muzeum z dinozaurami
Najwięcej emocji wywołują w nas czasy, gdy po Ziemi chodziły wielkie gady, wzbudzające respekt nawet po upływie tysięcy lat | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze muzea z dinozaurami w Polsce

Choć świat nieustannie biegnie do przodu, czemu zdecydowanie sprzyja rozwój nowoczesnych technologii, to jednak człowiek od zawsze był zafascynowany minionymi wiekami. Najwięcej emocji wywołują w nas czasy, gdy po Ziemi chodziły wielkie gady, wzbudzające respekt nawet po upływie tysięcy lat. Filmy takie jak słynny „Jurassic Park” oraz historia sympatycznych jaskiniowców Flinstonów sprawiły, że ta tematyka stała się niezwykle popularna. Zresztą każdy szanujący się podręcznik do historii rozpoczynał się od dziejów człowieka pierwotnego, którego w prześmiewczy sposób często przedstawiało się jako brodatego jegomościa z maczugą umykającego przed wielkim prehistorycznym stworem. Dziś dinozaury można spotkać wyłącznie na szklanym ekranie lub w miejscu upamiętniającym dawne czasy. Do którego muzeum można się wybrać, aby poznać dzieje tego wymarłego gatunku?

Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach

Lisowice to niewielka miejscowość w powiecie Lublinieckim. Łatwo tam dotrzeć bezpośrednio ze Śląska, z okolic Częstochowy bądź Opola. To ważne miejsce na mapie prawdziwych koneserów paleontologii. Impulsem do założenia muzeum były odkrycia archeologiczne na tych terenach. Lisowice stały się rozpoznawalne m.in. za sprawą Smoka z Lisowic, który uznawany jest za pierwszego polskiego dinozaura i utożsamiany z legendarnym Smokiem Wawelskim. Muzeum powstałe w 2008 roku posiada eksponaty dokumentujące życie wielkich gadów z okresu Triasu. Można tam zobaczyć m.in. skamieniałości zawierające dawną roślinność, minerały lub owady, a także szczątki żyjących wówczas dinozaurów. W Lisowicach organizowane są noce muzeów, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także cykliczny Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów. To doskonała sposobność, by uczyć się poprzez zabawę, choć oglądanie kości i posągów dinozaurów w ich naturalnym środowisku robi wrażenie także na starszych turystach. 

Muzeum Geologiczne w Kielcach

Świętokrzyski ośrodek jest dość sędziwy, ponieważ gromadzi swe zbiory już od 1964 roku. Dzięki temu są one bogate oraz imponujące. Znajdują się tam np. różnego rodzaju skały, skamieliny oraz minerały. Większość wystaw ma charakter stały, ale pojawiają się także liczne atrakcje czasowe. W 1999 roku na celownik wzięto dilofozaura, czyli dinozaura występującego w okresie Jury na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. W 2007 roku z kolei zorganizowano tam wystawę zatytułowaną „Tropami kolczastych dinozaurów„. W Kielcach organizowano również wystawy, których tematyka była powiązana z życiem i funkcjonowaniem mamutów, czyli praprzodków współczesnego słonia. Jednym z największych atutów świętokrzyskiego muzeum jest to, że nie skupia się ono wyłącznie na eksponatach pochodzących z tamtejszych ziem, ale ma szerokie spektrum zainteresowania i sięga do prehistorii całego globu. Dzięki temu można obejrzeć egzotyczne okazy dawnej fauny i flory. Za budynkiem muzeum znajduje się dość rozległy ogród, w którym latem, podczas sprzyjającej pogody, odbywają się także pokazy plenerowe. 

Muzeum Ziemi w Kletnie

Kletno to miejscowość w gminie Stronie Śląskie, która znajduje się w powiecie kłodzkim, będącym częścią województwa dolnośląskiego. Oprócz muzeum występują tam także inne atrakcje, jak chociażby Jaskinia Niedźwiedzia czy stary wapiennik o dumniej nazwie „Łaskawy Kamień„. Samo muzeum stanowi rozrywkę dla całej rodziny. Zgromadzono tam szczątki zwierząt, elementy florystyczne, mineralne i skamieliny praktycznie pochodzące z całego świata. Wielką muzealną chlubą są skamieniałe gniazda zawierające prawdziwe jaja dinozaurów. Jest ich ponad czterdzieści, więc tworzą całkiem pokaźną kolekcję. Na terenie muzeum znajdują się pomniki wielkich gadów ukazujące ich rzeczywiste rozmiary. Zainteresowaniem zwiedzających cieszą się m.in. ślady łap dinozaurów z Gór Stołowych oraz skamieniałe zęby dinozaurów, i mamutów. 

Choć w dobie Internetu i cyfrowych technologii można oglądać dawne stworzenia w wersji 3D i poczuć się, jakby stało się obok nich, to jednak nic nie zastąpi wizyty w tradycyjnym muzeum. Choć muzea wydają się dziś nieco zapomniane, to jednak wciąż przyjmują wycieczki szkolne, a także prawdziwych zapaleńców, i miłośników prehistorycznych form życia. Specyficzna atmosfera panująca w muzeum i świadomość, że obcuje się z eksponatami, które liczą sobie wiele milionów lat zdecydowanie działają na wyobraźnię i sprawiają, że jeszcze bardziej ma się ochotę na eksplorowanie tego niezwykłego świata. 

MDI

Sprawdź także

stanowisko archeologiczne

Ciekawe odkrycia archeologiczne z ostatnich lat

Archeologia rozwija się od setek lat, ciągle prowadzone są nowe wykopaliska, ale badacze zawsze są …