białe błyszczące płytki kuchenne
W małych kuchniach na pewno nie sprawdzą się duże płytki. Zdecydowanie lepiej jest postawić na płytki o mniejszych rozmiarach | fot.: stock.adobe.com

Jak dobrać płytki ścienne do kuchni?

Najczęstszym sposobem na wykończenie przestrzeni pomiędzy blatem i szafkami w kuchni jest zastosowanie płytek ściennych. Jeśli tylko zostaną dobrze dobrane, to pozytywnie wpłyną na cały wystrój pomieszczenia. Na rynku dostępne są różne płytki ścienne. Przebierać można między kolorami i wzorami. Zastosowanie płytek może zatem dać ogromne możliwości dekoracyjne. Warto zatem wiedzieć jak właściwie dobrać płytki ścienne i czym się przy tym kierować?

Dlaczego warto zastosować płytki ścienne w kuchni?

Dziś ściany w kuchni mogą być wykończone na wiele sposobów. Może być to winylowa tapeta czy malowane szkło. Faktem jest jednak, że największą popularnością wciąż cieszą się płytki ścienne do kuchni. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, płytki są łatwe w utrzymaniu czystości. Gładka powierzchnia płytek jest odporna na zabrudzenia. Dodatkowo wysokiej klasy płytki ścienne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. To, co również przemawia za płytkami ściennymi w kuchni, jest wielkość kolorów i wzorów. Dzięki temu bez problemu można dobrać płytki do wybranego stylu, w jaki chce się kuchnię urządzić. Poza tym, na rynku dostępne są także płytki w różnych rozmiarach i kształtach.

Rodzaje płytek ściennych do kuchni

Na rynku dostępne są różne płytki ścienne do kuchni. W szczególności wymienić trzeba na pewno glazurę, terakotę, gres oraz płytki szklane. Najbardziej tradycyjny rodzaj płytek to oczywiście glazura. Płytki te produkowane są z ceramiki, a ich powierzchnia pokryta jest szkliwem. Ich zaletą jest odporność na środki chemiczne oraz łatwość w czyszczeniu. Terakota to z kolei płytki kamionkowe. Produkowane są z oczyszczonej gliny. Płytki gresowe to płytki ceramiczne, które poddawane są dodatkowemu procesowi prasowania. Cechuje je wytrzymałość i twardość. Wspomnieć trzeba jeszcze o płytkach szklanych. Takie rozwiązanie jest dziś dość modne. Głównie ze względu na to, iż wybrać można naprawdę piękne mozaiki.

Dobór wielkości i kształtu płytek ściennych

Płytki ścienne do kuchni dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru. W małych kuchniach na pewno nie sprawdzą się duże płytki. Zdecydowanie lepiej jest postawić na płytki o mniejszych rozmiarach. Dobrze sprawdzą się płytki kwadratowe bądź prostokątne. To już zależy od stylu, w jakim kuchnia ma zostać urządzona. W przypadku małej kuchni dobrym wyborem będą także płytki błyszczące. Powiększą one optycznie pomieszczenie. To z pewnością rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i estetyczne.

Materiał partnera

Sprawdź także

przelotki do zasłon i firan

Przelotka – kluczowy element wieszania firan i zasłon

W dekorowaniu okien, nie tylko tkaniny odgrywają główną rolę, ale także detale, które łączą estetykę …