13 nocne Teatralia Strachy pokaz Fireshow skok w rzeczywistość
Autorzy poszczególnych wydarzeń zabiorą uczestników do rzeczywistości „z krwi i kości”, widzianych z własnej perspektywy oraz do tych surrealistycznych, nietypowych, wręcz niemożliwych, a zarazem fascynujących | fot.: Materiał partnera

Skok w sztukę alternatywną – wkrótce 13. edycja Festiwalu Nocne Teatralia Strachy!

Choć ostatnie miesiące okazały się trudne dla wielu, nie są w stanie powstrzymać odbywającego się już od ponad dekady Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy. I w tym roku atmosfera szaleństwa oraz magii wypełni Krosno! Zbliżająca się 13. edycja tego wydarzenia, za sprawą różnorodnego, atrakcyjnego programu, pozwoli przybyłym na wyjątkowy skok w rzeczywistość rozmaitych doznań artystycznych. Festiwal odbędzie się w dniach 11 i 12 września 2020 – co konkretnie ma nam do zaoferowania?

Strachy w cieniu pandemii

Problem pandemii w różnym stopniu dał się wszystkim we znaki, wywierając wpływ na niemal każdą dziedzinę życia – także dziedzinę kultury. Dlatego Nocne Teatralia Strachy dostosowały swoją formułę do panującej sytuacji, prowadząc jeszcze intensywniejsze działania w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu Festiwal stawił czoło wspomnianemu problemowi, pokazując, że nawet w tym nadzwyczajnym czasie wystarczy odpowiednia mobilizacja, by stworzyć coś zaskakującego.

Organizatorzy zadecydowali, że 13. odsłona wydarzenia stanie się pierwszą, wyjątkową dla Strachów edycją online. Jednak zmieniająca się sytuacja na świecie finalnie pozwoliła na realizację Festiwalu w naturalnej dla niego formie, oczywiście przy zachowaniu należytych środków ostrożności. Wcześniej zaś, wychodząc naprzeciw odbiorcom, organizatorzy przygotowali dla nich szereg internetowych spotkań, a także opracowali mini-kurs dotyczący tworzenia aplikacji webowych i zaoferowali analizę fotografii z opcją cyfrowej korekty. Dla zainteresowanych przeprowadzono konsultacje dietetyczne, neurologiczne i logopedyczne oraz zorganizowano korepetycje z chemii, języka angielskiego i polskiego. W ten sposób Strachy nie tylko udowodniły, że są otwarte na zmiany, ale i po raz kolejny podzieliły się z innymi tym, co mają do zaoferowania, szerząc i promując działania prospołeczne. Wszystkie dostępne dla odbiorców aktywności odbyły się bezpłatnie w formie online. Jednak zarówno uczestnicy tych spotkań, jak i inni miłośnicy kultury i sztuki zyskali możliwość wsparcia działalności Festiwalu. Aby to zrobić, wystarczy choćby wskoczyć w wirtualną rzeczywistość i wpłacić dowolną kwotę na stronie internetowej Strachów.

13 Nocne Teatralia Strachy Przemysław Konefal wystawa fotografii Weganie
13 Nocne Teatralia Strachy Przemysław Konefal, wystawa fotografii Weganie | fot.: materiał partnera

Wspólny skok w rzeczywistość, czyli o myśli przewodniej

Podczas tworzenia Festiwalu wykorzystywano pewne schematy i symbole, które mocno zakorzeniły się w historii Strachów. Jeden z nich to chociażby wybór wybitnej postaci świata kultury, która stawała się patronem danej edycji. Przy 13. odsłonie wydarzenia nastąpiło odejście od założenia, jakim było nawiązywanie do jednej, konkretnej osoby. W tym roku Strachy postawią na myśl przewodnią, która dla tej edycji brzmi: skok w rzeczywistość. Trzeba przyznać, że słowa te inspirują, wskazują odbiorcy wiele dróg interpretacyjnych. Można uznać, że są one uniwersalne i ich odbiór będzie zależeć głównie od wrażliwości uczestnika wydarzeń. Jednak istotne wydaje się to, aby dostrzec w nich motywację do przeżywania i doświadczania rzeczywistości, do zgłębiania różnych jej wymiarów. Że warto skoczyć w tę głębię oraz oddać się sile sztuki.

