Księżna Diana i John Travolta (1985)
Księżna Diana i John Travolta (1985) | fot.: United States Federal Government, Public domain, via Wikimedia Common

Najciekawsze teorie spiskowe: śmierć gwiazd popkultury

Teorie spiskowe towarzyszą ludziom od zawsze. Dawniej przekazywane z ust do ust wśród lokalnych społeczności, później opisywane w gazetach lub książkach zyskiwały coraz większe grono odbiorców i wykraczały poza granice wsi czy miast. Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu teorie spiskowe, szczególnie te najpopularniejsze, mogą poszczycić się globalnym zasięgiem. Trudno znaleźć człowieka, który, przynajmniej raz, nie usłyszał o sfingowanej śmierci Elvisa Presleya, sobowtórze Paula McCartneya albo rzekomej hibernacji Walta Disneya, który podobno został zamrożony do czasu opracowania leku na raka płuc. Mijają dekady, a teorie spiskowe żyją własnym życiem i wciąż zyskują nowych zwolenników, którzy poszukują dowodów na ich prawdziwość. 

Sfingowana śmierć gwiazd showbiznesu

Szczególną sympatią i popularnością cieszą się te teorie spiskowe, które dotyczą gwiazd showbiznesu. Trudno się dziwić. W końcu każdy by chciał, aby jego idol był wiecznie żywy. 

Elvis Presley

Teoria spiskowa dotycząca Elvisa Presleya głosi, że gwiazdor wcale nie umarł w 1977 roku. Podobno był zmęczony szumem medialnym wokół własnej osoby. Do tego doszły nawarstwiające się kłopoty w życiu osobistym, nadużywanie leków i alkoholu oraz przesadne zainteresowanie mediów. To wszystko doprowadziło do tego, że Elvis rzekomo sfingował własną śmierć i osiadł na odludnej wyspie pod zmienionym nazwiskiem. Przez lata w mediach pojawiały się zdjęcia Elvisa sfotografowanego przez fanów w różnych i odległych zakątkach świata. 

Paul McCartney

Jeśli wierzyć teorii spiskowej dotyczącej Paula McCartneya, to gwiazdor nie żyje od…1966. Zwolennicy teorii twierdzą, że muzyk zginął wtedy w wypadku samochodowym i od tamtej pory zastępuje go niejaki William Campbell. Fani spisków od lat doszukują się ukrytych przekazów na okładkach płyt Beatlesów. Każde publiczne wystąpienie McCartneya było szeroko komentowane, zaś w jego gestach, mimice i zachowaniu doszukiwano się dowodów na prawdziwość tej teorii. 

Walt Disney

Z kolei Walt Disney od 1966 jest zamrożony i przebywa w ukrytej przed światem komorze. Tak głoszą plotki. Walt Disney był utalentowanym animatorem i producentem filmowym. Na zawsze zapisał się na kartach dziecięcej kinematografii tworząc kultowe, animowane postacie. Twórca Myszki Miki był też nałogowym palaczem. U Disneya zdiagnozowano zaawansowanego raka płuc i nie było dla niego żadnego ratunku. Wkrótce artysta zmarł. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że producent wcale nie umarł, lecz został zahibernowany. Ma zostać przywrócony do świata żywych, jak tylko naukowcy opracują lek na raka płuc. 

Spiski światowych rządów 

Od lat mnożą się teorie spiskowe dotyczące nagłej śmierci osób znanych z życia publicznego. W świadomości wielu osób sławni, bogaci i wpływowi są wiecznie żywi, zaś ich nieoczekiwana śmierć, to doskonałe pole do popisu dla fanów rozmaitych spisków. 

John F. Kennedy

Wizerunek Johna F. Kennedy’ego był niemal nieskazitelny (przynajmniej ten oficjalny). Bohater wojenny, kochający mąż i ojciec, zwolennik reform. Przyszłość narodu amerykańskiego. A jednak posiadał tyle samo zwolenników, co przeciwników. Feralnego dnia został zamordowany strzałem w głowę przez Lee Harveya Oswalda. I, chociaż, prezydencka limuzyna popędziła do najbliższego szpitala, to życia prezydenta nie udało się uratować. Przez kilka dekad wokół śmierci Kennedy’ego narosło mnóstwo plotek. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że śmierć prezydenta została zaplanowana przez CIA lub KGB. Podobno chcieli go wyeliminować jego polityczni przeciwnicy. 

Księżna Diana

Z kolei Księżna Diana, nazywana królową ludzkich serc, poniosła śmierć w wyniku wypadku samochodowego. Oficjalna wersja głosi, że kierowca stracił panowanie nad autem uciekając przed nachalnymi dziennikarzami. W pewnym momencie auto uderzyło w jeden z filarów, w paryskim tunelu Alma. W wypadku zginęli Diana i jej partner, Dodi Al-Fayed. Śmierć księżnej wstrząsnęła ludźmi na całym świecie. Teoria spiskowa głosi, że wypadek był ukartowany, a Diana została zamordowana. Podobno zleceniodawcami morderstwa były osoby należące do brytyjskiej rodziny królewskiej, którym nie odpowiadał styl życia Diany i nieprzestrzeganie przez nią zasad. 

Teorie spiskowe są uwielbiane przez ludzi na całym świecie. Dzięki nim, z pozoru, zwykłe wydarzenia lub wypadki zyskują niemal mistyczny wymiar. Zwolennicy spisków mnożą argumenty i zdobywają rzekome dowody na poparcie swoich tez. Z drugiej strony są naukowcy, którzy wkładają tyle samo energii, aby te argumenty obalić i udowodnić, że są zwykłym ludzkim wymysłem. Każda ze stron jest przekonana o swojej racji, a tymczasem teorie spiskowe żyją własnym życiem i nie zapowiada się, aby kiedykolwiek miały zniknąć. 

PSZ

Sprawdź także

smugi kondensacyjne

Chemtrails – Analiza teorii spiskowej

Słowo „chemtrails” jest połączeniem słów „chemical” (chemiczne) i „contrails” (ślady kondensacyjne), które opisuje teorię spiskową …