Już w sobotę XXV Bieg Powstania Warszawskiego

Na trasie biegu odbędą się rekonstrukcje historyczne | Fot.: materiały organizatora

Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy. W takiej oprawie 25 lipca (sobota) o godz. 20:40  rozpocznie się XXV Bieg Powstania Warszawskiego. Ta wyjątkowa impreza powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed 71 lat.

1 sierpnia 1944 roku stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców miasta. Przeszło do historii jako niebywały akt heroizmu.

Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów, organizowanych na terenie Warszawy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, historyczną trasą, oświetloną zniczami, wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego – tak istotnych dla każdego mieszkańca Warszawy.

W tym roku ma paść rekord frekwencji biegu – planowana jest liczba 10.000 uczestników.

Ideą XXV Biegu Powstania Warszawskiego jest nie tylko popularyzować samą dyscyplinę – bieganie, ale również aktywnie edukujemy warszawiaków. Nasz bieg to swoista lekcja historii. Przypominamy o ważnym wydarzeniu i staramy się mówić o nim głośno – szczególnie do młodego pokolenia. Frekwencja Biegu Powstania Warszawskiego pokazuje jak wielu warszawiaków pragnie z nami zarówno biegać i poznawać historię – mówi Marcin Kuriata Kierownik SCS Aktywna Warszawa.

Organizator XXV Biegu Powstania Warszawskiego przewidział wiele atrakcji zarówno dla uczestników, jak i kibiców. Należą do nich m.in. spotkanie z kombatantami – uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz rekonstrukcje historyczne na trasie biegu przygotowane przez Grupę Historyczną Zgrupowanie Radosław.

Materiały organizatora

 

Sprawdź także

Poranek nad Narwią

Jak dobrze zaplanować majówkę 2021 oraz weekend czerwcowy 2021?

Majówka i weekend czerwcowy zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób zastanawia się jaki kierunek podróży …