Stół weselny
Jeśli poprawiny organizowane są w tym samym miejscu, co wesele, to ich koszt bardzo często wliczany jest w cenę głównego przyjęcia i nie jest wysoki | Fot.: Fotolia

Dziś wesele to za mało

Wraca moda na poprawiny po weselu. Jest to forma podziękowania gościom za przybycie i pożegnanie ich. Zamiast hucznej zabawy z DJ-em dzień po wesela najlepiej sprawdza się jednak grill i zabawy na świeżym powietrzu, np. pływanie łodzią po jeziorze lub konne przejażdżki. 

Coraz więcej młodych par decyduje się na dwudniowe przyjęcie dla weselnych gości. Tego typu wesela organizuje się często poza miastem, w zabytkowym pałacu lub dworku z ogrodem. Goście przyjeżdżają na wesele i zostają do wieczora następnego dnia. Poprawiny powinny zacząć się najpóźniej o godz. 13 i skończyć ok. 17, aby goście mieli czas, by spokojnie dojechać do domu.

– Kiedyś na poprawiny zapraszano wyjątkowych gości lub najbliższą rodzinę. W tej chwili zapraszani są wszyscy. Zaznacza się w zaproszeniach, że prosimy o potwierdzenie również przybycia na poprawiny – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Monika Bałacińska, konsultantka ślubna.

Jeśli poprawiny organizowane są w tym samym miejscu, co wesele, to ich koszt bardzo często wliczany jest w cenę głównego przyjęcia i nie jest wysoki. Obecnie poprawiny przestały być traktowane wyłącznie jako sposób na spożycie pozostałości po weselu jest to raczej forma podziękowania gościom za przybycie na wesele i pożegnania ich. Jest to także okazja do spędzenia czasu z rzadko widywanymi członkami rodziny. Najczęściej poprawiny mają postać grilla w ogrodzie lub lekkiego brunchu.

– Już się nie pije tak dużo alkoholu, tylko drobne drinki, piwo. Oczywiście są tańce, DJ, który przygrywa, natomiast mniej się tańczy. Nie są to takie poprawiny, jakie były kiedyś. To bardziej ugoszczenie i pożegnanie gości – mówi Monika Bałacińska.

Jeszcze niedawno poprawiny sprowadzały się niemal wyłącznie do obiadu z dużą ilością alkoholu. Obecnie w modzie jest zapewnienie gościom innych niż jedzenie atrakcji. Mogą to być gry i zabawy, zwłaszcza jeśli poprawiny odbywają się na świeżym powietrzu. W zależności od miejsca, w którym odbywa się przyjęcie, można również pomyśleć o zorganizowaniu zawodów sportowych, konnej przejażdżki lub pływania łodzią po jeziorze.

– Zorganizowanie czegoś takiego jak fotobudka, która w trakcie wesela zajmuje czas, a w czasie poprawin może być świetną zabawą dla gości. Daje bowiem możliwość zrobienia sobie fajnych zdjęć, które będą dla gości pamiątką – mówi Monika Bałacińska.

Organizatorzy dwudniowych wesel często proszą też fotografów o przygotowanie kilkunastu zdjęć, które zrobili w czasie wesela. Pokazuje się je podczas poprawin jako dodatkową atrakcję i możliwość wspominania zabawy.

@Newseria

Sprawdź także

fotel reżysera i klaps filmowy

Wojciech Smarzowski wraca do Wesela

Owiany nimbem tajemnicy nowy film Wojciecha Smarzowskiego ma już datę oficjalnej premiery. Do kin ma …