odpoczynek
Pomimo tego, że czas jest na wagę złota i często staramy się wypełnić go po brzegi pracą i gonitwą za pieniądzem, to nie należy zapominać o odpoczynku | fot.: materiał partnera

Czy prawdziwy odpoczynek to sztuka? Jak nauczyć się odpoczywać?

Czas wolny jest czymś, co niezwykle często wydaje się być na wagę złota. Kiedy w ciągu dnia uda nam się wygospodarować chwilę dla siebie, nierzadko zastanawiamy się, w jaki sposób ją wykorzystać. Poza odpoczynkiem na kanapie, warto także spędzać czas na rozwijaniu swoich pasji oraz pobudzaniu kreatywności. Co konkretnie można robić, aby dobrze się bawić oraz mądrze korzystać z chwil wolnych od obowiązków? I czy można nauczyć się odpoczywać?

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Chociaż wydaje się to absurdalne, to coraz częściej ludzie nie potrafią odpoczywać. Kiedy tylko pojawia się okazja do relaksu, nagle przypominamy sobie o stercie prania na suszarce, brudnych naczyniach, czy też kurzu na szafkach. Warto uświadomić sobie jednak, że czas, który możemy spędzić wygodnie rozsiadając się w fotelu jest także bardzo ważny dla naszego organizmu. Odpoczynek pozwala zregenerować mięśnie oraz przewietrzyć głowę, wpływa także pozytywnie na nasze zdrowie i zmniejsza ryzyko chociażby stanów depresyjnych. Mając wolną chwilę, nie trzeba jednak bezczynnie leżeć. Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na kreatywne odpoczywanie. Takie rozwiązanie sprawi, że nie tylko będziemy wypoczęci i pełni sił, ale także nie zostajemy z poczuciem straconego czasu.

W jaki sposób można kreatywnie odpoczywać?

Kiedy pojawia się wolna chwila, dobrze jest maksymalnie ją wykorzystać. Co więc robić? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wyjście na spacer. Dzięki takiej aktywności można nie tylko się dotlenić, ale także zrobić kilka kroków, co pozytywnie wpłynie na nasz organizm, zwłaszcza jeżeli mamy siedzącą pracę i nie ruszamy się zbyt wiele w ciągu dnia. Każdy, kto jednak chciałby kreatywnie odpoczywać w bezruchu, może sięgnąć po książki. To popularna od wielu lat rozrywka, która pobudzi umysł i pozwoli oderwać się od szarej codzienności. Nie trzeba koniecznie sięgać po wymagające powieści. Książki psychologiczne lub te, dotyczące rozwoju osobistego, mogą spodobać się każdemu, kto chce nad sobą pracować. Ich zaletą jest także to, że można czytać je po kawałku, codziennie wynosząc z treści coś zupełnie nowego dla siebie. Istnieje także alternatywa dla książek. Audiobook, co to jest? To nic innego, jak książka „mówiona”. Można usiąść z nim wygodnie na kanapie, założyć słuchawki i zrelaksować się. Jest to doskonałe rozwiązanie, dla wszystkich, którzy nie przepadają za czytaniem, jednak chętnie sięgnęliby po różnego rodzaju książki i opowiadania. Audiobooki można zabrać ze sobą do samochodu, na trening czy też na spacer, jednocześnie mając wolne ręce. Gdy w ciągu dnia pojawi się nam  kilka luźnych godzin, warto także poświęcić je na realizację swoich pasji, malować, układać puzzle, czy też upiec ulubione ciasteczka. Dobrym rozwiązaniem będzie również bez wątpienia gorąca kąpiel w towarzystwie świec i muzyki oraz joga czy medytacja.

Jak nauczyć się odpoczywać?

Czy istnieje jakiś magiczny sposób na to, aby nauczyć się nie myśleć o obowiązkach? W pędzącym świecie, rzeczywiście może być to trudne, jednak zdecydowanie warto zadbać o swój spokój i codziennie odpocząć chociażby pół godziny. Jak się tego nauczyć? Przede wszystkim małymi krokami. Ustalając codzienny grafik, dobrze jest wpisać do niego kilkanaście minut relaksu. Dzięki temu, nie będziemy mieli wrażenia, że odpoczynek to strata czasu. Jest przecież uwzględniony w grafiku. Jeżeli ustalimy czas, jaki należy poświęcić na relaks i będziemy wiedzieli, czym zajmiemy się zaraz po nim, to nie będziemy musieli podczas wolnej chwili rozmyślać nad tym, co należy jeszcze zrobić, a to pozwoli nieco uwolnić głowę. 

Pomimo tego, że czas jest na wagę złota i często staramy się wypełnić go po brzegi pracą i gonitwą za pieniądzem, to nie należy zapominać o odpoczynku. Jest to coś niezwykle istotnego, bez czego nasz organizm może borykać się z różnego rodzaju problemami. Relaksując się, dobrze jest także wybierać ciekawe książki lub audiobooki, pisać, malować, czy spacerować i robić wszystko to, co sprawia nam przyjemność. Dzięki temu szybko może się okazać, że czujemy się zdecydowanie lepiej, a co za tym idzie chętniej wstajemy rano do pracy i jesteśmy znacznie bardziej efektywni.

Materiał partnera

Sprawdź także

oddech relaks medytacja

Sztuka relaksu – 5 sposobów na zadbanie o siebie

Stres dopada każdego z nas. Jeśli utrzymuje się on wystarczająco długo, może odbić się na …