stepper maszyna ćwiczenia
Stepper to na pewno dobra opcja dla osób, które szukają prostego i względnie taniego urządzenia do ćwiczeń | fot.: stock.adobe.com

Trening z wykorzystaniem steppera

Stepper to jedno z najbardziej niepozornych urządzeń do ćwiczeń. Ze względu na prosty zakres ruchów wiele osób myśli, że jest ono wykorzystywane jedynie w celu rehabilitacji chorych nóg. To zdecydowanie błędne założenie, ponieważ prawidłowo wykonywany trening na stepperze angażuje wiele grup mięśni i pozwala osiągnąć znakomite efekty ćwiczeń. 

Czym jest stepper?

Biorąc pod uwagę jedynie wygląd steppera. zazwyczaj można wyróżnić dwie wersje urządzenia. Pierwsza z nich to dwie ruchome „stópki” z podstawką, która zapewnia stabilne ułożenie urządzenia na podłodze. Druga wersja u podstawy wygląda tak samo, ale dodatkowo posiada dwa pionowe ramiona, które służą do chwytania rękoma maszyny. Często stepper jest oferowany również z doczepianymi uchwytami na linkach, co można uznać za pośrednie rozwiązanie. Trening na urządzeniu jest bardzo prosty – polega na ustawieniu nóg na „stópkach” oraz wykonywaniu rytmicznych ruchów w trybie „góra – dół”. Osoby ćwiczące na stepperze wyglądają więc jakby wchodziły na wyimaginowane schody, mimo że tak naprawdę nie zmieniają swojego położenia. Powyższy opis odnosi się jedynie do klasycznego steppera. Biorąc pod uwagę zakres ćwiczeń istnieje również skrętna wersja urządzenia, w której ruchy nóg przypominają bardziej jazdę na rolkach niż wspinanie się po schodach. W tym przypadku ciężko wskazać znaczące różnice wizualne, dlatego przy zakupie należy upewnić się, jaką wersję urządzenia zamierza się nabyć. Przewaga steppera skrętnego nad klasycznym jest bardzo prosta – angażuję on większą liczbę stref mięśniowych. Wiele osób wybiera jednak urządzenie z prostym ruchem nóg, ponieważ zazwyczaj jest to tańsza opcja zakupu maszyny. 

ćwiczenia na stepperze
Trening na urządzeniu jest bardzo prosty – polega na ustawieniu nóg na „stópkach” oraz wykonywaniu rytmicznych ruchów w trybie „góra – dół” | fot.: stock.adobe.com

Efekty treningu na stepperze

Podczas treningu klasyczny stepper angażuje głównie łydki, uda i pośladki, stąd też ćwiczenia na tym urządzeniu z reguły preferują kobiety (chociaż nie jest to regułą). Trening na „stópkach” to jednak nie tylko rzeźbienie konkretnych partii mięśniowych – wykonywany regularnie wzmacnia wytrzymałość organizmu oraz pomaga spalać zbędną tkankę tłuszczową. Warto wspomnieć, że korzystanie z zamontowanych ramion lub linek pozwala również angażować niektóre partie mięśni rąk, co czyni trening o wiele bardziej kompleksowym. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często oraz jak długo ćwiczyć na stepperze. Na pewno, jak w przypadku niemal wszystkich treningów, ważniejsza jest systematyczność niż nadmierny wysiłek. Poza tym zmęczone mięśnie potrzebują czasu na regenerację, dlatego nie trzeba wykonywać codziennego treningu. Ważne również, żeby osoby początkujące nie ćwiczyły jednorazowo dłużej niż pół godziny, ponieważ organizm może nie być przygotowany do takiego wysiłku, co negatywnie wpłynie na kondycję całego ciała.

Stepper to na pewno dobra opcja dla osób, które szukają prostego i względnie taniego urządzenia do ćwiczeń. Przed rozpoczęciem treningów można również skonsultować się z instruktorem fitness, który doradzi, czy to odpowiednia maszyna dla danej osoby oraz zademonstruje, jak dokładnie powinny wyglądać ćwiczenia.

WPA

Sprawdź także

obuwie treningowe

Adidasy czy tenisówki – w czym ćwiczyć na siłowni?

Dlaczego wybór odpowiednich butów jest ważny? Instagram każdego dnia zasypuje nas ogromem zdjęć celebrytów i …