plansza komiksowa
W Warszawie została zorganizowana wystawa legend polskiego komiksu, na której będzie można zobaczyć wiele ciekawych i cenionych dzieł | fot.: stock.adobe.com

Wystawa legend polskiego komiksu w Warszawie

W Warszawie została zorganizowana wystawa legend polskiego komiksu, na której będzie można zobaczyć wiele ciekawych i cenionych dzieł. Nie zabraknie unikalnych okładek czy plansz z komiksów ukazujących przygody powszechnie lubianych i znanych bohaterów. wystawa jest dostępna do 2 marca do domu aukcyjnym DESA Unicom. Warto wiedzieć, co dokładnie można na niej zobaczyć. 

Dzieła Papcia Chmiela

Bez wątpienia jednym z ciekawszych elementów wystawy są dzieła Papcia Chmiela, czyli wystawa prezentująca przygody Tytusa, Romka i A’Tomka. Każdy kadr jest wyjątkowy i przygotowany z dbałością o wszelkie szczegóły. Z pewnością wiele osób będzie zaciekawionych tą częścią wystawy, ponieważ na serii komiksów Papcia Chmiela wychowywało się wiele pokoleń. 

Na wystawie pojawi się dziewięć plansz autorstwa autora – Henryka Jerzego Chmielewskiego. Zostały one wykonane w latach 70., 80., oraz 90.

Thorgal – Władca Gór 

Komiks „Thorgal. Władca Gór” i jego autor Grzegorz Rosiński cieszą się naprawdę sporą popularnością i sławą. Historia narodziła się dzięki zamysłowi Jeana Ban Hamme. 

Seria ukazuje się jako albumy, nieprzerywanie od 1980 roku. Jest to bez wątpienia jeden z największych, wydawniczych sukcesów w Europie. Autor jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym tych najbardziej znaczących jak np. Grand Prix Saint – Michel oraz Grand Prix Albert Uderzo. 

Na wystawie dostępne jest siedem plansz autorstwa rysownika, a także unikatowa okładka z 1989 roku z piętnastego tomu serii. 

Komiksy Polcha, Christy oraz Wiśniewskiego 

Mówiąc o wystawie legend polskiego komiksu, która jest organizowana w Warszawie, warto także zwrócić uwagę na plansze pochodzące z komiksów Polcha, Christy oraz Wiśniewskiego

Bogusław Polch jest autorem takich dzieł jak „Bogowie z kosmosu” oraz „Funky Kovala”. Na wystawie można znaleźć jedną z bardziej unikatowych okładek komiksu „Nowa Fantastyka„. Ponadto dostępne są także takie komiksy jak „Wiedźmin” czy „Kapitan Żbik„. Czytelnicy uznają autora za specjalistę od precyzyjnych i szczegółowych rysunków. 

Na wystawie są także dostępne plansze autorstwa Janusza Christy autora „Kajko i Kokosza” oraz Mieczysława Wiśniewskiego, autora „Kapitana Klossa”. Jest to prawdziwa gratka dla fanów komiksów. 

Artyści młodego pokolenia 

Na wystawie nie może zabraknąć prac autorstwa artystów z młodego pokolenia. Prezentowana będzie twórczość Jana Kozy np. jego zachwycające plansze do baletu „Hamlet„. Nie lada ciekawostką jest okładka pierwszego numeru magazynu „AQQ”, której autorem jest Łukasz Zandecki. 

Uwagę gości z pewnością przykują też takie klasyki jak „Batman”, „Spider-Man”, „Hellblazer” czy „Avengersi”. Prace te zostały stworzone przez zawodowych rysowników zajmujących się komiksami. Ciekawostką są także plansze do komiksu „Przygody na bezludnej wyspie”, której autorem jest Maciej Sieńczyk. Komik zyskał niezwykłą sławę i został nawet nominowany do nagrody Nike. Warto wybrać się na wystawę i zobaczyć najciekawsze publikacje. 

AKU

Sprawdź także

artur urbanowicz deman

Premiera najnowszej książki Artura Urbanowicza „Deman” już 28 września

Już za tydzień w księgarniach pojawi się „Deman” Artura Urbanowicza – epicka historia superbohaterska opowiadająca …