Rejwach Mikołaj Grynberg
"Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach" – radzi narrator Rejwachu, tytułowej opowieści z nowej książki Mikołaja Grynberga | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Strona główna / Kultura / Książki / „Rejwach”- premiera nowej książki Mikołaja Grynberga

„Rejwach”- premiera nowej książki Mikołaja Grynberga

Rejwach, najnowsza książka Mikołaja Grynberga, to 31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. W związku z jej premierą 27 kwietnia, w Muzeum POLIN odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grynbergiem.  Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza.

„Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach” – radzi narrator Rejwachu, tytułowej opowieści z nowej książki Mikołaja Grynberga.

Nie są to – jak w  przypadku Ocalonych z XX wieku i Oskarżam Auschwitz – wywiady. To 31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. Ich narratorzy pozostają anonimowi. Niektórzy wciąż się ukrywają, inni niedopuszczają myśli, że mogą być Żydami, jeszcze inni „w dobrej wierze” opowiadają antysemickie frazesy.  Autor uważnie słucha.

„To wszystko normalnemu człowiekowi w głowie się nie mieści” – mówi narrator innej historii.

I zaraz dodaje: „Trochę pan nawymyślał tych historii, co? Pewnie z  połowa jest wymyślona, to znaczy, że pozostałe są prawdziwe, tak?”

Tekstom towarzyszą zdjęcia Mikołaja Grynberga. Nieoczywiste – jak te historie.

– Te małe przenikliwe prozy poruszają i niepokoją jednocześnie. Jeżeli diagnoza, jaką stawiają, jest słuszna, to mamy w Polsce wielki problem. – napisała o powieści Olga Tokarczuk

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Polin. Rozmowę poprowadzi Justyna Dąbrowska. Fragmenty książki przeczyta Fabian Kocięcki.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Sprawdź także

Barbara Sadurska, Mapa, Wydawnictwo Nisza

Podróż w nieznane [Barbara Sadurska, Mapa]

Mapa Barbary  Sadurskiej to jedna z tych książek, które pomimo niepozornej objętości, otwierają przed nami bogatą, precyzyjnie …