Puitbull Niebezpieczne kobiety
Kolejna odsłona trylogii Patryka Vegi to historia kobiet | fot.: materiały prasowe

Do kin wchodzi „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”

Pitbull. Niebezpieczne kobiety to kolejna odsłona kryminalnego świata według Patryka Vegi. Po sukcesie serialu (na jego podstawie powstał kinowy Pitbull) i filmu Pitbull. Nowe porządki najnowszy obraz zapewne także będzie święcił triumfy w kinach. Tym bardziej, że historia została opowiedziana z nietypowej, jak na mocne kino, perspektywy kobiet.

Historia realizacji filmów policyjnych to pomysł Patryka Vegi, który 2005 wymyślił Pitbulla jako przeniesienie na ekran autentycznych historii i pokazanie pracy prawdziwych policjantów. Stąd pierwowzorem granego przez Marcina Dorocińskiedo Despero  był Sławomir Opala – bezkompromisowy, legendarny policjant nazywany „superpsem”, który w 2014 popełnił samobójstwo. Do 2013 roku Opala odbywał wyrok, a został skazany na podstawie zeznań jednego z gangsterów, który obciążył również szefów gangu pruszkowskiego.

Po wielkim sukcesie pierwszego Pitbulla nowym super policjantem w filmie Pitbull. Nowe porządki został Piotr Stramowski jako Majami. Druga odsłona serii to kolejny wielki sukces twórców. Potwierdzają to wyniki – obraz zanotował blisko półtora miliona widzów.

Bohaterkami tej części trylogii Vegi są policjantki.

– Patryk Vega pokazuje silne kobiety, jednocześnie odczarowuje stereotyp, że w policji odnoszą sukcesy i są najlepsi tylko mężczyźni – mówi wcielająca się po raz drugi w postać Olki, Maja Ostaszewska.

– Myślę, że jest to swego rodzaju ukłon Patryka w stronę kobiet i próba wyrównania proporcji między płciami. Ten film pokazuje bardzo ciekawą stronę świata przestępczego, ale też i życia policjantek. Czyli w zasadzie są tutaj sportretowane dwie strony konfliktu i po każdej z nich bohaterki, które mają swoje dylematy, swoje historie, swoje problemy – mówi z kolei grająca naczelnik „Somalię”, Magdalena Cielecka.

Jedna z bardziej malowniczych par: Majami i Olga, czyli Piotr Stramowskii Maja Ostaszewska | Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments
Jedna z bardziej malowniczych par: Majami i Olga, czyli Piotr Stramowskii Maja Ostaszewska | Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments

Aby obraz był równie mocny, co poprzednie, Vega po raz kolejny wysłuchuje historii kobiet pracujących w policji.

Poznałam sześć policjantek i muszę przyznać, że one, jako kobiety mają trudniej. Sabina, z którą brałam udział w kilku interwencjach niejednokrotnie mi mówiła, że musi być ostrzejsza, musi pokazać siłę, aby wzbudzić respekt, aby nikt jej nie lekceważył tylko, dlatego, że jest kobietą – opowiada dzisiaj Joanna Kulig – filmowa Zuza.

Zuza i Majami - postacie z nowego filmu Patryka Vegi | Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments
Zuza i Majami – postacie z nowego filmu Patryka Vegi | Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments

Na kanwie tych opowieści powstała także mająca się wkrótce ukazać książka Niebezpieczne kobiety.  W jednym z jej fragmentów padają słowa:

(…) Wiele kobiet musi nauczyć się pracy tutaj. Bo mają tak naprawdę dwa razy trudniej niż faceci. Od samych dziewczyn zależy, jak do tego podejdą i jaką drogę wybiorą. Czy im nie przeszkadza to, że są uważane za idiotki, i spokojnie pną się po kolejnych szczeblach kariery różnymi sposobami, czy może wolą pokazać, że są warte więcej niż to, co mają pod bluzką? Znam takie i takie policjantki. Są też policjantki, które są przełożonymi i sypiają ze swoimi podwładnymi. Mam taką jedną u siebie w Koluszkach. (…)

– W tym filmie Patryk przede wszystkim oddaje hołd policjantkom. I nie tylko, dlatego, że w minionym roku 40% wstępujących do policji osób, to były kobiety. Ale też dlatego, że ich historie są naprawdę niezwykłe. I to nie tylko w kontekście służby, którą wykonują. Również ich życie prywatne jest bardzo interesujące. I to wszystko próbujemy razem z Patrykiem przenieść na ekran, co mam nadzieję spowoduje, że film będzie się oglądało z wypiekamina twarzy – dopowiada Anna Dereszowska – „Jadźka”.

Nowe bohaterki spotykaja znane z poprzednich części postacie | Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments
Nowe bohaterki spotykaja znane z poprzednich części postacie | Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments

Film Vegi pokazuje złożoną sytuację policjantek, wielość motywów towarzyszących wyborowi zawodu i stereotypy w postrzeganiu pań w mundurze. Ale to także historia ceny, jaką muszą płacić za uprawianie niezwykle obciążającego zawodu. I na końcu odsłona zwykłych, codziennych mniejszych i większych dramatów życiowych. Policjantki w tym ujęciu nie są superbohaterkami, nie ma w nich komiksowego przerysowania ani fałszywych uwzniośleń.

Alicja Bachleda-Curuś i Sebastian Fabjański |Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments
Alicja Bachleda-Curuś i Sebastian Fabijański |Anna Gostkowska, Copyright ©ent One Investments

W 2015 roku 40% funkcjonariuszy przyjętych do policji stanowiły kobiety. Wśród nich są Zuza (Joanna Kulig) i Jadźka (Anna Dereszowska). Na drodze świeżo upieczonych policjantek los szybko stawia starszych kolegów po fachu: Gebelsa (Andrzej Grabowski) i Majamiego (Piotr Stramowski). Ich doświadczenie okaże się bezcenne w starciu funkcjonariuszek ze skorumpowanymi przełożonymi, takimi jak Izabela Zych ps. Somalia (Magdalena Cielecka) oraz brutalnym, przestępczym światem  mafii „paliwowej”, której macki sięgają dalej niż można sobie wyobrazić… Życie prywatne bohaterek jest równie skomplikowane. Jadźka na co dzień zmaga się z nieobliczalnym mężem (Artur Żmijewski) – pracownikiem wywiadu skarbowego, powiązanym z mafią,  natomiast Zuza niefortunnie wikła się w romans z Remkiem ps. Cukier (Sebastian Fabijański), socjopatycznym gangsterem, którego dziewczyna – Drabina (Alicja Bachelda-Curuś) właśnie wychodzi z więzienia…

Film Pitbull. Niebezpieczne kobiety wchodzi na ekrany kin 11 listopada 2016 r. Książka ukaże się 22 października. 

plinq

Materiały prasowe dystrybutora

Sprawdź także

Ruszyły zdjęcia do serialu „The Eddy”

Ruszyła produkcja nowego serialu Netflix The Eddy. Seria będzie się składać z ośmiu odcinków, a …