biuro styl skandynawski
Styl skandynawski opera się na kilku filarach. Pierwszym z nich jest funkcjonalność |fot.: stock.adobe.com

Styl skandynawski w aranżacji domowych wnętrz

Styl skandynawski jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych nurtów w aranżacji domowych przestrzeni. Wywodzi się z deszczowej i chłodnej północy Europy i stawia na oszczędność form, minimalistyczne dodatki oraz przestronność. Naturalne elementy dekoracyjne, drewno i jasne kolory są znakami rozpoznawczymi tego modnego i pożądanego stylu wnętrzarskiego. Meble skandynawskie świetnie odnajdują się w domowych wnętrzach potęgując ich przytulny charakter oraz wprowadzając ciepły, przyjemny klimat, który docenimy podczas każdej pory roku.

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski pojawił się na północy Europy. Za jego twórcę uznaje się Carla Larssona, szwedzkiego malarza i architekta wnętrz, który tworzył na przełomie XIX i XX w. Dominującym kolorem obecnym w jego pracach była biel, która idealnie sprawdzała się w krajach skandynawskich – rozjaśniała przestrzeń oraz wprowadzała do niej więcej tak potrzebnego podczas krótkich jesienno-zimowych dni światła. W latach 50-tych i 60-tych XX w. styl ten stał się niezwykle popularny nie tylko w krajach skandynawskich, w których dominował już od dłuższego czasu, ale także w pozostałych częściach Europy.

Styl skandynawski opera się na kilku filarach. Pierwszym z nich jest funkcjonalność – meble skandynawskie mają być wygodne i proste w obsłudze, oferować sporo miejsca do przechowywania oraz prezentować się schludnie i estetycznie. Drugim znakiem rozpoznawczym stylu skandynawskiego jest prostota widoczna zarówno w meblach, jak i dekoracjach. Styl ten stawia na proste, stonowane ozdoby wykonane z naturalnych materiałów, które są dostępne w niewielkiej ilości. Trzecim filarem jest natomiast umiłowanie do jasnych, stonowanych kolorów – meble skandynawskie, dywany i dodatki są najczęściej utrzymane w bieli, beżach lub jasnych brązach.

stół krzesła styl skandynawski
Styl ten stawia na proste, stonowane ozdoby wykonane z naturalnych materiałów, które są dostępne w niewielkiej ilości | fot.: materiał partnera

Jak zaaranżować mieszkanie w stylu skandynawskim?

Ogromna popularność stylu skandynawskiego sprawiła, że w sprzedaży znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań bezpośrednio nawiązujących do tego typu klimatów. Planując aranżację swojej domowej przestrzeni, starajmy się stawiać na możliwie najprostsze rozwiązania, oszczędne w formie i kolorystyce. W mieszkaniach nawiązujących do klimatów północy świetnie sprawdzą się proste meble skandynawskie w kolorze białym, écru i beżowym. Doskonałą opcją będą także meble w naturalniej kolorystyce drewna z widocznymi słojami i naturalnymi fakturami.

Ściany również warto utrzymać w jasnej kolorystyce i zrezygnować z zasłon, których obecność w oknach może niepotrzebnie przyciemniać pomieszczenie, blokując do niego dostęp światła. Zamiast klasycznych obrazów w grubych ramach, postawmy na oszczędne i minimalistyczne w odbiorze grafiki oprawione w czarne, cienkie antyramy. Obecność skandynawskiego ducha w mieszkaniu silnie podkreślą także naturalne ozdoby w postaci minimalistycznych wazonów o prostych, geometrycznych kształtach, lampki choinkowe w kolorze ciepłej bieli, które z powodzeniem możemy wykorzystywać przez cały rok oraz lampiony ustawione na podłodze w kącie pomieszczenia lub na komodzie.

Materiał partnera

Sprawdź także

meble w stylu skandynawskim

Jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim?

Wśród licznych stylów aranżacyjnych, styl skandynawski szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych. Charakteryzuje go …