lampa led do roślin
Lampy LED do roślin stosuje się przede wszystkim w uprawach indoorowych | fot.: materiał partnera

Lampy LED do roślin – dlaczego są ważne i gdzie się sprawdzą?

Lampy LED do roślin wspomagają prawidłowy wzrost w hodowlach indoorowych. Można wśród nich wyróżnić modele emitujące światła o różnym zabarwieniu, a każde ma swój konkretny cel. Dlaczego stosowanie lamp LED jest istotne i jakie są jego zalety?

Lampy LED do roślin – gdzie się je stosuje?

Lampy LED do roślin stosuje się przede wszystkim w uprawach indoorowych. Oznacza to, że wchodzą one w skład systemów oświetleniowych w growboxach. Growboxy to namioty uprawne, w których przez cały rok można hodować rośliny, nawet jeśli potrzebują wymagających, specyficznych warunków. Sprawdzą się zarówno w przypadku dopiero zasianych nasion, jak i sporych, dojrzewających roślin.

Zalety lamp LED do roślin

Lampy LED do roślin mają mnóstwo zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że potrzebują znacznie mniej energii niż zwykłe żarówki. Dzięki temu rozwiązanie to jest ekologiczne i pomaga zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Poza tym lampy są małe i zmieszczą się nawet w najmniejszych modelach growboxów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele roślin potrzebuje do wzrostu określonej temperatury. Zwykłe żarówki szybko się nagrzewają i mogą zaburzać temperaturę w namiocie. Lampy LED cechują się tym, że nawet przy długotrwałym działaniu nie stają się gorące, a co za tym idzie – nie zaburzają optymalnej temperatury ustalonej dla poszczególnych gatunków roślin.

Lampy LED do roślin – różne kolory światła

Lampy LED pozwalają roślinom przeprowadzać fotosyntezę, a bez niej ich rozwój byłby niemożliwy. Co ważne, w przypadku tego typu oświetlenia można sterować kolorami światła. Odcień zielony pozwala na rozwój łodyg roślin, a także pozytywnie wpływa na rozwój liści.

Kolor czerwony zapewnia prawidłowe kwitnienie i wzrost pąków warzyw czy owoców. Niebieska barwa pomaga rozwijać się wszystkim roślinom, które mają zielone liście. Lampy w tym odcieniu stosuje się wraz ze światłem ultrafioletowym, które wpływa na nasycenie koloru liści oraz ich prawidłowy wzrost.

Dlaczego warto stosować lampy LED do roślin?

Lampy LED do roślin to najlepszy sposób na oświetlenie hodowli indoorowej. Oświetlenie jest ekologiczne, nie nagrzewa nadmiernie growboxa i do tego zapewnia roślinom dokładnie takie oświetlenie, jakiego potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju. System LED można dopasować do namiotów w wielu rozmiarach, a do tego da się sterować kolorem światła w zależności od potrzeb. Ponadto lampy LED są bardzo ciche i łatwe w montażu.

Materiał partnera

Sprawdź także

Jak rozwijać skutecznie ogrodniczą pasję?

Uwielbiasz pracę z roślinami, dbanie o nich oraz sadzenie kolejnych gatunków, które potem mogą przynosić …