wniosek 500 plus online
Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega przed podejrzanymi SMS-ami i mailami wyłudzającymi dane wrażliwe oraz przed próbami wyegzekwowania opłaty za złożenie wniosku | fot.: Fotolia

Program Rodzina 500 plus – uważaj na oszustów

Przewidziany na początek kwietnia bieżącego roku start flagowego programu partii rządzącej – Rodzina 500 plus, to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń. Tradycyjnie próbują skorzystać na tym internetowi naciągacze. Jak bezpiecznie złożyć wniosek o dofinansowanie i na co uważać?

Na fali rosnącego zainteresowania systemem wypłat świadczenia, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne strony internetowe poświęcone temu tematowi. Jedne z nich mają na celu publikację aktualnych wiadomości, wzorów składanych dokumentów i zasad przyznawania pieniędzy. Inne – pod pozorem udzielenia informacji wyłudzają dane osobowe. I ten drugi typ stron budzi najpoważniejsze obawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W wydanym niedawno oświadczeniu, przypomina:

W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do programu „Rodzina 500 plus”. Monitorujemy tę sytuację. Równocześnie informujemy, że jedynymi stronami internetowymi z autoryzowanymi przez stronę rządową informacjami o programie są strony:

oraz oficjalne strony internetowe ministerstw.

Także Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że żadna z instytucji pośredniczących w składaniu wniosków o wypłatę świadczenia 500+ nie wymaga podawania ani potwierdzania drogą mailową czy przez SMS danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania.  Warto wziąć sobie do serca przestrogę ministerstwa i nie udostępniać żadnych danych na stronach, które oferują możliwość złożenia wniosku o wypłatę świadczenia. Co ważne, z przekazaniem dokumentów nie wiążą się żadne opłaty, nie należy więc reagować na jakiekolwiek prośby o odesłanie płatnego SMS czy zrealizowanie przelewu.

Wnioski o przyznanie nieopodatkowanej pomocy w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne niepełnoletnie dziecko (na każde dziecko w przypadku nieprzekroczenia górnego progu dochodowego 800 zł lub 1200 w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym) rodzice i opiekunowie mogą składać od kwietnia 2016 r. w gminie, w miejscu zamieszkania. Wniosek ten należy składać co rok. Złożenie dokumentów do czerwca gwarantuje otrzymanie świadczenia z wyrównaniem za pierwsze miesiące roku (zgodnie z ustawą program obowiązuje od 1 stycznia). Jeśli wniosek zostanie złożony później, opiekunowie otrzymają 500 zł za każdy miesiąc od momentu zgłoszenia. Innym rozwiązaniem, które także będzie honorowane przez ministerstwo jest wysłanie dokumentów pocztą.

Poza osobistym stawiennictwem w urzędzie gminy, można skorzystać także z jednego z kanałów internetowych: Platforma Empatia, PUE ZUS, ePUAP lub elektronicznych systemów bankowych. Dotychczas wnioski online można składać za pośrednictwem następujących banków: PKO BP, Inteligo, Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, FM Bank PBP S.A. Lista placówek bankowych zaangażowanych w program będzie się stopniowo poszerzała.

Korzystając z drogi elektronicznej, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo połączenia (symbol kłódki w pasku adresu strony) i unikanie przekierowań na strony banków i wspomnianych wyżej platform – najbezpieczniej wchodzić na nie bezpośrednio. Jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości użytkownika, warto przerwać połączenie i nie wysyłać danych.

RED

Sprawdź także

RODO po wdrożeniu – czy faktycznie działa?

Choć Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) weszło w życie w maju 2018 roku, wiele …