Rejwach Mikołaj Grynberg
"Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach" – radzi narrator Rejwachu, tytułowej opowieści z nowej książki Mikołaja Grynberga | fot.: materiał partnera zewnętrznego

„Rejwach”- premiera nowej książki Mikołaja Grynberga

Rejwach, najnowsza książka Mikołaja Grynberga, to 31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. W związku z jej premierą 27 kwietnia, w Muzeum POLIN odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grynbergiem.  Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza.

„Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach” – radzi narrator Rejwachu, tytułowej opowieści z nowej książki Mikołaja Grynberga.

Nie są to – jak w  przypadku Ocalonych z XX wieku i Oskarżam Auschwitz – wywiady. To 31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. Ich narratorzy pozostają anonimowi. Niektórzy wciąż się ukrywają, inni niedopuszczają myśli, że mogą być Żydami, jeszcze inni „w dobrej wierze” opowiadają antysemickie frazesy.  Autor uważnie słucha.

„To wszystko normalnemu człowiekowi w głowie się nie mieści” – mówi narrator innej historii.

I zaraz dodaje: „Trochę pan nawymyślał tych historii, co? Pewnie z  połowa jest wymyślona, to znaczy, że pozostałe są prawdziwe, tak?”

Tekstom towarzyszą zdjęcia Mikołaja Grynberga. Nieoczywiste – jak te historie.

– Te małe przenikliwe prozy poruszają i niepokoją jednocześnie. Jeżeli diagnoza, jaką stawiają, jest słuszna, to mamy w Polsce wielki problem. – napisała o powieści Olga Tokarczuk

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Polin. Rozmowę poprowadzi Justyna Dąbrowska. Fragmenty książki przeczyta Fabian Kocięcki.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Sprawdź także

mitologia słowiańska

Wierzenia słowiańskie – najciekawsze książki popularnonaukowe i powieści

W porównaniu z innymi systemami religijnymi w Europie, wierzenia słowiańskie należą do jednych z najsłabiej …