Lawrence Grobel: Meryl Streep. O sobie, Wydawnictwo Axis Mundi, 2015

Meryl Streep jaką kochacie

Jedna z najbardziej utytułowanych aktorek na świecie, charyzmatyczna, piękna i – przede wszystkim – niesamowicie inteligentna. Niezapomniana jako Karen Blixen w Pożegnaniu z Afryką, niesamowita jako Caren W Domu dusz, wstrząsająca jako Zofia w Wyborze Zofii. Jej doskonałe role można wymieniać w nieskończonośćBoska Meryl Streep doczekała się świetnej biografii, w której głos oddaje się jej samej. 

Lawrence Grobel: Meryl Streep. O sobie

Wydawnictwo Axis Mundi, 2015

Jej popularność to wypadkowa ciężkiej pracy i ogromnego talentu. Stroni od skandali, nie epatuje golizną i życiem osobistym. Jej oryginalna uroda pozwala na granie najróżniejszych ról. Nie można jej zaszufladkować, potrafi wcielić się w niemal każdą postać – wspomnijmy chociaż dokonania z ostatnich lat: diaboliczną redaktor naczelną w Diabeł ubiera się u Prady, swojską Julię Child w Julie i Julii, zimną zakonnicę w Wątpliwości. Nie unika ról komediowych (Ze śmiercią jej do twarzy), musicalowych (Mamma Mia!), zagrała także w trillerze (genialny pojedynek aktorski z Kevinem Baconem w filmie Dzika rzeka). Grała u boku najlepszych, jest jedną z najdroższych aktorek w HollywoodLaureatka trzech Oscarów i dziesiątek innych nagród. A poza tym od lat ma jednego męża, któremu urodziła czworo dzieci.

Biografia Meryl Streep w ujęciu Lawrence’a Grobela ujmuje tę niesamowitą postać z różnych stron. Pierwszy rozdział to przede wszystkim początki kariery i powolne wspinanie się na szczyt popularności. Ale także, co cenne w przypadku gwiazdy, która nie wpuszcza dziennikarzy do swego życia prywatnego, równolegle pokazuje wątek rodzinny i  relacje z bliskimi. Grobel przytacza na przykład pierwszy poważny związek aktorki z nieodżałowanym, przedwcześnie zmarłym na raka kości, dobrze zapowiadającym się aktorem – Johnem Cazale’em (wszystkie filmy, w jakich wystąpił, były nominowane do Oscara). Pokazuje także historię jej małżeństwa. Opowiada o kolejnych rolach, ciekawostkach z planów filmowych, przyjaźniach z aktorami, zdradza niektóre tajniki warsztatu. I, jak na przegląd tak bogatej kinematografii, robi to w sposób zajmujący i lekki. Nie sposób ani znudzić się, ani odłożyć książkę.

Lawrence Grobel jest autorem głośnych wywiadów prasowych z bożyszczami świata filmu. Do tej pory zasłynął między innymi rozmowami z Marlonem Brando, Avą Gardner czy Alem Pacino. Także w książce o Meryl Streep nie mogło zabraknąć próbki dziennikarskiego talentu Grobela. Rozdział pt.: Nie zawracajcie mi głowy to wywiad, a właściwie zapis fascynującej rozmowy. Meryl Streep przywołuje w niej współpracę z Marlonem Brando, Alem Pacino, mówi o zabawnej odsłonie Wyboru Zofii, największych wyzwaniach, o geniuszu Roberta de Niro… Fani talentu aktorki docenią także wypowiedzi dotyczące samego zawodu i pojmowania misji, jaką jest aktorstwo.

Kolejny rozdział: Meryl Streep własnymi słowami to zbiór najciekawszych, krótkich wypowiedzi, złotych myśli i bon motów, które dowodzą błyskotliwości aktorki, jej ciętego języka i poczucia humoru. Mówi w nich o swojej rodzinie, wychowaniu dzieci, modzie, aktorstwie i flirtowaniu na planie. To Streep powiedziała: Pechowo dla facetów w branży filmowej kobiety również rodzą się z mózgiem  i patrząc na nią samą trudno się z tym nie zgodzić.

W ciekawostki obfituje także zbiór wypowiedzi ujętych w dziale: O swoich filmach, w którym Streep zdradza kulisy pracy nad swoimi największymi filmami, sposób budowania ról i relacji z innymi aktorami. Końcowe materiały to już chronologiczny spis filmów, w których wystąpiła aktorka, zebranych przez nią nagród, a także informacje o największych honorariach zainkasowanych za rolę.

Co najciekawsze, książka liczy niecałe 200 stron, nie jest to więc długawa monografia gwiazdy, a raczej przystępna i ciekawa lektura dla wszystkich, którzy mają ochotę na bliższą znajomość z Meryl Streep. Jest pięknie wydana i, co stanowi ogromną wartość, zawiera niemal 100 zdjęć. Pokazuje zdjęcia młodziutkiej, u progu kariery aktorki, ale i ujawnia kilka fotosów z albumu rodzinnego, z planów filmowych i gal (w tym słynne selfie z Oscarów zrobione przez Ellen DeGeneres).

Meryl Streep. O sobie to świetna propozycja dla wszystkich, którzy, podobnie jak Clint Eastwood, uważają gwiazdę za najlepszą aktorkę na świecie.

Sprawdź także

Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba

Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba [recenzja]

Janusz Kurczab, choć nie jest tak rozpoznawalny jak sławni współcześni mu wspinacze, był postacią wyjątkową …