Koncerty Cohen i kobiety
Kobiety w życiu i twórczości kanadyjskiego poety i barda Leonarda Cohena pełniły rolę niezwykle istotną. Nie tylko bowiem były jego partnerkami życiowymi, ale również często stawały się muzami | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Trasa Koncertowa Cohen i Kobiety w 2020 roku

Kobiety w życiu i twórczości kanadyjskiego poety i barda Leonarda Cohena pełniły rolę niezwykle istotną. Nie tylko bowiem były jego partnerkami życiowymi, ale również często stawały się muzami, odciskającymi swoje znaczące piętno na twórczości mistrza. Bez nich nie powstałyby jego najpiękniejsze pieśni.

Najsłynniejsza z nich nazywała się Janis Joplin i była w świecie rocka wokalistką wybitną. Leonard Cohen spotkał ją w windzie nowojorskiego hotelu Chelsea. Często w nim nocował, jeśli akurat nie przebywał w Montrealu lub na jednej z greckich wysp. Hotel był też miejscem spotkań nowojorskiej bohemy, nic zatem dziwnego, że los zetknął w nim tych dwoje wybitnych artystów. Zostali kochankami. Potem, już po przedwczesnej śmierci Janis, Leonard napisał „Chelsea Hotel No. 2”, który w tłumaczeniu Macieja Zembatego zaczyna się od słów: „Ciągle jeszcze pamiętam hotel Chelsea i Ciebie”.

Słynna Suzanne (Zuzanna), która częstowała herbatą i chińskimi pomarańczami, też była postacią autentyczną. To żona przyjaciela Cohena, którą poznał jeszcze w Montrealu w połowie lat sześćdziesiątych. Wyjątkowo ta znajomość nie miała charakteru seksualnego. Cohen twierdził, że był lojalny wobec przyjaciela, więc intymność tego związku ograniczyła się właśnie do wspólnego picia herbaty z pomarańczami.

Takich obiekcji pieśniarz nie miał już w stosunku do innego przyjaciela, którego żona stała się bohaterką utworu „So Long, Marianne”. Poznał ją na greckiej wyspie Hydra. Była żoną norweskiego pisarza, z którym miała nawet syna. Po rozstaniu z mężem Marianne związała się z jego przyjacielem Leonardem, który wiele lat później napisał utwór zamieszczony na jego debiutanckiej płycie.

Takich muz w życiu barda było wiele. Z pewnością warto wspomnieć o Suzanne Elrod, matce jego dzieci, która stała się bohaterką piosenki „The Gypsy’s Wife”. Najbardziej tajemniczą była jednak Jane, bohaterka jednej z najsłynniejszych pieśni o miłosnym trójkącie – zatytułowanej „Famous Blue Raincoat”. Cohen nigdy nie zdradził kim była, tłumacząc się najczęściej brakiem pamięci.

Wiele z tych najsłynniejszych pieśni zostanie wykonanych podczas zbliżającej się trasy koncertowej. I to wyłącznie przez kobiety. Najsłynniejsze polskie artystki, takie jak Anita Lipnicka, Natalia Kukulska, Daria Zawiałow, Grażyna Łobaszewska, Julia Pietrucha, Barbara Wrońska, Matylda Damięcka i Paulina Przybysz zaśpiewają m.in. te utwory, które Cohen kobietom poświęcił. To będzie doświadczenie ekscytujące i sprawdzone, ponieważ projekt ten został już zaprezentowany jesienią ubiegłego roku. Cieszył się takim uznaniem, że artystki postanowiły ponownie wyruszyć w trasę i spektakl „Cohen i kobiety” zaprezentować w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu. Ci, którzy kupią bilety, dostępne już na Empik Bilety będą mieli niepowtarzalną okazję poznać świat Cohena widziany i interpretowany od strony kobiet. Tego nie można przegapić, zwłaszcza, że utwory kanadyjskiego barda, niedoścignionego mistrza nastroju i liryzmu zostaną wykonane w kultowym już tłumaczeniu człowieka, który w latach siedemdziesiątych odkrył Leonarda Cohena dla polskiej publiczności – Macieja Zembatego.

Link do wydarzeń: https://empikbilety.pl/?filters=phrase:cohen

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kayah, Nosowska, L.U.C wystąpią podczas Święta województwa kujawsko-pomorskiego

Kayah, Nosowska, L.U.C., Czesław Mozil, Katarzyna Groniec, Julia Pietrucha i… niebo – to tylko niektóre …