mała jasna kuchnia
Aby wprowadzić do wnętrza świeżość i czystość, warto zdecydować się na meble w jasnych kolorach | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak urządzić wąską kuchnię w bloku?

Jak wskazują statystyki, niemal połowa rodaków mieszka w obiektach z wielkiej płyty. Pomieszczenia w blokach bywają trudne do zagospodarowania, wymagając od właścicieli pomysłowości i umiejętności aranżacyjnych. Największą przeszkodę może stanowić nieustawna, wąska kuchnia. Jak urządzić wnętrze, aby gotowanie było wyłącznie przyjemnością?

Wybór mebli kuchennych

Zarówno sprzęt AGD, jak i meble kuchenne stanowią najważniejsze elementy kuchennego wyposażenia. Jeśli przestrzeń mocno ograniczona jest metrażem, należy rozplanować ich rozmieszczenie w sposób funkcjonalny i ułatwiający codzienne prace. W wąskiej kuchni najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie ciągu mebli na jednej ścianie. Wówczas pozostałą przestrzeń można zaadaptować na niewielką część jadalną, gdzie rodzina będzie mogła gromadzić się na wspólne posiłki przy jednym stole.

Aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, warto zastanowić się nad zaprojektowaniem mebli do samego sufitu. Dzięki temu można zyskać dużo przestrzeni, która wypełni się szafkami zdolnymi pomieścić każdy kuchenny drobiazg. Częstym rozwiązaniem we współczesnych projektach są szafki na klik. Pozwalają one zyskać jeszcze więcej miejsca, a jedyne co trzeba zrobić, to zrezygnować z uchwytów. Dodatkową przestrzeń można zyskać, montując między szafkami listwy z haczykami. Wiszące na nich akcesoria kuchenne czy kubki sprawią, że w szafkach znajdzie się dodatkowe miejsce na inne drobiazgi.

Barwy dominujące

Wąskie kuchnie o niewielkim metrażu mogą sprawiać wrażenie przytłaczających. Aby wprowadzić do wnętrza świeżość i czystość, warto zdecydować się na meble w jasnych kolorach. Hitem ostatnich lat jest klasyczna biel, która potęguje wrażenie przejrzystości. Dodatkowym trikiem, który optycznie powiększy wnętrze, jest zastosowanie frontów na wysoki połysk. Odbijające się od nich światło sprawi, że kuchnia zyska wizualnie dobrych kilkanaście centymetrów. Jeśli biel jest według gospodyni kolorem mało funkcjonalnym, można zdecydować się na przełamanie jej elementami z innego materiału. Aktualnie bardzo popularne jest połączenie bieli z drewnem, granitem, betonem czy marmurem.

Zakup sprzętu AGD do małej kuchni

Szczęśliwie dla wielu dawno minęły czasy, kiedy podstawowe wyposażenie kuchni na wymiar było wręcz niemożliwe do zdobycia. Obecnie w sprzedaży znajduje się mnóstwo sprzętu, który bez problemu można zabudować. W wąskiej kuchni AGD pod zabudowę to najchętniej wykorzystywane rozwiązanie. W przypadku, kiedy meble zajmują całą ścianę wąskiej kuchni, niezbędny sprzęt również powinien znajdować się właśnie w tej części.

Bez problemu można zakupić zatem wąski piekarnik pod zabudowę, równie wąską zmywarkę, płytę indukcyjną czy gazową. Producenci sprzętu AGD doskonale rozumieją potrzeby swoich klientów, dopasowując swoją ofertę pod ich potrzeby. Urządzanie wąskiej lub niewielkiej kuchni zawsze stanowi ciekawe wyzwanie dla architekta. Dobry projekt z nutą kreatywności z pewnością zaspokoi potrzeby nawet tych najbardziej wymagających.

Partnerem materiału jest studio mebli kuchennych Atrii – kuchnie w Warszawie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

tradycyjna kawka

Róże sposoby parzenia kawy: dlaczego warto sięgnąć po tradycyjne metody?

Tradycyjne metody parzenia kawy cieszą się rosnącą popularnością wśród kawoszy i entuzjastów kawy na całym …