Macrrhododendron simsii azalia indyjska
Piękny, delikatny kwiat o fioletowej barwie to nie lada gratka dla wprawionego ogrodnika. Jeśli jednak wolimy unikać roślin trudnych w hodowli, to azalię indyjską lepiej omijać szerokim łukiem! | fot.: stock.adobe.com

Myślisz o pięknych kwiatach w swoim ogrodzie? Uważaj na te gatunki – są trudniejsze w utrzymaniu i stanowią konkurencję dla innych roślin

Zadbany ogród, pełen pięknych kwiatów niewątpliwie cieszy oko i jest doskonałym miejscem relaksu w wiosenne i letnie dni. Warto jednak pamiętać, że nie każda roślina jest łatwa w hodowli. Bywają bowiem gatunki, które są niezwykle kapryśne i wymagające. Jakich kwiatów lepiej zatem unikać w swoim ogrodzie, jeśli nie chcemy, by jego pielęgnacja podnosiła nam ciśnienie?

Azalia indyjska

Piękny, delikatny kwiat o fioletowej barwie to nie lada gratka dla wprawionego ogrodnika. Jeśli jednak wolimy unikać roślin trudnych w hodowli, to azalię indyjską lepiej omijać szerokim łukiem! Kwiat ten źle znosi przeciągi, ale w wysokiej temperaturze również nie będzie się rozwijał. Idealna temperatura to dla niego jakieś 13 stopni Celsjusza, a warunki takie trudno zapewnić w naszej strefie klimatycznej. Jeśli jest za ciepło, szybko przekwita i wysycha. Aby kwiat wyrósł, musi mieć również odpowiednie podłoże. Gleba powinna być żyzna i torfowa. Azalia najlepiej się czuje, gdy jest w miejscu jasnym, lecz nie całkiem nasłonecznionym ani zacienionym. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, roślina zrzuci liście. Do podlewania jej trzeba używać miękkiej i bezwapiennej wody. Wymaga też częstego zraszania i zasilania w okresie kwitnięcia. Zdecydowanie sprawdzi się więc tylko u osób, które mają anielską cierpliwość do kwiatów.

Krossandra

krossandra / Crossandra infundibuliformis
Kolejna roślina, która wymaga dużego nakładu pracy to urocza krossandra | fot.: stock.adobe.com

Kolejna roślina, która wymaga dużego nakładu pracy to urocza krossandra. Jest ceniona za swoje zachwycające, niezbyt duże kwiaty. Jednak utrzymanie krossandry może doprowadzić nas do szewskiej pasji. Aby zakwitła, musi mieć w otoczeniu towarzystwo innych roślin. Wcale jednak nie żyje z nimi w zgodzie, lecz tylko czerpie z nich energię i je osłabia. Chociaż sama terroryzuje otoczenie, to często pada ofiarą szkodników, takich jak przędziorkowce. Wtedy całe nasze starania, by kwiat był piękny i zdrowy, idą na marne. Co więcej, by właściwie rosła, musi mieć odpowiednio wilgotne podłoże, jednak nie za mokre. Najlepiej czuje się w półcieniu, zraszana wodą nawet kilka razy w ciągu dnia. Kossandra nie znosi też suchego powietrza i jeśli się z nim zetknie, to zrzuca liście. W pielęgnacji tej wymagającej rośliny trzeba również pamiętać o przycinaniu kwiatostanów. Tylko wtedy może piąć się wysoko.

Bakopa

bakopa
Stanowisko bakopy musi być słoneczne i zaciszne | fot.: stock.adobe.com

Jest to imponująca roślina jednoroczna, która charakteryzuje się sercowatymi liśćmi i dużą ilością drobnych kwiatków. Jednak jej hodowla jest wyjątkowo kłopotliwa, dlatego polecana jest tylko zaawansowanym ogrodnikom. Bakopa musi mieć zapewnioną dostateczną wilgotność gleby, a jej podłoże powinno być przepuszczalne i próchnicze, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Silny wiatr może łatwo ją uszkodzić, dlatego najlepiej zadbać o specjalną osłonę. Stanowisko bakopy musi być słoneczne i zaciszne. Zdecydowanie nie jest to roślina dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlaniu kwiatów. Kluczem do jej uprawy jest bowiem regularne podlewanie, które pomoże zachować odpowiednią wilgotność, niezbędną do jej prawidłowego rozwoju.

 

Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi hodowcami kwiatów i nie chcemy, by właściwa pielęgnacja naszych roślin spędzała nam sen z oczu, lepiej zdecydować się na mniej wymagające gatunki. Jest przecież mnóstwo kwiatów, które wyglądają przepięknie, a przy tym są łatwe w uprawie i nie szkodzą innym roślinom w swoim otoczeniu. Zdecydowanie nie można powiedzieć tego o azalii indyjskiej, krossandrze i bakopie!

ZNI