kobieta słuchająca muzyki na kanapie
Jedno jest pewne – ostatnie miesiące obfitują w ciekawe i interesujące premiery, obok których nie sposób przejść obojętnie! | fot.: stock.adobe.com

Najważniejsze polskie premiery muzyczne w 2021 roku

Wielkie premiery muzyczne to wydarzenia kulturalne, które elektryzują miłośników tego rodzaju sztuki. Rok 2021 jest szczególny pod tym względem, ponieważ wielu popularnych polskich artystów zapowiedziało nowe wydania swojej twórczości właśnie w tym okresie. Jakie są najważniejsze albumy, których możemy się spodziewać w tym roku?

Muzyka alternatywna – nie tylko dla wybranych

Na 2021 rok swój kolejny długogrający zapowiedział Błażej Król. Muzyk znany z udziału w kolektywie Męskie Granie, a także z gościnnych występów u najważniejszych twórców polskiej sceny alternatywnej jest od wielu lat nazywany królem rodzimej sceny niezależnej. „Dziękuję” to trwające blisko godzinę potwierdzenie największych zalet Króla, do których zalicza się łatwość łączenia gatunków i eksperymentalność w warstwie tekstowej.

Wspominając o Królu nie można zapomnieć o „Miło wszystko” Piotra Madeja, który publikuje swoją muzykę pod pseudonimem Patrick the Pan. Ten krakowski kompozytor jest od 2018 roku porównywany do Dawida Podsiadły, Artura Rojka i Piotra Roguckiego, co jest w pełni zrozumiałe biorąc pod uwagę ich podobieństwo stylów i brzmień. Jego nowy album to oniryczna opowieść przepełniona uczuciami i melancholią, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi muzyki niezależnej.

Najbardziej elektryzujące polskie premiery muzyczne 2021 roku

Bass Astral x Igo to polska formacja tworząca muzykę z pogranicza elektroniki i popu, którego członkowie popularność zdobyli dzięki występom w rockowym zespole Clock Machine. „Satellite” to według zapowiedzi ostatni album Kuby Tracza i Igora Walaszka, co sprawia że jest to jedno z najgorętszych wydań na polskim rynku muzyki klubowej. Tego nie można przegapić!

Wśród fanów nieco lżejszych brzmień dużym zainteresowaniem cieszy się również „Mogło być nic”, czyli nowa płyta Kasi i Jacka Sienkiewiczów. Kwiat Jabłoni to połączenie folkowych brzmień z przyjemnym popowym nasyceniem, dzięki czemu zespół znajduje pokaźne grono słuchaczy zarówno wśród młodszej, jak i starszej grupy odbiorców. Formacja już teraz stanowi filar polskiej muzyki popularnej, a wydaje się że największa rozpoznawalność dopiero przed utalentowanym duetem.

Hip-hop żyje i ma się dobrze

Szczyl jest jednym z najbardziej obiecujących polskich artystów tworzących muzykę z gatunku rap. W 2021 roku premierę będzie miał jego pierwszy długogrający album zatytułowany „Polska Floryda”. Pochodzący z Trójmiasta muzyk jest kojarzony z przepełnionymi szczerością tekstami i klasycznym podkładem muzycznym, który upodabnia go bardziej do raperów tworzących w Polsce w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku niż do współczesnych artystów. Szczyla zdecydowanie warto poznać bliżej, ponieważ przez znawców gatunku jest on uważany za najciekawszego polskiego rapera od czasów Taco Hemingwaya.

Analizując polską muzykę rap nie można zapomnieć o Macie, czyli o artyście, który już teraz zapisał się wyraźnie w naszej popkulturze. „Młody Matczak” to płyta, która elektryzuje każdą grupę społeczną w kraju głównie ze względu na warstwę tekstową utworów i bieżący kontekst polityczny. Polityka, miłość i problemy młodego człowieka wkraczającego w dorosłe życie – ten album to studnia bez dna przemyślanych wersów, których szczerość jednocześnie zachwyca i przeraża. Czy Mata obroni się jako twórca? Jak zwykle zweryfikują to czas i słuchacze.

Do wcześniej wspomnianych twórców, którzy zapowiedzieli na 2021 rok premiery swoich wydań, można dodać między innymi Blaukę, Darię Zawiałow, Organka i wielu innych artystów. Jedno jest pewne – ostatnie miesiące obfitują w ciekawe i interesujące premiery, obok których nie sposób przejść obojętnie!

PKU

Sprawdź także

kobieta słuchająca muzyki

Najciekawsze premiery muzyczne do końca 2021 roku

2021 rok obfituje z całą pewnością w ciekawe premiery muzyczne. Doczekaliśmy się już wspaniałych płyt …