sport dla zdrowia
Boks, kickboxing czy MMA są uważane przez wielu za najcięższe dyscypliny sportu | fot.: Fotolia

Jaki sport dla zdrowia?

Bieganie, rower, siłownia, a może boks? Podpowiadamy jaki sport wybrać, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem i czerpać przyjemność z aktywności.

Biegać każdy może…

Istnieją badania mówiące o tym, że w czasach prehistorycznych nasi przodkowie biegnąc za zwierzyną zamęczali ją do tego stopnia, że nie była już w stanie kontynuować ucieczki. To może wyjaśniać fenomen biegania, które jest prawdopodobnie najpopularniejszą dyscypliną sportu na świecie. Wystarczy spojrzeć na ulicę gdy zaczną przygrzewać pierwsze promienie wiosennego słońca. Na chodnikach i ścieżkach można co rusz spotkać dreptającą spokojnie lub też bardzo żwawo osobę. Nie dziwi to, bo bieganie ma zbawienny wpływ na całe ciało, a w szczególności na serce, które de facto jest mięśniem wymagającym treningu. Spokojne tempo, które dla większości ludzi jest najprzyjemniejsze, doskonale je wzmacnia. Takie tempo wymaga nieco dłuższego, utrzymującego się wysiłku, który sprawia, że serce zaczyna mocniej pompować krew oczyszczając tym samym naczynia krwionośne. Utrzymując regularność treningu po pewnym czasie można zauważyć obniżenie pulsu, co wskazuje na wzmocnienie serca – jest ono w stanie pompować więcej krwi przy jednym uderzeniu. Oczywiście inne mięśnie również pracują wówczas wydajniej.

Dzięki regularnym treningom gdy znowu będziesz gonić autobus, po przebiegnięciu 10 m będziesz w stanie kontynuować pościg, a nie zakończysz go pochylając się i ciężko łapiąc oddech. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem biegania, szczególnie po asfalcie, zainwestować w odpowiednie buty, które zabezpieczą twoje stawy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy aby na pewno twoje zdrowie pozwala na uprawianie tego sportu, skonsultuj się z lekarzem.

A może lepiej pedałować?

Kolarstwo w ostatnim czasie robi się bardzo popularne. Przy odpowiedniej intensywności serce i mięśnie kolarza będą tak samo, lub bardzo podobnie wzmacniane, co u biegacza. Następnym, niewątpliwym plusem, roweru jest odległość jaką można na nim przejechać przy takim samym wysiłku jak biegnąc. Odległość kilkudziesięciu kilometrów nie robi na kolarzu większego wrażenia, gdy tymczasem pokonanie przez biegacza maratonu (42 km) jest nie lada wyzwaniem. Niestety cena sprzętu potrzebnego do uprawiania kolarstwa jest o wiele wyższa niż dla biegacza. Zdecydowanym plusem roweru jest fakt, że mogą na nim jeździć również osoby z problemami z kręgosłupem czy stawami. Należy tylko odpowiednio wybrać rodzaj roweru i jego rozmiar.

Siła przede wszystkim

Siłownie zapełniają się na początku roku, gdy wielu ludzi postanawia poprawić swoją sylwetkę. Przeważnie po dwóch miesiącach znowu są tam pustki, bo to dla wielu „nie to”. Co nam daje trening na siłowni? Patrząc przez pryzmat zdrowia, poprzez wzmacnianie odpowiednich mięśni i rozciąganie innych poprawia się nasza postawa. Nauczenie się poprawnych zachowań na siłowni tzw. wzorców ruchowych, np. podnoszenia ciężkich przedmiotów z podłogi zapewni brak bólu kręgosłupa w przyszłości. Oczywiście siłownia wpływa także na wzmocnienie partii mięśni i kształtowanie sylwetki. Pamiętajmy jednak, że poprawny i zdrowy trening wymaga trenera. Jest to wydatek, który należy doliczyć do ceny karnetu.

Sporty walki nie tylko dla twardzieli

Sporty walki doskonale wpływają na zdrowie. Nie są już one traktowane jako sport dla chuliganów – na salach bokserskich można spotkać zarówno „białe kołnierzyki”, kobiety, jak i dzieci. Sporty tego typu pozytywnie wpływają na serce i wytrzymałość wszystkich mięśni – efekty są podobne jak przy bieganiu. Co ważne, sporty te nie są tak monotonne jak bieganie. Co prawda nauka podstaw trwa o wiele dłużej, bo tutaj należy się nauczyć wyprowadzać ciosy, odpowiednio poruszać, stać, a przy bieganiu wystarczy założyć buty, jednak dzięki temu każdy trening jest nieco inny. Z tego też powodu nie są to dyscypliny dla każdego. Boks czy kickboxing w wydaniu profesjonalnym są uważane przez wielu za najtrudniejsze dyscypliny sportu. Jednak uprawiane amatorsko świetnie kształtują charakter, uczą pracy z ciałem i stanowią świetną drogę do osiągnięcia kolejnych szczebli samorozwoju.

Co zatem wybrać?

Generalnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. To tak samo jak z czekoladą. Jeden lubi gorzką, drugi mleczną, a trzeci nie toleruje w ogóle tego smaku. Najlepiej jest spróbować każdego sportu z osobna robiąc wstępną selekcję na podstawie powyższych porad.

SKA

Sprawdź także

rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie, ochraniacze i inne obowiązkowe elementy na treningu boksu

Planujesz rozpocząć przygodę z boksem? Ostrzegamy – to dyscyplina, która uzależnia! Zanim jednak udasz się …