harley davidson dziewczyna
Dobrze przygotowany motocykl do jazdy to podstawa, ale trzeba zadbać również o siebie. Na szczęście do dyspozycji jest wiele funkcjonalnych dodatków zwiększających bezpieczeństwo na drodze, ułatwiających i umilających jazdę | fot.: materiał partnera

W jakie wyposażyć się akcesoria motocyklowe?

Specyficzny pomruk silnika motocyklowego przyprawia wiele osób o gęsią skórkę. Jazda motocyklem nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla panów, panie również lubią poczuć dreszczyk emocji, rozpędzić się na drodze. Do wyboru są rozmaite kurtki i spodnie damskie motocyklowe, odpowiednie obuwie i szereg przydatnych akcesoriów dla miłośniczek dwukołowców. Panie nie muszą być wyłącznie pasażerkami, na zlotach można spotkać wiele doświadczonych motocyklistek, które wspaniale się bawią podczas jazdy swoją maszyną. Niezależnie od płci, każdy powinien zadbać przede wszystkim o swój komfort i bezpieczeństwo w na drodze. Trzeba dobrać odpowiednie ubranie, obuwie, akcesoria.

W co powinien zainwestować każdy motocyklista?

Dobrze przygotowany motocykl do jazdy to podstawa, ale trzeba zadbać również o siebie. Na szczęście do dyspozycji jest wiele funkcjonalnych dodatków zwiększających bezpieczeństwo na drodze, ułatwiających i umilających jazdę. Niezbędnym akcesorium będzie oczywiście kask, czyli podstawowy element wyposażenia każdego motocyklisty. Kluczowe jest to, aby dopasować właściwy rozmiar. Kask musi dobrze przylegać do głowy, ale nie może nigdzie uciskać. Na kasku nie należy nadmiernie oszczędzać, bo może on uratować życie. Ma dobrze amortyzować uderzenia. Przy wyborze trzeba kierować się przede wszystkim solidnością, wysoką jakością, stylem jazdy. Najpopularniejsze są kaski integralne ze względu na swoją nieprzeciętną wytrzymałość i właściwe pokrycie całej głowy. Przyda się również bielizna termoaktywna, szczególnie podczas chłodnych dni.

Warto wyposażyć się również w specjalny kombinezon dla motocyklistów. Staje się to wręcz koniecznością przy szybkiej jeździe, bo można mocno zmarznąć. Tego typu strój jest wyposażony w ochraniacze na łokciach, ramionach i kolanach. Kombinezon składa się z kurtki i spodni wykonanych z wytrzymałych materiałów, odpornych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ochraniacze znajdują się w newralgicznych miejscach. Wiele osób wybiera kurtki skórzane, ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się modele uszyte z materiałów tekstylnych, szczególnie przy zmiennych warunkach pogodowych i wielokilometrowych podróży. Potrzebne będą również rękawice motocyklowe damskie/męskie. Warto dopasować je do aktualnych warunków atmosferycznych. Rękawice chronią przed zimnem, promieniowaniem słonecznym, zapewniają pewniejszy chwyt dłoni na kierownicy. Warto po nie sięgać przez cały rok.

Czego będzie potrzebował motocyklista?

Każda osoba jeżdżąca motocyklem potrzebuje odpowiedniego obuwia. Można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dlatego trzeba zastanowić się nad swoimi rzeczywistymi potrzebami i preferencjami. Buty powinno się dobrać do charakteru jazdy, rodzaju jednośladu, czasu trwania podróży. Bardzo ważne w obuwiu dla motocyklistów jest to, aby chroniło palce, pięty i okolice kostek. Trzeba wobec tego szukać butów z usztywnieniami. Inne obuwie będzie potrzebne do jazdy rekreacyjnej a wyczynowej. Mając już skompletowany strój i dopasowane odpowiednie buty, można przejść do zakupu akcesoriów do motocykli. Godne polecenia będą crashpady, czyli specjalne elementy do mocowania na bokach pojazdu. Zapobiegają one zarysowaniom, które mają tendencję do powstawania podczas jazdy po asfalcie. Ich zadaniem jest przyjmowanie siły tarcia. Istotne jest, aby dobrać crashpady do konkretnego modelu motocykla. W przeciwnym razie będą niekompatybilne i nie spełnią swojej funkcji. Warto kupić także gmole, czyli stalową ramę, która ma za zadanie chronić silnik dwukołowca.

W jakie warto się wyposażyć akcesoria dla motocyklisty?

Każdemu motocykliście przydadzą się kufry, które umożliwiają wożenie ze sobą większej ilości rozmaitych rzeczy. Przy ich wyborze trzeba mieć na uwadze sposób i miejsce montowania, wytrzymałość materiałów, solidność wykonania. Do jazdy po mieście wystarczające są kufry aluminiowe, ale większą wygodę zapewniają modele skórzane, będą one odpowiednie podczas dłuższych podróży. Lżejsze od kufrów są sakwy, ale trzeba liczyć się z mniejszymi wymiarami. Można też wybrać tank bags, czyli torby montowane na baku paliwa. Na ich korzyść przemawia wodoszczelność, niewielkie rozmiary, łatwy demontaż. Można wyposażyć się także w ochraniacze motocyklowe. Najlepsze będą modele na kolana, łokcie, biodra, plecy, kręgosłup, szyję i klatkę piersiową. Przed pierwszą przejażdżką motocyklem w nowym sezonie należy najpierw dokładnie przyjrzeć się pojazdowi, ocenić jego stan techniczny. Najważniejsze będą: sprawny akumulator, odpowiedni poziom oleju, właściwe ciśnienie w oponach. Sprawdzić trzeba napęd, hamulce, oświetlenie, lagi.

Materiał partnera

Sprawdź także

kask motocykl kobieta

Na jakie akcesoria motocyklowe dla kobiet warto się decydować?

Wraz z wiosną rozpoczyna się kolejny sezon motocyklowy. Warto w tym czasie zadbać szczególnie o …