Co trenować, aby obronić się na ulicy?
Co trenować, aby obronić się na ulicy? | fot.: Fotolia

MMA, Krav Maga czy boks? Co pozwoli naprawdę skutecznie obronić się na ulicy?

Często mówi się, że trenowanie sportów walki zasadniczo nie wykazuje różnic pomiędzy innymi rodzajami aktywności fizycznej, tj. jest to po prostu sposób na zdrowe i aktywne spędzanie wolnego czasu, poprawę wydolności organizmu i tak dalej. Jest to prawda, jednak nie do końca. W końcu, podczas treningu sportów lub systemów walki uczymy się czegoś, co bardzo często bywa przydatne a nawet niezbędne w praktyce, czyli walki wręcz. Jeżeli więc już zamierzamy trenować, któryś ze stylów lub systemów walki, wydaje się, że warto byłoby wybrać ten, który nauczy nas naprawdę efektywnej samoobrony. W niniejszym artykule weźmiemy pod lupę trzy różne style/systemy walki oraz ocenimy je pod kątem użyteczności w zakresie samoobrony. Oto nasza lista.

1. MMA

MMA, czyli Mieszane Sztuki Walki, to oczywiście najbardziej oczywista odpowiedź, jaka nasuwa się jeżeli chodzi o pytanie będące tytułem niniejszego artykułu. Jak doskonale wiadomo, MMA jest uważane za najskuteczniejszy ze stylów walki, co wynika z faktu, że zawiera on wszystkie możliwe płaszczyzny walki wręcz, tj. stójkę, zapasy oraz uderzenia. W tym miejscu należy jednak uczynić pewne ważne zastrzeżenie, a mianowicie: skuteczność MMA znajduje potwierdzenie w oktagonie, podczas walk w tej formule. Prawdziwa walka uliczna jak wiadomo rządzi się innymi zasadami (chociaż przeważnie nie odbywa się ona według żadnych zasad). Przede wszystkim, możemy zostać zaatakowani nie przy pomocy pięści lub nóg, lecz noża, pałki teleskopowej czy nawet rozbitej butelki po piwie. W takiej sytuacji, nawet zaawansowane umiejętności z zakresu Mieszanych Sztuk Walki najpewniej na niewiele nam się przydadzą. Kolejny minus MMA to fakt, że podczas treningów uczymy się walki tylko z jednym przeciwnikiem, podczas gdy na ulicy napastników może być dwóch lub trzech. Kolejny istotny mankament, to nieskuteczność niektórych typowych dla MMA technik w walce ulicznej. Owszem, sprowadzenie do parteru jest efektywnym sposobem na „ustawienie” sobie przeciwnika, problem w tym, że na ulicy ów przeciwnik może mieć nóż w kieszeni albo po prostu potraktować nas ciosem w krtań podczas próby zakładania dźwigni lub duszenia.

2. Krav Maga

Krav Maga to pochodzący z Izraela system walki wręcz, który adaptuje wszystkie proste, łatwe do nauki oraz efektywne techniki walki. Niestety, Krav Maga jest systemem bardzo zróżnicowanym: tak naprawdę w każdej poszczególnej sekcji możemy uczyć się czegoś zupełnie innego. Naszym zdaniem, najlepsza i najskuteczniejsza forma Krav Magi to system, w którym pozycją wyjściową jest garda bokserska oraz mocne front kicki na nogi przeciwnika. Jeżeli dodamy do tego znajomość podstawowych rzutów, umiejętność uderzenia w krtań/tył głowy/gałki oczne oraz obronę przed nożem i pałką teleskopową, otrzymamy najprawdopodobniej najskuteczniejszy system walki służący do ulicznej samoobrony. Minusy? W przypadku, gdy napastnikiem będzie zaawansowany zawodnik MMA, Kick-Boxer lub pięściarz, większość z nabytych przez nas umiejętności najpewniej okaże się nieskuteczna (trening bokserski w ramach Krav-Magi to nie to samo, co prawdziwy boks, to samo tyczy się zapasów, rzutów, obaleń i tak dalej).

3. Boks

Kolejna propozycja jeżeli chodzi o styl walki przeznaczony do obrony na ulicy to oczywiście boks. Tutaj zaletą jest przede wszystkim skuteczność w walce na pięści (to właśnie w tej płaszczyźnie rozgrywa się większość walk ulicznych) a także, przy wyższym poziomie zaawansowania, możliwość skutecznej walki z więcej niż jednym przeciwnikiem. Porządny bokserski background powoduje, że zawodnik jest w stanie „uśpić” pojedynczego rywala jednym, szybkim ciosem: na serwisach takich, jak YouTube można znaleźć sporo filmików pokazujących bokserów, którzy w walce ulicznej z łatwością radzą sobie z dwoma lub nawet trzeba przeciwnikami. Minusy boksu jako formy samoobrony to oczywiście brak obrony przed atakami przy użyciu sprzęt, a także brak obron przed obaleniami (jeżeli nasz przeciwnik będzie cięższy i większy od nas, po krótkim rozpoznaniu w stójce możemy wylądować na ziemi).

Jak widać powyżej, każdy z wymienionych stylów czy systemów walki posiada swoje wady i zalety jako forma samoobrony w warunkach ulicznych. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się dobra Krav-Maga. Ewentualnie, możemy łączyć treningi Krav-Magi na przykład judo: w takim wypadku po kilkunastu miesiącach powinniśmy już być w stanie skutecznie obronić się przed atakiem nawet ze strony pięściarza, zawodnika MMA lub kick-boxera

RŁO

Sprawdź także

kendo

Filozofia Kendo: Droga do samodoskonalenia

Kendo to japońska sztuka walki, która skupia się na umiejętnościach i technikach używania miecza. Ta …