Systemy klasy LIMS
Systemy klasy LIMS w obszarach laboratoryjnych, także w energetyce, są standardem na zachodnim rynku | Fot.: Fotolia

Ardigen i Selvita dostarczą pionierskie oprogramowanie dla laboratoriów Grupy Enea

Regionalny lider w dziedzinie biotechnologii – krakowska Selvita – podpisała umowę, na mocy której wyspecjalizowana w bioinformatyce spółka zależna – firmą Ardigen – wdroży system Starlims w laboratoriach Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. To pierwsze wdrożenie tego typu w branży energetycznej w Polsce.

Ardigen i Selvita dostarczą specjalistyczne oprogramowanie do bezpiecznego gromadzenia, archiwizowania i przeszukiwania danych (LIMS) na potrzeby laboratoriów Enei Wytwarzanie
w Elektrowni Kozienice i Elektrociepłowni Białystok. System pozwoli kompleksowo zarządzać obszarem laboratoryjnym uwzględniając obieg próbki, elektroniczne zeszyty laboratoryjne czy zarządzanie dokumentacją.

Systemy klasy LIMS w obszarach laboratoryjnych, także w energetyce, są standardem na zachodnim rynku. Jesteśmy dumni, że jako pierwsza firma z branży energetycznej w Polsce zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie – mówi Maciej Majewski, Kierownik Wydziału Laboratoriów Chemicznych Enei Wytwarzanie.  – Nowy system skróci czas realizacji badań, zwiększy bezpieczeństwo danych
i zminimalizuje ryzyko błędów poprzez szeroką integrację z aparaturą pomiarową i systemami informatycznymi klientów wewnętrznych
– dodaje Maciej Majewski.

Realizacja projektu dla Grupy Enea stanowi dla naszego zespołu informatyków ciekawe wyzwanie. Działając wcześniej przez kilka lat jako pion bioinformatyczny w Selvicie i od kilku miesięcy w barwach Ardigen, zrealizowaliśmy dziesiątki tego typu wdrożeń, ale to jest pierwszym dla branży energetycznej. Biorąc pod uwagę, że żadna inna z polskich grup energetycznych nie korzysta z tak zaawansowanego systemu jak Starlims można bez przeszkód stwierdzić, że Grupa Enea wyrasta na lidera profesjonalnego zarządzania w obszarze laboratoryjnym – mówi Sebastian Kwaśny, Wiceprezes Zarządu Ardigen, odpowiedzialny wcześniej jako Członek Zarządu Selvity za usługi bioinformatyczne.

Ardigen dostarcza najbardziej zaawansowane rozwiązania w obszarze profesjonalnej obsługi informatycznej i bioinformatycznej laboratoriów. Firma ma w swoim portfolio dziesiątki wdrożeń w Polsce i Europie Zachodniej, m.in. Francji i Wielkiej Brytanii. Dysponuje unikalnym w skali Europy Środkowo-Wschodniej zespołem ekspertów z międzynarodowym doświadczeniem i znajomością procesów zachodzących w nowoczesnych laboratoriach. Ardigen rozwija nowe usługi w obszarze integracji i przetwarzania dużych zbiorów danych i tworzenia oprogramowania na zamówienie. Firma pracuje nad rozwiązaniami informatycznymi, które będą stanowiły istotne wsparcie dla medycyny spersonalizowanej, szczególnie w obszarze onkologii. Jej ambicją jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w tych obszarach działalności.

W Polsce spółka posiada wyłączność na wdrażanie systemu Starlims. W najbliższym czasie firma planuje podpisanie kilku nowych umów wdrożeniowych z wiodącymi w swoich branżach firmami. System Starlims został do tej pory wdrożony u ponad 1 100 klientów na całym świecie. Znalazł zastosowanie w wielu branżach, m.in. spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, chemicznej, petrochemicznej, wydobywczej, medycznej, kryminalistycznej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Młody zespół pracuje z oprogramowaniem biznesowym

Dedykowane oprogramowanie IT – klucz do sukcesu dla współczesnych firm

Dobry biznes bierze się z właściwego podejścia do biznesu. Jeśli firma chce osiągnąć sukces na …