Skuteczna wentylacja powinna być w stanie wymienić całe powietrze w wentylowanym growboxie w czasie nie dłuższym niż pięć minut | fot.: stock.adobe.com

Jak zapewnić growbox’owi najlepszą wentylację?

Wiele osób hoduje dzisiaj rośliny w growbox’ach. One bowiem gwarantują naszym uprawom najlepsze możliwe warunki. Każdy growbox wymaga jednak odpowiedniego wyposażenia. Kluczowa jest między innymi wentylacja. Jak wybrać tę najlepszą? Z pomocą przychodzą specjaliści z grow shop.

Dlaczego wentylacja jest taka ważna?

Pewnie znajdą się tacy, którzy zapytają – po co właściwie odwiedzać specjalistyczny grow shop? Taką wentylację można przecież skonstruować samodzielnie. Niby tak, ale czy będzie ona miała takie same właściwości? Niekoniecznie. Tymczasem system wentylacji pozwala na zapewnienie optymalnej temperatury dla wzrostu danego gatunku roślin. Jednocześnie dba o prawidłową wilgotność jej podłoża oraz otoczenia, w którym znajduje się roślina. Właśnie dlatego wentylacji należy poświęcić szczególną uwagę i dopilnować, aby dopracowany został każdy, najdrobniejszy szczegół. Skuteczna wentylacja powinna być w stanie wymienić całe powietrze w wentylowanym growboxie w czasie nie dłuższym niż pięć minut.

Gdzie powinny zostać zlokalizowane otwory wentylacyjne?

Zanim specjaliści z grow shop dobiorą dla nas właściwe urządzenia do stworzenia optymalnej wentylacji, warto zastanowić się nad lokalizacją otworów wentylacyjnych. Najbardziej naturalną będzie wentylacja grawitacyjna. Ją z kolei można zapewnić poprzez umieszczenie specjalnego otworu u dołu growbox’a. Warto przy tym podkreślić, że stworzeniem otworów wentylacyjnych w odpowiednich miejscach nie muszą się martwić osoby, które zdecydują się na zakup gotowych namiotów lub szaf. Tam wszystko będzie już przygotowane. Wystarczy jedynie dobrać dodatkowe urządzenia wspomagające.

Dodatkowe wentylatory – jakie wybrać?

Wielu roślinom nie wystarcza zwykła wentylacja grawitacyjna. Właśnie dlatego do growbox’a należy dokupić specjalne urządzenia – wentylatory. W sklepach specjalistycznych dostępne są modele kanałowe, cyrkulacyjne, z regulacją temperatury i obrotów, a także wyciszone w obudowie MDF. Niezależnie od wybranego typu, czynnikiem na który należy zwrócić szczególną uwagę jest wydajność urządzenia. Mierzy się ją w metrach sześciennych przepompowanego powietrza na godzinę pracy. Dla własnego komfortu warto też zwrócić uwagę na głośność wentylatora. W małym mieszkaniu korzystanie z głośnych modeli może stać się bardzo uciążliwe.

Gdzie kupić wentylatory do growbox’a?

Aby znaleźć wszystkie potrzebne urządzenia najlepiej odwiedzić specjalistyczny grow shop. Pracujący tam specjaliści pomogą nam dobrać modele, idealnie dopasowane do naszych potrzeb… a właściwie do potrzeb naszych roślin. Tego typu urządzenia można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W tych drugich najczęściej spotkamy się z większym wyborem.

Artykuł powstał we współpracy z https://maxgrowshop.pl/

Materiał partnera zewnętrznego