Jak wybrać idealne buty do biegania?

Nie musisz zajmować się sportem zawodowo, by takie obuwie mogło Ci posłużyć. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy lub poprawić swoją kondycję? Przydadzą się sportowe buty do biegania. Dobrze dobrane buty są wygodne i trwałe. Potrafią być też doskonałym dodatkiem do modnej stylizacji. Dowiedz się, jak wybrać te idealne.

Czy potrzebujesz w ogóle butów do biegania?

Dla kogo właściwie są takie buty? Nie musisz zajmować się sportem zawodowo, by takie obuwie mogło Ci posłużyć. Wystarczy, że chcesz zacząć biegać. Wiele osób nosi też sportowe buty do biegania na co dzień. Ten rodzaj obuwia może się sprawdzić świetnie jako dodatek do modnego stroju. Jeśli Twoja praca wymaga dużo ruchu i nie obowiązuje Cię dress code – będą doskonałym wyborem.

Dlaczego buty do biegania są lepsze od innych?

Buty do biegania są rewelacyjnym rozwiązaniem dla każdego z nas. Warto mieć chociaż jedną parę w swojej szafie. Dlaczego te buty są lepsze niż zwykłe tenisówki? Sportowe buty do biegania zapewniają wentylację stopy, dzięki zastosowaniu oddychających siateczek. Odpowiadają one za przepływ  powietrza w ciągu całego dnia. Poza tym, są niezwykle trwałe i wygodne.

Gumowe podeszwy umożliwiają lepszą przyczepność i stabilność. Gwarantują wygodę na dalekich wycieczkach w górach. Specjalne poduszeczki na spodzie butów, pozwalają wyprofilować stopę. Wykończenie obuwia jest najczęściej bardzo miękkie – użytkownicy nie muszą martwić się o otarcia pięt. Buty do biegania dopasowują się same do nogi dzięki materiałom takim, jak np. Flyknit.

Grubsze, 3 warstwowe podeszwy pozwalają ochronić stopę np. przed ostrymi krawędziami skał. W wielu modelach producenci stosują tworzywo wysokiej jakości, np. membranę, która zapewnia wodoodporność. Dodatkowym atutem butów do biegania jest ich waga. Niekiedy można zapomnieć, że ma się coś na nodze. Twórcy dbają również o inne aspekty. Stosują specjalne materiały, np. OrthoLite, by zapobiec powstawaniu grzybicy i bakterii.

Sprawdź, jaką masz stopę

Przyjęte są 3 typy osób o różnych budowach stóp: supinatorzy, pronatorzy i „neutralni”. Jak sprawdzić, w której grupie jesteś? Typ, do którego należysz, możesz rozpoznać przez obejrzenie swoich starych butów lub zanurzenie stóp w wodzie, a następnie odciśnięcie ich na kartce.

  1. Jeśli masz buty starte od wewnętrznej strony, a odcisk na papierze jest pełny, oznacza to, że Twoje sklepienie jest niskie – wybierz coś dla pronatorów.
  2. Kiedy podeszwy w bucie są uszkodzone na zewnątrz, a odcisk stopy przedstawia jedynie niewielki pasek, który łączy palce z piętą, oznacza, że sklepienie jest za wysokie – powinieneś wybrać buty dla supinatorów.
  3. Jeśli nie zauważyłeś żadnych otarć, a Twój odcisk jest optymalny – jesteś typem osoby „neutralnej”.

Jakie buty wybrać?

Określiłeś już grupę, do której należysz? Możesz teraz dobrać idealne buty, które pozwolą Ci zapomnieć o kontuzjach i bólu w czasie biegania.

  1. Para butów dla pronatora powinna mieć szczególnie wzmocnione brzegi po wewnętrznej stronie. Zapewni to właściwe położenie stopy.
  2. Supinator powinien wybrać buty z większą amortyzacją podeszwy stopy.
  3. Natomiast osoby z neutralnymi stopami mogą pozwolić sobie na każdy wybór.

Warto zainwestować w odpowiednie wkładki. Warto zamówić je u ortopedy, ponieważ powinny być przygotowane specjalnie dla Ciebie. Ważne jest też to, jak sznurujesz buty – przez luźne wiązanie mogą one nie spełniać wielu funkcji, o których wspomina producent.

Zakup takich butów najlepiej dobrze przemyśleć. Jeśli znalazłeś już idealną parę – dobierz buty według długości wkładki, a nie sugerowanego rozmiaru.

Wszystkie porady z pewnością pomogą Ci biegać wygodnie i bezpiecznie – dlatego do biegu, gotowi… start!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

asics novablast 4

ASICS NOVABLAST 4 – przedpremierowo recenzujemy nowinkę wśród butów do biegania

Kiedy wybieramy buty do biegania, szukamy nie tylko wygody i wsparcia, ale także technologii, która …