aurory projekt domu jednorodzinnego
Mieszkanie w niezależnym domu jednorodzinnym ma wiele zalet | fot.: materiał partnera

Mały dom jednorodzinny zamiast mieszkania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu małego domu?

Gdzie najlepiej zamieszkać? Czy naszym marzeniem jest mieszkanie w bloku, czy dom jednorodzinny? To, gdzie będziemy mieszkać, będzie definiować nasze życie. Każdy wariant ma swoje plusy i minusy i od naszych oczekiwań oraz stylu życia zależy, gdzie będzie nam najlepiej i najwygodniej. Mieszkanie w niezależnym domu jednorodzinnym ma wiele zalet, a koszty poniesione na budowę małego domu jednorodzinnego do 120m2 mogą być porównywalne z kupnem średniej wielkości, 3 pokojowego mieszkania w bloku.

Mały dom jednorodzinny i zalety jego posiadania

Przede wszystkim dom jednorodzinny to niezależna przestrzeń, którą zarządza jego właściciel. Nie ma w związku z tym opłat związanych z czynszem ani żadnych innych, obowiązkowych do uiszczenia wspólnocie czy zarządcy osiedla. Inwestor sam wybiera projekt i decyduje o kształcie swojego domu oraz jego układzie funkcjonalnym. Może więc dostosować projekt małego domu jednorodzinnego do swoich potrzeb i preferencji całej rodziny, często bez konieczności pójścia na kompromis. Gotowe projekty domów małych Pracowni ARCHON+, dzięki bogatemu doświadczeniu architektów trafiają w gusta i potrzeby najbardziej wymagających Klientów. Większość z nich w swoim programie funkcjonalnym posiada pomieszczenia gospodarcze, garderoby czy garaż, co bardzo ułatwia porządkowanie przestrzeni, a co dla mieszkańców bloków może pozostawać tylko w sferze marzeń. Dom daje wolność, poczucie niezależności oraz swobodę w spędzaniu czasu, a także możliwość relaksu i przebywania na świeżym powietrzu. Miłośnikom ogrodnictwa stwarza pole do popisu w aranżacji zielonej przestrzeni, a dzieciom miejsce do zabawy.

malinowki projekt małego domu
Dom daje wolność, poczucie niezależności oraz swobodę w spędzaniu czasu | fot.: materiał partnera

Gotowe projekty małych domów

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu, mają do wyboru skorzystanie z opcji projektu indywidualnego lub kupno gotowego projektu domu Pracowni ARCHON+. Drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze, a dzięki niemu Inwestor od razu widzi swój przyszły dom i łatwiej może go sobie wyobrazić. Może także na etapie adaptacji wprowadzać zmiany, dzięki którym dom jeszcze lepiej będzie dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców. Wybór idealnego, gotowego projektu małego domu może być trudny, ale z pomocą przychodzą doświadczeni doradcy Pracowni ARCHON+, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą w selekcji projektów i w wyborze tego najlepszego.

Klienci, którzy zdecydują się na projekt małego domu, mogą znaleźć ten jedyny wśród projektów małych domów parterowych, projektów małych domów z poddaszem, czy też projektów domów piętrowych. W ARCHON+ dostępne są projekty w nowoczesnej i tradycyjnej stylistyce wykończenia, o różnorodnych układach funkcjonalnych, zarówno z garażem połączonym z bryłą budynku, jak i bez garażu. Bez względu na to, dla kogo przeznaczony będzie dom, musi on spełniać oczekiwania domowników i być spójny z ich potrzebami. Projekt małego domu musi być wygodny, funkcjonalny, gwarantować komfort, spokój i bezpieczeństwo.                   

przebisniegi projekt małego domu
Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu, mają do wyboru skorzystanie z opcji projektu indywidualnego lub kupno gotowego projektu | fot.: materiał partnera

Wybór projektu małego domu

Projekty małych domów Pracowni ARCHON+ charakteryzują się przemyślanymi rozwiązaniami oraz optymalnym rozmieszczeniem funkcji przy jak najlepszym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Podczas podejmowania decyzji warto przemyśleć kwestię serca domu, czyli strefy dziennej. Domownicy spędzają w niej zazwyczaj najwięcej czasu, dlatego dobrze, aby była dopasowana do ich potrzeb. Czy powinna być wspólną, otwartą przestrzenią, czy może taką z oddzielną kuchnią i wyodrębnioną jadalnią? Czy dodatkowy pokój pełniący funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego jest niezbędny? Ile sypialni powinno znajdować się w strefie nocnej? W projektach małych domów stosuje się zazwyczaj układ funkcjonalny z jedną łazienką główną i dodatkową toaletą dla gości – warto się zastanowić, czy takie rozwiązanie jest dla nas wystarczające. Dobrze zaprojektowany mały dom posiada szereg starannie przemyślanych rozwiązań, przede wszystkim w kwestii dostępnego miejsca do przechowywania. Często do tego celu wykorzystywana jest w nich przestrzeń pod schodami na różnego rodzaju półki, spiżarnie czy garderoby. Ważną częścią domu jest starannie zaaranżowany taras, który nie tylko stanowi doskonałe miejsce do spędzania czasu poza domem, ale także powiększa jego przestrzeń wypoczynkową. Wybierając projekt malego domu z zadaszonym tarasem, zyskujemy możliwość urządzenia na nim letniego salonu lub zewnętrznej jadalni.

nefrisy projekt małego domu
Dobrze zaprojektowany mały dom posiada szereg starannie przemyślanych rozwiązań | fot.: materiał partnera

Wielu Inwestorów, szukając idealnego projektu małego domu,  ma już sprecyzowany budżet na jego realizację. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach może on okazać się porównywalny z ceną zakupu mieszkania w bloku, dlatego warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Dodać też trzeba, że mały dom jednorodzinny zaprocentuje w przyszłości niższymi kosztami użytkowania. Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją: projekty małych domów na www.archon.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dom jednorodzinny z wiatą garażową

Dom tani w budowie. Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj domu chcemy – elementów zmiennych …