13 Nocne Teatralia Strachy Janusz Stolarski, monodram Zemsta Czerwonych Bucików
13 Nocne Teatralia Strachy Janusz Stolarski, monodram Zemsta Czerwonych Bucików | fot.: materiał partnera

Autorzy poszczególnych wydarzeń zabiorą uczestników do rzeczywistości „z krwi i kości”, widzianych z własnej perspektywy oraz do tych surrealistycznych, nietypowych, wręcz niemożliwych, a zarazem fascynujących. Przeskoki między tym, co widzialne i znane, a tym, co obce, wykreowane, stanie się zaledwie fragmentem możliwości, jakie zyskają odbiorcy podczas rozmaitych atrakcji festiwalowych. Każde wydarzenie przeniesie widza w inną, unikatową przestrzeń, utkaną z uczuć i doświadczeń artystów.

Myśl przewodnia 13. edycji jest zdaniem dość pojemnym, bowiem mieści w sobie wiele znaczeń i sposobów rozumienia: jako skok na chwilę lub dłużej, głębszy, niepewny bądź świadomy, w rzeczywistość widzianą gołymi oczami lub istniejącą w naszej psychice, wyobraźni. W tym aspekcie organizatorzy pozostawiają dużo wolnej przestrzeni na interpretacje i są ciekawi, jakie przyniesie to efekty. Z pewnością jednak wszyscy wskoczą w nowy wymiar rzeczywistości, wykreowany przez szeroko pojętą sztukę. I zyskają niejedną okazję do ciekawych wymian myśli oraz wrażeń.

Co czeka widzów podczas 13. edycji Festiwalu?

Poszczególne wydarzenia, także w ślad za myślą przewodnią Festiwalu, wprowadzą widzów w rozmaite rzeczywistości, zapewniające niezapomniane przeżycia. Co organizatorzy szykują na 13. Strachy?

11 września Festiwal pozwoli przybyłym skoczyć w świat rękodzieła artystycznego. Pokaże, jakie przedmioty można stworzyć za pomocą techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego bądź tworzenia obrazów z mchu. Wystawa będzie się składała z prac wykonanych przez uczestników wcześniejszych Strachowych Warsztatów. Następnie swój wykład wygłosi lek. Paweł Wrona ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wprowadzając słuchaczy w dyskurs między sztuką i medycyną, opowie o zaburzeniach neurologicznych i psychiatrycznych, występujących u sławnych artystów. Niedługo później widzowie zostaną przeniesieni w świat wykreowany przez Janusza Stolarskiego (Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań) w monodramie Zemsta Czerwonych Bucików. Spektakl przyjmujący formę dramatu muzycznego, w ironiczny sposób opowie skłaniającą do refleksji historię pewnego muzyka. Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu będzie spotkanie i rozmowa z Januszem Stolarskim. Uczestnicy wydarzenia będą mieli znakomitą okazję do zadania artyście własnych pytań na temat monodramu i jego twórczości.

13 Nocne Teatralia Strachy Dagny Mikos recital muzyczny Kierunek Kobieta
13 Nocne Teatralia Strachy Dagny Mikos recital muzyczny Kierunek Kobieta | fot.: materiał partnera

12 września uczestnicy wskoczą w 3 różne światy uwiecznione na fotografiach, dzięki wystawom: Weganie (Przemysław Konefał, Milanówek), Stay alive (Mateusz Tokarski, Rzeszów) i hotel Macedonia (Marta Konopka, Zawiercie). Będzie to okazja do zapoznania się z różnym przedstawieniem rzeczywistości. Na krośnieńskim rynku jeszcze tego samego dnia dojdzie do skoku w świat muzyki, zaplanowany w ramach recitalu Dagny Mikoś (Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów), zatytułowanego Kierunek Kobieta. Następnie Strachowi Wolontariusze, wraz z Teatrem s.tr.a.c.h. (Krosno) zaprezentują pokaz ogniowy Skok w rzeczywistość. Finałem 13. edycji Festiwalu stanie się wieczorny seans filmowy, podczas którego wyemitowane zostanie wyśmienite dzieło polskiej kinematografii – Ucieczka z kina Wolność, w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.

13. edycja Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy odbędzie się w dniach 11-12 września 2020 w Krośnie na Podkarpaciu. Więcej informacji o programie wydarzenia można znaleźć pod tym adresem: http://nocneteatralia.pl/program

13. edycja Festiwalu Nocne Teatralia Strachy
13. edycja Festiwalu Nocne Teatralia Strachy

Autor: Martyna Gierlicka

Sprawdź także

Ciąg dalszy… dla Leszka

Nadciągają XII Nocne Teatralia Strachy!

Istnieją imprezy, które wyraźnie zaznaczają swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, na trwałe wpisując się …