Królowa Elżbieta w 2015 roku
Nie ma wątpliwości, że królowa Elżbieta II jest jednym z najwybitniejszych, a przede wszystkim najpopularniejszych, monarchów w Wielkiej Brytanii i na świecie | fot.: Autorstwa Joel Rouse/ Ministry of Defence - www.defenceimagery.mod.uk, OGL 3, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39183110

Królowa Elżbieta II była mechanikiem samochodowym? Ciekawostki o brytyjskiej królowej

Filmy, seriale i książki historyczne przyzwyczaiły nas do obrazu krwawych i bezwzględnych monarchów. Całkowitym przeciwieństwem wydaje się najpopularniejsza na świecie królowa – Elżbieta II. Jej osoba wzbudza zainteresowanie nie tylko w Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów, ale także na całym świecie. Nic więc dziwnego, że możemy znaleźć setki artykułów, felietonów, czy ciekawostek na jej temat. Niestety większość z nich jest wtórna i powtarza dobrze wszystkim znane fakty o jej najdłuższym w historii panowaniu, czy umiejętności posługiwania się językiem francuskim. Możemy dowiedzieć się o niej jeszcze czegoś wyjątkowego?

Operacja London Bridge i śmierć Elżbiety II

Śmierć ukochanej królowej może być nie tylko szokiem dla całego świata, ale także zdestabilizować całą Wielką Brytanie. Dlatego już w latach 60. XX wieku opracowano plan na wypadek odejścia monarchy. Rozporządzenie szczegółowo określa działanie wszystkich instytucji, począwszy od poinformowania premiera i ministrów za pomocą specjalnego i tajnego szyfru o zaistniałej sytuacji, po wybór odpowiedniej muzyki w telewizji i radiu. Wszystkie najważniejsze media mają także przygotowane i sprawdzone całodzienne wydania z odpowiednio wybranymi zdjęciami i artykułami. Mówi się, że służby specjalne Wielkiej Brytanii mają opracowany plan na kilkadziesiąt różnych wariantów i nic nie jest w stanie ich zaskoczyć.

Wielkie zagrożenie dla gospodarki

Śmierć królowej jest także wielkim zagrożeniem dla ekonomii Zjednoczonego Królestwa i Europy. Prognozuje się, że wraz z podaniem informacji o odejściu królowej na giełdach może dojść do krachu spowodowanego paniką inwestorów. Dla samej Wielkiej Brytanii wiąże się to z największymi kosztami. Nie chodzi tutaj o gigantyczne wydatki na przeprowadzenie żałoby. Narodowy Bank Anglii będzie musiał bowiem przygotować banknoty i monety z wizerunkiem nowego króla, a następnie zastąpić nimi wszystkie pozostające nadal w obiegu. Musimy w tym przypadku pamiętać, że funt brytyjski jest walutą rozpowszechnioną na całym świecie co może spowodować jego duże wahania i przynieść wielomilionowe straty. 

Elżbieta II jest blisko zwykłych ludzi

Elżbieta w  Auxiliary Territorial Service w 1945 roku
Księżniczka Elżbieta wstąpiła do Auxiliary Territorial Service, gdzie została przeszkolona i przydzielona do pracy jako kierowca i mechanik samochodowy. Zdjęcie z 1945. roku | fot.: unknown via royal collection who claim copyright, Public domain, via Wikimedia Commons

Ciekawostki o Elżbiecie II rzadko mówią dlaczego społeczeństwo brytyjskie tak bardzo ją ceni. Monarcha pracowała na to całe życie i swoją postawą zawsze była blisko swoich poddanych – szczególnie w najgorszych chwilach. Jednym z przykładów może być jej postawa w trakcie trwania największego konfliktu w historii ludzkości. Podczas II wojny światowej, gdy królowie Belgi, czy Holandii uciekali ze swoich krajów przed wojną, zostawiając na pastwę losu swoich poddanych, młoda Elżbieta (jeszcze jako następczyni tronu) nie tylko nie uciekła z Anglii, ale brała czynny udział w walkach. Wstąpiła do Auxiliary Territorial Service, gdzie została przeszkolona i przydzielona do pracy jako kierowca i mechanik samochodowy. Swoim zaangażowaniem wspierała i dawała przykład żołnierzom walczącym prawie na wszystkich frontach II wojny światowej.

Nie ma wątpliwości, że królowa Elżbieta II jest jednym z najwybitniejszych, a przede wszystkim najpopularniejszych, monarchów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Swoim ponad sześćdziesięcioletnim (dokładnie 68-letnim) panowaniem udowodniła, że nie ma nic wspólnego ze średniowiecznymi władcami. Miejmy nadzieję, że będzie panowała jeszcze długie lata, zapewniając swoim poddanym spokojne, pokojowe i szczęśliwe życie. 

DLI