Lawrence Grobel: Meryl Streep. O sobie, Wydawnictwo Axis Mundi, 2015

Meryl Streep jaką kochacie

Jedna z najbardziej utytułowanych aktorek na świecie, charyzmatyczna, piękna i – przede wszystkim – niesamowicie inteligentna. Niezapomniana jako Karen Blixen w Pożegnaniu z Afryką, niesamowita jako Caren W Domu dusz, wstrząsająca jako Zofia w Wyborze Zofii. Jej doskonałe role można wymieniać w nieskończonośćBoska Meryl Streep doczekała się świetnej biografii, w której głos oddaje się jej samej. 

Lawrence Grobel: Meryl Streep. O sobie

Wydawnictwo Axis Mundi, 2015

Jej popularność to wypadkowa ciężkiej pracy i ogromnego talentu. Stroni od skandali, nie epatuje golizną i życiem osobistym. Jej oryginalna uroda pozwala na granie najróżniejszych ról. Nie można jej zaszufladkować, potrafi wcielić się w niemal każdą postać – wspomnijmy chociaż dokonania z ostatnich lat: diaboliczną redaktor naczelną w Diabeł ubiera się u Prady, swojską Julię Child w Julie i Julii, zimną zakonnicę w Wątpliwości. Nie unika ról komediowych (Ze śmiercią jej do twarzy), musicalowych (Mamma Mia!), zagrała także w trillerze (genialny pojedynek aktorski z Kevinem Baconem w filmie Dzika rzeka). Grała u boku najlepszych, jest jedną z najdroższych aktorek w HollywoodLaureatka trzech Oscarów i dziesiątek innych nagród. A poza tym od lat ma jednego męża, któremu urodziła czworo dzieci.

Biografia Meryl Streep w ujęciu Lawrence’a Grobela ujmuje tę niesamowitą postać z różnych stron. Pierwszy rozdział to przede wszystkim początki kariery i powolne wspinanie się na szczyt popularności. Ale także, co cenne w przypadku gwiazdy, która nie wpuszcza dziennikarzy do swego życia prywatnego, równolegle pokazuje wątek rodzinny i  relacje z bliskimi. Grobel przytacza na przykład pierwszy poważny związek aktorki z nieodżałowanym, przedwcześnie zmarłym na raka kości, dobrze zapowiadającym się aktorem – Johnem Cazale’em (wszystkie filmy, w jakich wystąpił, były nominowane do Oscara). Pokazuje także historię jej małżeństwa. Opowiada o kolejnych rolach, ciekawostkach z planów filmowych, przyjaźniach z aktorami, zdradza niektóre tajniki warsztatu. I, jak na przegląd tak bogatej kinematografii, robi to w sposób zajmujący i lekki. Nie sposób ani znudzić się, ani odłożyć książkę.

Lawrence Grobel jest autorem głośnych wywiadów prasowych z bożyszczami świata filmu. Do tej pory zasłynął między innymi rozmowami z Marlonem Brando, Avą Gardner czy Alem Pacino. Także w książce o Meryl Streep nie mogło zabraknąć próbki dziennikarskiego talentu Grobela. Rozdział pt.: Nie zawracajcie mi głowy to wywiad, a właściwie zapis fascynującej rozmowy. Meryl Streep przywołuje w niej współpracę z Marlonem Brando, Alem Pacino, mówi o zabawnej odsłonie Wyboru Zofii, największych wyzwaniach, o geniuszu Roberta de Niro… Fani talentu aktorki docenią także wypowiedzi dotyczące samego zawodu i pojmowania misji, jaką jest aktorstwo.

Kolejny rozdział: Meryl Streep własnymi słowami to zbiór najciekawszych, krótkich wypowiedzi, złotych myśli i bon motów, które dowodzą błyskotliwości aktorki, jej ciętego języka i poczucia humoru. Mówi w nich o swojej rodzinie, wychowaniu dzieci, modzie, aktorstwie i flirtowaniu na planie. To Streep powiedziała: Pechowo dla facetów w branży filmowej kobiety również rodzą się z mózgiem  i patrząc na nią samą trudno się z tym nie zgodzić.

W ciekawostki obfituje także zbiór wypowiedzi ujętych w dziale: O swoich filmach, w którym Streep zdradza kulisy pracy nad swoimi największymi filmami, sposób budowania ról i relacji z innymi aktorami. Końcowe materiały to już chronologiczny spis filmów, w których wystąpiła aktorka, zebranych przez nią nagród, a także informacje o największych honorariach zainkasowanych za rolę.

Co najciekawsze, książka liczy niecałe 200 stron, nie jest to więc długawa monografia gwiazdy, a raczej przystępna i ciekawa lektura dla wszystkich, którzy mają ochotę na bliższą znajomość z Meryl Streep. Jest pięknie wydana i, co stanowi ogromną wartość, zawiera niemal 100 zdjęć. Pokazuje zdjęcia młodziutkiej, u progu kariery aktorki, ale i ujawnia kilka fotosów z albumu rodzinnego, z planów filmowych i gal (w tym słynne selfie z Oscarów zrobione przez Ellen DeGeneres).

Meryl Streep. O sobie to świetna propozycja dla wszystkich, którzy, podobnie jak Clint Eastwood, uważają gwiazdę za najlepszą aktorkę na świecie.

Sprawdź także

Deborah Feldman, Unortxodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów Przełożyła Kamila Slawinski, Wydawnictwo Poradnia K, 2020

Poza ciałem: Unorthodox, Deborah Feldman

Podczas gdy Unorthodox nadal święci tryumfy na Netflixie, my wracamy do fascynującego pierwowzoru tej historii, …