netflix
Akcja rozgrywa się na około 6 lat przed wydarzeniami z kultowego serialu Vince’a Gilligana, ale nawiązuje też do wątków z przyszłości | fot.: materiał partnera

Sukces serialu Zadzwoń do Saula. Ostatni sezon jest na Netfliksie i zbliża się do finału

Serial Zadzwoń do Saula pojawił się w 2015 r. jako spin-off popularnej serii Breaking Bad. Od kwietnia na platformie Netflix można oglądać jego szósty i ostatni już sezon.

6 lat przed Breaking Bad

Scenariusz Zadzwoń do Saula miał być próbą dopowiedzenia wątków nie w pełni wyjaśnionych w Breaking Bad, przede wszystkim zaś – historii Jamesa McGilla vel Saula Goodmana – prawnika głównego bohatera. W serialu poznajemy go w roli debiutującego, nieco zagubionego w prawniczym świecie adwokata, który szuka sensu i celu w życiu. Kolejne odcinki skupiają się na zaprezentowaniu jego zaskakującej metamorfozy w pozbawionego skrupułów, cynicznego adwokata, który wdaje się w narkotykowy interes. 

Akcja rozgrywa się na około 6 lat przed wydarzeniami z kultowego serialu Vince’a Gilligana, ale nawiązuje też do wątków z przyszłości. W ostatniej części metamorfoza głównego bohatera w pełni się dokonuje, a to wszystko z ostatecznymi starciami i brudnymi zagrywkami w tle. 

Więcej niż spin-off

Początkowo nic nie zapowiadało sukcesu przedsięwzięcia, które wydawało się dość ryzykownym posunięciem. Zakończony dwa lata wcześniej Breaking Bad zyskał przecież światowe uznanie krytyków i został zaliczony do grona najlepszych seriali wszech czasów. Opowiada o dwóch latach z życia pewnego nauczyciela Waltera White’a, który po tym, jak zostaje u niego zdiagnozowany rak płuc, zajmuje się sprzedażą narkotyków, aby zabezpieczyć rodzinę materialnie po swojej śmierci. 

Czy prequel Zadzwoń do Saula miał szansę mu dorównać? To budziło – niesłuszne, jak się później okazało – wątpliwości. Serial mimo widocznych podobieństw wcale nie skrył się w cieniu swojego poprzednika. To odrębne dzieło z doskonale poprowadzoną fabułą i barwną postacią nieudacznika pracującego jako obrońca z urzędu w prowincjonalnym miasteczku. Po raz kolejny Vince Gilligan zaoferował swoim fanom kino na najwyższym poziomie. W efekcie serial, który nie był planowany na więcej niż jeden sezon, doczekał się aż sześciu dziesięcioodcinkowych części. W tym czasie otrzymał 17 nagród i 121 nominacji, w tym do Złotych Globów oraz Emmy. 

filmnet
Sezon 6., który obecnie jest emitowany na Netfliksie, nie będzie miał już kontynuacji | fot.: materiał partnera

To jeszcze nie koniec. Spin-offy Zadzwoń do Saula

Sezon 6., który obecnie jest emitowany na Netfliksie, nie będzie miał już kontynuacji. Fani serialu nie muszą jednak żegnać się z nim całkowicie. Stacja AMC przygotowała jeszcze trzy krótkie spin-offy przebojowego Zadzwoń do Saula

Pierwszy Slippin’ Jimmy w animowanej formie kreskówki z lat 70. opowiada o szkolnych czasach Jimmy’ego McGilla, kiedy to wraz z przyjacielem Marco Pasternakiem dopuszczał się drobnych oszustw. Drugi pt. Better Call Saul Employee Training stanowi serię krótkich filmików instruktażowych, które przygotowują do pracy w różnych branżach z Zadzwoń do Saula. Ostatni w sześciu krótkich odcinkach przedstawia zaś historię właściciela baru znajdującego się najprawdopodobniej w Albuquerque, gdzie rozgrywa się akcja serialu. 

Decyzja o stworzeniu aż trzech prequeli tylko potwierdza ogromny sukces produkcji, która z pewnością zapisze się w historii kina. Chcesz poznać więcej wartych obejrzenia filmów i seriali? Dużo inspiracji, ciekawostek i informacji ze świata kina znajdziesz w bazie Filmnet

Materiał partnera

Sprawdź także

Sexify Sandra Drzymalska

Najciekawsze zapowiedzi na streamingach – na jakie produkcje czekamy?

Z usług platform streamingowych korzysta coraz więcej osób. Szeroki dostęp do nowych filmów i seriali …