festiwalu będą m.in. zimowi zdobywcy Nanga Parbat – Simone Moro i Alex Txikon. Andrzej Bargiel opowie o swoim wyścigu do prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Przyjadą legenda wspinaczki John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony słoweńskiego alpinizmu – Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic.

Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej „Pawla nad przepaścią“.

Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą zaś o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku.

Planowane jest spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirują spotkania z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi, oraz jednym z naszych najlepszych himalaistów Januszem Gołębiem. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” autorstwa Ewy Matuszewskiej przypomnimy postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Nie zabraknie także innych akcentów literackich. Organizatorzy zapraszają bowiem na promocję książek o tematyce górskiej, które na festiwal trafią niemal wprost z drukarni.

Spotkania z Filmem Górskim
Spotkaniom z Filmem Górskim towarzyszą także wydarzenia z pogranicza performance’u| fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak co roku uczestników czeka wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Odbędą się one na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie na potrzeby zawodów stanie ściana wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, na którym mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności. Każdy będzie mógł wybrać się na wycieczkę górską bez programu w stylu retro. Zapraszamy również na Akademię Górską – warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami.

Miejsca festiwalowe:

  • Kino Sokół, ul. Orkana 2
  • Kino Giewont, ul. Kościuszki 4
  • STRH Cafe&Gallery, ul. Krupówki 4a

Program, rezerwacje biletów, szczegóły dostępne są na: www.spotkania.zakopane.pl

Spotkania z Filmem Górskim
Spotkania z Filmem Górskim | fot.: materiały prasowe

Projekt został zrealizowany ze środków M iasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Messner stracił rekord

Reinhold Messner i kontrowersje wokół jego rekordów

Reinhold Messner, włoski himalaista i alpinista, znany ze zdobycia wszystkich 14 ośmiotysięczników bez dodatkowego tlenu, …