Już w sobotę XXV Bieg Powstania Warszawskiego

Na trasie biegu odbędą się rekonstrukcje historyczne | Fot.: materiały organizatora

Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy. W takiej oprawie 25 lipca (sobota) o godz. 20:40  rozpocznie się XXV Bieg Powstania Warszawskiego. Ta wyjątkowa impreza powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed 71 lat.

1 sierpnia 1944 roku stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców miasta. Przeszło do historii jako niebywały akt heroizmu.

Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów, organizowanych na terenie Warszawy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, historyczną trasą, oświetloną zniczami, wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego – tak istotnych dla każdego mieszkańca Warszawy.

W tym roku ma paść rekord frekwencji biegu – planowana jest liczba 10.000 uczestników.

Ideą XXV Biegu Powstania Warszawskiego jest nie tylko popularyzować samą dyscyplinę – bieganie, ale również aktywnie edukujemy warszawiaków. Nasz bieg to swoista lekcja historii. Przypominamy o ważnym wydarzeniu i staramy się mówić o nim głośno – szczególnie do młodego pokolenia. Frekwencja Biegu Powstania Warszawskiego pokazuje jak wielu warszawiaków pragnie z nami zarówno biegać i poznawać historię – mówi Marcin Kuriata Kierownik SCS Aktywna Warszawa.

Organizator XXV Biegu Powstania Warszawskiego przewidział wiele atrakcji zarówno dla uczestników, jak i kibiców. Należą do nich m.in. spotkanie z kombatantami – uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz rekonstrukcje historyczne na trasie biegu przygotowane przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław.

Materiały organizatora

 

Sprawdź także

Otwock z lotu ptaka

Nie tylko świdermajer, czyli dlaczego warto wybrać się na wypad do Otwocka?

Przepiękne, zabytkowe i drewniane wille w stylu nadświdrzańskim, które cofają nas w czasie, 200 lat …