Najczęstsze błędy przy robieniu brzuszków

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy robieniu brzuszków jest mocne angażowanie do pracy szyi oraz odcinka szyjnego | fot.: Fotolia

Brzuszki to ćwiczenie, które jest nieodłączną częścią treningów zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak nieprawidłowo wykonane mogą skutkować przeciążeniami kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Jakich błędów unikać?

– Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy robieniu brzuszków jest mocne angażowanie do pracy szyi oraz odcinka szyjnego – mówi newsrm.tv Kasia Bigos, ambasadorka marki Reebok.

Najważniejsze jest to, aby przy wykonywaniu ćwiczenia odrywać od podłoża nie tylko głowę, lecz również łopatki. Dzięki temu zaangażujemy do pracy mięśnie brzucha i unikniemy przeciążenia kręgosłupa.

Ważną częścią każdego treningu są również ćwiczenia na dolne partie mięśnia prostego brzucha, takie jak na przykład nożyce. Jednak, jak tłumaczy Kasia Bigos, często ludzie mają za słabe mięśnie i mimowolnie odrywają odcinek lędźwiowy kręgosłupa od ziemi.

W takim przypadku najlepiej jest na początku podnosić nogi niżej, mając przy tym pewność, że odcinek lędźwiowy jest przyklejony do maty.

Jeżeli chcemy wzmacniać brzuch i chcemy, żeby nasz kręgosłup był bezpieczny, to musimy także pracować nad mięśniami głębokimi korpusu. Ćwiczeniem, które pomoże nam osiągnąć ten cel jest podpór przodem na przedramionach, czyli tak zwana deska.

Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy zwrócić uwagę na to, żeby biodra nam nie opadały, pośladki były na takiej samej wysokości jak łopatki, a głowa była naturalnym przedłużeniem kręgosłupa.

Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest poprawne wykonywanie ćwiczeń. Dzięki systematycznej pracy będziemy stawać się silniejsi i lepsi z treningu na trening.

@newsrm.tv

Sprawdź także

profesjonalny trening

Ewolucja technologii w sporcie: Jak innowacje zmieniają rywalizację i doświadczenie zawodników?

W ciągu ostatnich dekad technologia zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia, a sport nie jest wyjątkiem. …