teleskop dla 8 latka
Półprofesjonalne teleskopy pozwalają na obserwację bliskich planet, kraterów na księżycu czy zjawisk astronomicznych | fot.: stock.adobe.com

Jaki prezent dla ciekawskiego 8-latka?

Kupowanie prezentów dla dzieci w każdym wieku może być trudne. Jednak o ile można znaleźć uniwersalne prezenty dla niemowląt i rocznych dzieci, o tyle nie jest to takie proste dla dzieci w wieku 7 czy 8 lat. Dzieci w tym wieku mają różne zainteresowania i prezent, który im nie odpowiada, prawdopodobnie można postawić w kącie. Jeśli więc nie masz aktualnych informacji, a chcesz, aby dziecko było zadowolone z prezentu, który wybierzesz, delikatnie można wybadać i przed zakupem skonsultować to z dzieckiem.

Zestawy kreatywne i gry planszowe – idealny prezent dla ośmiolatka

W wieku 8 lat dziecko wie już bardzo dużo o otaczającym go świecie (czasami nawet jego rodzice nie wiedzą ile tego jest). Jednak nie wszystko jest tak oczywiste, jak się wydaje, dlatego warto zapewnić ciekawskim dzieciom kreatywny zestaw do przeprowadzania eksperymentów. Lepiej zrozumieją zasady chemii i fizyki i mogą odpowiedzieć na wiele pytań, które go zaczynają nurtować.

eksperymenty 8 latek
W wieku 8 lat dziecko wie już bardzo dużo o otaczającym go świecie | fot.: stock.adobe.com

Ciekawski 8 latek może także interesować się mechaniką. W takim razie idealnym prezentem będzie zabawka, którą sam skonstruuje. Samochody, które można podłączyć do specjalnych aplikacji, proste konstrukcje, w których trzeba odpowiednio podpiąć kabelki lub uruchomić samodzielnie silnik może okazać się doskonałą opcją.

mechanika dla 8 latka
Ciekawski 8 latek może także interesować się mechaniką | fot.: stock.adobe.com

Gry towarzyskie to zawsze dobry wybór dla 8-letnich chłopców. Stół do piłkarzyków jest również popularny wśród chłopców, ale jest to droższa inwestycja. Zamiast całego stołu możesz rozważyć mniejszą wersję.

piłkarzyki dla 8 latka
Piłkarzyki to świetny sposób na rozrywkę dla młodszych i starszych | fot.: stock.adobe.com

Wymagająca szybkiego myślenia i refleksu gra planszowa sprawdzi się na przyjęciu urodzinowym lub spotkaniu z kolegami. Jedna z najlepszych to, np. „5 sekund” – przynosi wiele radości i uśmiechu oraz poprawia koncentrację i pamięć. Kolejną propozycją dla chłopców lubiących samodzielną zabawę są puzzle logiczne.

Aparat fotograficzny, kolekcja lub mikroskop

Ośmiolatek lubi uczyć się obsługi prostego aparatu i za jego pomocą znajduje ciekawe momenty z życia rodzinnego i ciekawe sceny w przyrodzie. Czasem czają się motyle, czasem w stawie pływają kaczki. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko obserwowało przyrodę i śledziło ważne momenty życia rodziny, aparat jest strzałem w dziesiątkę. W tym wieku dzieci odkrywają emocje innych i zaczynają interesować się różnymi zjawiskami świata. Z aparatem ośmiolatek stanie się reporterem. Oczywiście aparat to nie zabawka, więc należy obchodzić się z nim z dużą ostrożnością. Zabieranie go szkoły raczej nie będzie dobrym pomysłem. Jednak w przypadku zjazdów rodzinnych i weekendowych wypadów ośmioletni fotograf może naprawdę się wykazać.

8 latek aparat
Z aparatem ośmiolatek stanie się reporterem | fot.: stock.adobe.com

Dzieci w wieku ośmiu lat odczuwają potrzebę kolekcjonowania rzeczy. Lubią budować własną kolekcję. To bardzo dobry pomysł, aby nauczyć dziecko sumienności i metodyczności. Kolekcje dają poczucie posiadania czegoś wartościowego. Naklejki, proporczyki, plastikowe figurki, magnesy na lodówkę albo różnego rodzaju karty kolekcjonerskie, które można porządkować w segregatorach, znaczki lub cokolwiek innego. Dla dzieci ważne jest, aby powiększać swoją kolekcję. Ten rodzaj „zbierania wszystkiego” jest znany jako natrętny i wyczerpujący, ponieważ jest tak wiele podobnych rzeczy. Zwłaszcza jeśli Twoje dziecko kolekcjonuje duże eksponaty, takie jak kule ze sztucznym śniegiem. Dlatego jeśli to możliwe, zarezerwuj miejsce na tę kolekcję w pokoju dziecka. Przed zakupem zapytaj jednak dziecko, czy chciałoby otrzymać taki prezent.

mikroskop dla 8 latka
Mikroskop to kolejna perspektywa, która pozwala Twojemu dziecku doświadczać tego, co je otacza | fot.: stock.adobe.com

Mikroskop to specjalne urządzenie. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko jest ciekawskie i lubi z niego korzystać, zainwestuj w taką „zabawkę”. Nie ulega wątpliwości, że przyda się w przyszłym życiu szkolnym. Ale jeśli kupisz go w tym momencie, potraktuj go jak zabawkę, która zachęca do odkrywania mikroświata. To kolejna perspektywa, która pozwala Twojemu dziecku doświadczać tego, co je otacza. Im więcej doświadcza, tym więcej się uczy. Wyciągnie więcej wniosków i połączy więcej faktów.

A może teleskop?

Z kolei teleskop pozwala na spojrzenie na świat w szerszej perspektywie. Półprofesjonalne teleskopy pozwalają na obserwację bliskich planet, kraterów na księżycu, gwiazd czy zjawisk astronomicznych. Teleskopy nie tylko dają dostęp do poznania fragmentu kosmosu, ale i wzbogacają wiedzę ogólną, która z kolei świetnie przydaje się w szkole. Kupując teleskop warto zainwestować na początku w taki, który można przenosić, a więc na przykład można go zabrać w Bieszczady, w których warunki do obserwacji nocnego nieba są najlepsze. Pamiętajmy, że w zestawie z teleskopem warto także kupić specjalistyczną książkę, która będzie przewodnikiem w obserwacji nocnego nieba i podpowie, co tak naprawdę dziecko widzi.

Ośmioletnie dziecko jest pilnym uczniem. Ma ulubioną grupę rówieśników, z którymi lubi spędzać czas po szkole. Potrafi bawić się z innymi i rozwijać życzliwość i empatię. Duży skok rozwojowy następuje, gdy 8-latki zaczynają rozumieć, że ich zachowanie bezpośrednio wpływa na to, jak traktują ich inni. Szukając prezentów dla 8-latka, weź pod uwagę zainteresowania dziecka.

WCO

Sprawdź także

Dziewczynka otwiera prezent

Mądry prezent – jak kupować gwiazdkowe upominki dla dzieci

Chcesz kupić dziecku prezent, którego nigdy nie zapomni? A może zależy Ci, żeby podarunek miał …